Vláda dnes protokol k Medzinárodnému paktu o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach odobrila, teraz smeruje do parlamentu.
BRATISLAVA. Slovensko mechanizmus podávania sťažností jednotlivcov alebo skupiny jednotlivcov podporuje.
Vláda dnes protokol k Medzinárodnému paktu o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach odobrila, teraz smeruje do parlamentu. Oznámenie v mene obete musí byť podané s jej súhlasom, ak autor neodôvodní, že koná v záujme obete. O prijateľnosti oznámenia a o jeho podstate bude rozhodovať Výbor pre hospodárske, sociálne a kultúrne práva OSN, ktorý vydá k prípadom odporúčania.
Slovenská republika už akceptovala podobné mechanizmy vo vzťahu k právam ustanoveným Medzinárodným paktom o občianskych a politických právach, Dohovorom OSN proti mučeniu a inému krutému, neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu, Dohovorom OSN o odstránení všetkých foriem diskriminácie žien, Dohovorom OSN o odstránení všetkých foriem rasovej diskriminácie a Dohovorom o právach osôb so zdravotným postihnutím.
Okrem podávania individuálnych oznámení opčný protokol vytvára aj možnosť podávania medzištátnych oznámení a iniciovania preskúmania situácie voči štátu v prípade podozrenia z vážneho alebo systematického porušovania hospodárskych, sociálnych a kultúrnych práv. Procedúru podávania medzištátnych oznámení doteraz v praxi ani u iných medzinárodných dohovorov nikto nevyužil.
Medzinárodný pakt o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach v mene bývalej Československej socialistickej republiky podpísali 7. októbra 1968. Po vyslovení súhlasu Federálneho zhromaždenia ČSSR ho ratifikoval prezident. Pakt nadobudol všeobecnú platnosť 3. januára 1976 a pre ČSSR nadobudol platnosť 23. marca 1976. Slovensko je ako následník zmluvnou stranou paktu od 1. januára 1993. Opčný protokol k Medzinárodnému paktu o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach je najnovšou medzinárodnou ľudskoprávnou zmluvou, ktorú prijalo Valné zhromaždenie OSN 10. decembra 2008.
Slovensko opčný protokol podpísalo 24. septembra 2009 v New Yorku. Opčný protokol nadobudne platnosť pre Slovensko po uplynutí troch mesiacov odo dňa, keď bude u generálneho tajomníka OSN uložená v poradí desiata ratifikačná listina. Doteraz opčný protokol ratifikovali tri štáty. Podpísalo ho tridsaťpäť členských štátov OSN, vrátane Slovenska a ďalších ôsmich členských krajín EÚ. Viacero štátov ratifikáciu zvažuje.