Podľa predsedu Tkáča chce Matica uzavrieť nepríjemnú etapu v súvislosti s kauzou národného pokladu a poškodzovania dobrého mena Matice.
BRATISLAVA. Nové vedenie Matice slovenskej (MS) podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie z trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.
Podanie doručili na Okresnú prokuratúru Bratislava I v pondelok 11. apríla. Na stretnutí s novinármi o tom informoval predseda MS Marián Tkáč.
Podľa jeho slov chcú týmto spôsobom uzavrieť nepríjemnú etapu v živote tejto ustanovizne v súvislosti s kauzou národného pokladu a poškodzovania dobrého mena MS.
Nechcú ukazovať prstom
Po dohode s právnikmi podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Z toho dôvodu, že by nechceli ukazovať prstom, že ten alebo onen konal zle," vysvetlil Tkáč. Poznamenal, že orgány činné v trestnom konaní budú mať priestor na to, aby našli vinníka.
Nové vedenie matičiarov zatiaľ nemá dostatok podkladov k tomu, aby pribudli k prvému trestnému oznámeniu aj ďalšie. Tkáč však nevylúčil podanie ďalších podnetov, záleží však na rozhodnutí právnikov, či táto cesta bude mať nejaký zmysel vzhľadom na to, že s niektorými záležitosťami by na súdoch nepochodili.
Cesta porozumenia dohody v prípade Nadácie Matice ako správcu národného pokladu však neviedla k očakávanému výsledku.
Problematická Nadácia
Nadácia je samostatný právny subjekt, i keď personálne prepojený na Maticu, a preto sa súčasné vedenie dištancuje od jej rozhodnutí. Matica sa obhajuje tým, že nikdy nespravovala národný poklad a Tkáč žiadal, aby nadácia z názvu vypustila spojenie "Matice slovenskej".
Používanie mena bez možnosti ovplyvňovať konanie danej nadácie nie je v súlade s minimálne slušnými mravmi, myslí si terajší šéf Matice. Keďže predstavitelia nadácie jeho žiadosť neakceptovali, výsledkom je podanie trestného oznámenia.
Tkáč zdôraznil, že sa už nechcú stále obhliadať do minulosti sprevádzanej riskantnými finančnými operáciami s neblahými dôsledkami a zanedbávaním skutočného poslania MS.
Matičiari sa chcú orientovať predovšetkým na zjednocovanie občanov SR v záujme vlastenectva, na starostlivosť o kultúru na zmiešaných územiach, spoluprácu so zahraničnými Slovákmi a napĺňanie Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.
Na prelome rokov sa v Matici uskutočnil audit. Vyplynuli z neho nejasnosti okolo národného pokladu, majetkových záležitostí aj Matičného fondu. MS poskytla zmenku Podielovému družstvu Slovenské investície (PDSI) vo výške viac ako 40 000 eur, pričom v zmenkách je časť z Národného pokladu.
V Bratislave možno vznikne Námestie Franza Liszta
Proces obrody Matice po 3. zasadnutí Matice pokročil, skonštatoval Marián Tkáč. Matičný program a nové stanovy budú prijaté na sneme, ktorý naplánovali na 17. septembra. Pôvodne mal byť snem na jar, no po dohode termín zmenili, aby mali dosť času na prípravu stanov.
Tkáča teší, že podpredsedom Matice sa stal martinský primátor Andrej Hrnčiar, čím sa podľa neho začína napĺňať predsavzatie intenzívnejšej spolupráce medzi Maticou a mestom Martin.
Chystajú oslavy memoranda
Najdôležitejšou najbližšou akciou Matice bude oslava 150. výročia memoranda začiatkom júna za účasti vlády. Konkrétny program zatiaľ nie je daný, Tkáč by sa mal v najbližšom čase stretnúť s premiérkou Ivetou Radičovou, s ktorou chce oslavy prebrať.
Matičiari plánujú usporiadať verejné zhromaždenie, súčasťou programu by malo byť tiež kladenie vencov na martinskom cintoríne a ekumenické služby božie. Chystajú tiež konferenciu, putovnú výstavu a matičiari z Liptovského Mikuláša nacvičujú dramatické pásmo.
Matica slovenská sa bude podieľať aj na oslavách 200. výročia narodenia Franza Liszta v Bratislave koncom októbra. Rokovali už aj s primátorom Bratislavy Milanom Ftáčnikom a je pravdepodobné, že v hlavnom meste vznikne Námestie Franza Liszta. "
Ukazuje sa, že jedným z možných riešení je skrátenie Michalskej a Sedlárskej ulice a námestie by vzniklo pred vchodom do podjazdu, blízko miesta, kde Liszt koncertoval," priblížil Tkáč.
Jednou z ďalších aktivít Matice je vypísanie prvého ročníka súťaže o najlepšiu vysokoškolskú esej na tému Je na začiatku 21. storočia aktuálna myšlienka zakladateľov Matice z roku 1863 uvedenej v stanovách, že MS je jednotou milovníkov národa a života slovenského? "Sám som zvedavý, ako dnešní mladí ľudia budú na túto otázku reagovať," poznamenal Tkáč.
Matica kritizuje novelu o jazykoch menšín
Predseda MS sa kriticky vyjadril k novele zákona o jazykoch menšín, o ktorej bude Národná rada SR rokovať v máji v druhom čítaní. "MS je zo zákona ustanovizeň, ktorá sa má starať o zjednocovanie občanov Slovenska formou vlastenectva a sme presvedčení, že prijatie novely bude tomu brániť," zdôraznil.
Tkáč sa obáva, že vzniknú getá, "kde budú žiť ľudia, síce občania SR, ale v ktorých sa nebudeme môcť dohodnúť." Normu označil za škodlivú, lebo podľa neho rozbíja možnosti zjednocovania sa.
Ako Tkáč informoval, MS je pripravená spolupracovať s ustanovizňami národnostných menšín. Stretli sa s predstaviteľmi Rusínov i Maďarov.
"Oceňujeme ich vzťah k našej spoločnej vlasti," vyhlásil. Tkáč navrhol premenovanie Csemadoku na Slovmadok, čo by podľa neho lepšie vystihovalo, že ide o inštitúciu slovenských, a nie československých Maďarov. R
eakciou síce bolo vysvetlenie, že ide o názov, na ktorý sú ľudia zvyknutí, no Tkáč plánuje túto zmenu aj naďalej presadzovať.
SITA