BRATISLAVA. Má kontrolovať starostu, ktorý roky ignoroval zákon a obec doviedol až do nútenej správy, sama však začala jeho porušením.
Správkyňa Jana Tomšíková, ktorú poslalo dohliadať na hospodárenie Zemianskej Olče ministerstvo financií, vykázala v utorok z rokovania zastupiteľstva obyvateľov dediny aj novinárov.
Ľudia, ktorí chceli počuť, ako sa obec dostane z dlhov, ju vraj vyrušovali. Olčania sa budú musieť na jej služby skladať 1350 eurami mesačne.
Ministerstvo financií priznáva, že zasadanie zastupiteľstva má byť verejné, otázku o vyvodení dôsledkov však ignorovalo.
Postup správkyne aj ministerstva kritizujú aktivisti aj odborníci. „Minister by mal konať a zástupcom rezortu objasniť, že ich úlohou v rámci nútenej správy nie je pokračovať v netransparentnosti samosprávy, ale naopak, odkrývať nešváry v hospodárení obce pred občanmi,“ hovorí Dušan Sloboda z Konzervatívneho inštitútu.
„Verili sme, že terajšia vládna garnitúra urobí všetko, aby sa skončili takéto praktiky úradníkov a občan nebol len na druhom mieste. Očakávame jasné stanovisko zodpovedných,“ napísal predseda Združenia občanov miest a obcí Slovenska Vladimír Špánik.
Tomšíková včera reagovala, že „pokiaľ to nebude obecné zastupiteľstvo, ale pracovné stretnutie poslancov so mnou, budú, samozrejme, neverejné“. Na otázku, prečo vylúčila verejnosť z utorňajšieho zastupiteľstva, neodpovedala a zložila telefón.
Zemianska Olča sa dostala do nútenej správy v marci, keď jej dlhy presiahli zákonom stanovený limit. O peniazoch svojvoľne rozhodoval starosta Ladislav Komjáti (SMK), ktorý roky zastupiteľstvo nezvolával. V novembri si ho napriek tomu obyvatelia zvolili opäť.
V nútenej správe je aj bratislavská mestská časť Devín, v ozdravnom režime, čo je predstupeň nútenej správy, hospodária mesto Bardejov, košická časť Lunik IX a obce Slavec, Málaš a Soboš.

Beata
Balogová
