SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Radičová sa zastala kšeftu

Premiérke neprekážajú schránkové firmy so sídlom v daňovom raji na Cypre.

(Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

BRATISLAVA. Premiérka Iveta Radičová sa zastala podozrivého prenájmu, na ktorom zarobí funkcionár SDKÚ. Po troch dňoch sa vyjadrila k sťahovaniu košických daňových úradov do firmy Nitra Invest okresného šéfa SDKÚ v Nitre Ondreja Ščurku.

„Chcete povedať, že 5000 členov SDKÚ sa nesmie uchádzať o nič v tejto spoločnosti?“ Premiérka tvrdí, že spôsob, akým Ščurka zákazku za 6,6 milióna eur získal, bol v poriadku. Ak sa Daňovému riaditeľstvu ohlási niekto s lepšou ponukou, zmluvu s Nitra Investom vraj zrušia.

Premiérke neprekáža ani to, že spoločnosť Nitra Invest okrem Ščurku vlastní schránková firma z Cypru. Tá podľa informácií SME patrí správcovskej spoločnosti TarranaCee Ecquity, ktorá má kanceláriu v Bratislave. SDKÚ vo volebnom programe sľubovala, že zabráni schránkovým firmám, aby podpisovali zmluvy so štátom.

Mikulčík ani včera nedokázal vysvetliť, za akých okolností si Ščurkovu firmu vybral. Najnovšie sa bráni, že si pred uzavretím zmluvy urobil prieskum trhu, žiadne doklady však neukázal. Na svoje odstúpenie nevidí dôvod.

Prenájom hodnoverne nevysvetlili

Hľadanie nájmu pre úrad
 • 2008 – komisia ministerstva financií sa zaoberá, či by pre košické daňové úrady bola vhodná budova na Rozvojovej ulici. Žiadne rozhodnutie nepadlo.
 • 2010 – daňové riaditeľstvo posudzovalo štyri ponuky na prenájom. Rozhodlo sa pre budovu VSH development.
 • 2011 – Mikulčík zmluvu s VSH development nepodpísal, zákazku dohodol so Ščurkovou firmou Nitra Invest.

Šéf Ústredného daňového riaditeľstva, nominant SDKÚ Miroslav Mikulčík ani včera nevysvetlil, ako s firmou nitrianskeho okresného šéfa SDKÚ Ondreja Ščurku dohodol prenájom pre košické daňové úrady.

Za päťročný prenájom administratívnej budovy na Rozvojovej ulici na periférii Košíc má firma Nitra Invest dostať 6,6 milióna eur. Mikulčík v stredu ponúkol rôzne verzie, ako zmluva vznikla.

Verzia 1: Ponuka z 2008

Podľa prvého vysvetlenia predložila Nitra Invest ponuku v roku 2008, keď komisia ministerstva financií posudzovala, či by bola budova na Rozvojovej ulici pre úrady vhodná. „Na stole bola táto ponuka, ktorú odporúčala

v marci 2008 aj komisia ministerstva financií,“ povedal Mikulčík. Samotný Ščurka priznal, že v roku 2008 nič nepredkladal. „Oficiálna ponuka nešla.“ V marci 2008 spoločnosť Nitra Invest ponuku ani nemohla dať, pretože budovu ešte nevlastnila. Kúpila ju až v júni 2008.

Verzia 2: Oslovenie

Mikulčík v stredu vysvetľoval dohodu so Ščurkom aj tvrdením, že firmu Nitra Invest oslovili po preštudovaní zápisnice z rokovania rezortnej komisie. „Na základe konštatovania komisie sme si vyžiadali ponuku od Nitra Investu.“

Vzápätí povedal, že komisia v zápisnici „jednoznačne odporučila“ nasťahovať úrady na perifériu Košíc do budovy na Rozvojovej ulici. V zápisnici, ktorú Daňové riaditeľstvo zverejnilo, to však nie je.

Verzia 3: Prieskum

Pri obhajovaní zákazky Mikulčík hovoril aj to, že po svojom nástupe na Daňové riaditeľstvo si urobili prieskum trhu, z ktorého vzišli „dve relevantné ponuky“.

Malo ísť o firmy VSH development a Nitra Invest. „Nanovo sme spravili prieskum.“ Keďže Ščurkova firma podľa neho ponúkla nižšiu cenu o zhruba 3,3 milióna eur, zákazku dostala. Dokumenty, ktoré by potvrdzovali, že Daňové riaditeľstvo nanovo hľadalo firmu, ktorá by zabezpečila vhodný prenájom, Mikulčík včera neposkytol.

Riaditeľ Daňového riaditeľstva odmieta, že by sa pri dohadovaní prenájmu dopustil klientelizmu. Odstúpiť nemieni. „Nevidím dôvod, pretože sme konali v súlade so zákonom a ušetrili sme pre štát peniaze.“

Utajená ponuka?

Ščurka včera povedal, že Daňovému riaditeľstvu ešte za čias predchádzajúceho riaditeľa Igora Šulaja zo Smeru „niekedy koncom roka 2009“ podal oficiálnu ponuku na prenájom.

Podľa znaleckého posudku z roku 2010 daniari vyhodnocovali ponuky od štyroch firiem – VSH development, Immo V., Cassovar Bussiness Center a Columba. Ponuka Nitra Invest v dokumente nefiguruje.
Prečo sa firma v zozname neobjavila, Mikulčík komentovať odmietol.

„Neviem, prečo sme sa medzi posudzovanými neobjavili,“ reagoval Ščurka. Prečo sa na to minulý rok nesťažoval? „Načo? Vtedy som prekážal pánom, že som SDKÚ, a teraz prekážam tiež, že som SDKÚ.“

Spomedzi štyroch posudzovaných firiem vlani zvíťazila VSH, s ktorou Šulaj pred voľbami podpísal predbežnú zmluvu.

Tú Mikulčík vypovedal. VSH podľa neho súhlasila s vypovedaním, nijaké odškodné vraj nežiadala. „Dohodli sme sa na ukončení zmluvy bez finančnej kompenzácie.“

SDKÚ? Náhoda

Mikulčík nevidí problém v tom, že po voľbách uzavrel obchod s okresným šéfom SDKÚ. Včera zopakoval, že až kým kauza neprepukla, nezisťoval Ščurkovu stranícku príslušnosť. „Z tohto pohľadu je to náhoda.“

Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) prikázala Mikulčíkovi, aby nanovo hľadal vhodné priestory. Ak príde lepšia ponuka, zmluvu s Nitra Invest podľa nej zrušia.

Šéf Daňového riaditeľstva včera o premiérkinej požiadavke nevedel. Nový výber ani raz nepripustil. O zrušení zmluvy bude uvažovať iba v prípade, že na stôl dostane lepšiu ponuku.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

SDKÚ sľubovala stop garážovým firmám

Ministerka spravodlivosti schránkové firmy nestihla z tendrov vylúčiť.

BRATISLAVA. „Vylúčime garážové firmy z verejných tendrov,“ sľubovala SDKÚ vlani v predvolebnom programe a pridala si aj záväzok, ktorý jej nominant pri prenájme budovy pre košické daňové úrady porušil.

„Zabezpečíme, aby sa na verejnom obstarávaní a iných zmluvných vzťahoch so štátom, ako aj s podnikmi, v ktorých má štát majetkovú účasť, a so samosprávami nemohli zúčastňovať firmy, ktorých vlastníci nie sú identifikovateľní. Už žiadna Interblue ani Ibertax nebude na občanoch Slovenska zarábať stovky miliónov eur,“ napísala SDKÚ.

V Košiciach však budovy prenajíma firma s majiteľmi z Cypru, krajiny, ktorá s nami do Európskej únie vstupovala s povesťou daňového raja, v ktorom sa prepierajú nelegálne peniaze.

Nesplnený termín

Pri predvolebnom sľube s neznámymi firmami si dala strana aj temín splnenia – sto dní. Dodnes ho nesplnila, hoci sto dní už dávno prešlo. Svoju kampaň vlani SDKÚ zakladala aj na transparentnosti a na boji proti korupcii a klientelizmu.

„Mám záujem dať do nového zákona o verejnom obstarávaní všetky ciele, ktoré sme si dali v rámci volebného programu,“ hovorila včera ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ), autorka časti programu o garážových firmách.

„Vo volebnom programe sme sľúbili zmenu legislatívy,“ odvetila na otázku, či vybratie firmy v prípade daňových úradov nie je v rozpore s programom strany.

Cyprus vždy neprekáža

Dzurinda na otázku o cyperských majiteľoch reagoval odpoveďou, že majiteľ je predsa známy, narážajúc na okresného predsedu SDKÚ a jeho známeho Ondreja Ščurku.

Ešte predtým sa pýtal, či je problém, že spolumajiteľ domu v Košiciach je z Cypru. Vlani vo februári pritom vtedajšieho premiéra Roberta Fica kritizoval pre účasť firmy Ibertax na predraženom elektronickom mýte.
„Sú to firmy z Cypru? Nie sú to po Interblue ďalšie garážové firmy?“ pýtal sa Dzurinda.

Miroslav Kern
Radičová: Téma skončila

K prenájmu SDKÚ sa koaliční lídri už vyjadrovať nechcú. Sulík odkázal, nech si obraz urobia voliči.

BRATISLAVA. Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) zutekal pred vysvetľovaním kauzy prenájmu budov, za ktorú zodpovedá jeho priateľ, súčasný šéf Daňového riaditeľstva Miroslav Mikulčík.

Po zasadnutí vlády na otázky o Mikulčíkovi zareagoval protiotázkou. „Čo je normálne? Normálne nebolo, že za Ficovej vlády bola uzavretá zmluva za dva milióny eur ročne?“ Na otázky o straníckom klientelizme odpovedať nechcel a zmizol vo vládnej limuzíne.

Sulík: Každý si urobí obraz

Koaliční lídri, ktorí v utorok od SDKÚ žiadali vysvetlenie, včera nekomentovali, či im argumenty najsilnejšej vládnej strany stačia. „Očakával som od premiérky, že bude postupovať rovnako razantne ako v prípade Liberálneho domu. Obraz nech si urobí každý sám,“ reagoval predseda SaS Richard Sulík.

Pri Liberálnom dome premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) vlani krátko po nástupe k moci zastavila zámer členov SaS v ich novej budove prenajímať miestnosti na poslanecké kancelárie vlastným členom za štátne peniaze.
Premiérka a podpredesedníčka SDKÚ tvrdí, že v prípade prenájmu budov okresnému predsedovi z ich strany koná úplne rovnako.

Prišla aj s argumentom, že straníkov netreba diskriminovať. „Chcete povedať, že päťtisíc členov SDKÚ sa nesmie uchádzať o nič v tejto spoločnosti? Ak sú zabezpečené jasné kritériá a kontrola, tak je úplne normálne, že sa zúčastňujú na súťažiach.“

Sulík celú záležitosť považuje za uzavretú. Podpredseda KDH a minister vnútra Daniel Lipšic riešenie SDKU „zobral na vedomie.“

Premiérka sa témou prenájmu už zaoberať nechce. „Ak niekto chce zase vyrábať škandály, nech sa páči, pre mňa týmto téma definitívne končí.“

Fico naťahuje čas

Líder Smeru Robert Fico, ktorý s kauzou vyšiel, ani v stredu nepovedal, ako chce opozícia postupovať a či bude žiadať v parlamente odchod Mikloša, zodpovedného za financie.

Fico sa chce zaujímať o pozadie cyperskej spoločnosti, ktorú podľa neho vlastní niekto zo slovenskej politiky. Kto, neprezradil.

Radičovú nazval bábkou. „Všetci dobre vieme, že premiérka je iba výstavná figúrka v rukách politikov ako Mikloš, Dzurinda alebo Palacka.“

Zuzana Petková
Vlastník z Cypru má pobočku na Palisádach

Okresný predseda SDKÚ nechce prezradiť totožnosť spolumajiteľa firmy, ktorý má cyperskú adresu.

BRATISLAVA. Premiérke Ivete Radičovej (SDKÚ) neprekáža, že daňové úrady budú sídliť v budove, ktorú sčasti vlastní schránková firma z Cypru. „Cyprus je členom Európskej únie,“ povedala včera. Spoločnosť Nitra Invest, od ktorej si štát priestory prenajal, vlastní člen SDKÚ Ondrej Ščurka a TPE Holding so sídlom na Cypre.

Šéf Daňového riaditeľstva Miroslav Mikulčík majiteľov cyperskej firmy TPE Holding nepozná. Tvrdil tiež, že podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš ju nevlastní. „Nie je jeho.“

Kto stojí za cyperskou spoločnosťou, Ščurka neprezradil. „Neviem, prečo by som vám to mal povedať. Nič mimoriadne to nie je.“ Poprel, že patrí bývalému pokladníkovi SDKÚ Gabrielovi Palackovi, ako to naznačoval líder Smeru Robert Fico. „Nie je to Slovák, je to legitímna spoločnosť, ktorá so mnou uzavrela dohodu.“

Podľa výpisu, ktorý si SME vyžiadalo z cyperského registra, spravujú TPE Holding dvaja Cyperčania Eleni Savvidou a Marios Sarris.

Vlastníkom je podľa informácií SME Tarrana – Cee Ecquity zaregistrovaná na Britských Panenských ostrovoch, jednom z najvyhľadávanejších daňových rajov.

Na Slovensku má Tarrana Private Ecquity kanceláriu v jednej z najlukratívnejších častí Bratislavy, na Palisádach.

Na internetovej stránke píše, že investuje najmä do realitných projektov. S jej šéfom Martinom Hantabálom sa v stredu čera nepodarilo spojiť. Hantabál podľa obchodného registra podnikal spoločne s firmou Fax&Copy, ktorú zakladal šéf SaS Richard Sulík. Bolo to až po odchode Sulíka.

„Martina Hantabála poznám. Je to manžel mojej bývalej zamestnankyne. Nikdy sme spolu nemali obchodné vzťahy,“ reagoval Sulík.

Tarrana je na Slovensku členom skupiny WBA Holding. Okrem iného má aj sieť domov pre seniorov Seniorville.

Mária Miháliková, Zuzana Petková
Dzurinda: V čom je problém? Prosím, vysvetlite mi to

Predseda SDKÚ MIKULÁŠ DZURINDA hovorí, že straníci by nemali byť diskriminovaní pri štátnych zákazkách.

Je v poriadku, že daňové úrady sa sťahujú do budovy Ondreja Ščurku?
Straníci by nemali požívať žiadne privilégiá, ale nemali by byť ani diskriminovaní. Celý proces je transparentný. Podľa zákona, ktorý sme schválili my, bola zmluva včas zverejnená na internete. Myslím si, že aj Ústredné daňové riaditeľstvo postupovalo v súlade s právom.

No vybrali ho bez súťaže.

Ja si myslím, že bola.

Nebola.

Výber bol transparentný a je na zadávateľovi, akú metódu zvolí. Predsa pôvodná ponuka znamenala pre štát náklady dva milióny ročne. Táto znamená 1,3 milióna eur ročne. Je 1,3 menej ako 2,0?

Vy ste pre podozrenia o financovaní SDKÚ pred voľbami odišli z čela kandidátky, nie je toto tiež na vyvodenie zodpovednosti?

Smiem vás poprosiť? Pomôžte mi, v čom je problém? Úprimne vás prosím, vysvetvetlite mi, v čom je problém?

V tom, že nominant SDKÚ dal bez súťaže zákazku členovi SDKÚ?

Nesúhlasím s vami, že bez súťaže. Veď sú známe dve exaktné ponuky. Dozvedám sa, že aj odborníci v Košiciach hovoria, že ani ďalšia budova sa nedá nájsť. Ak má niekto pochybnosti, nech sa obráti na ÚVO.

Poznáte Ščurku dobre? Je pravda, že ste spolu silvestrovali?

Ja sa teraz na vás obrátim o pomoc druhýkrát. Ako to spolu súvisí? Ako to súvisí s obstarávaním budovy?

Vaši vlastní koaliční partneri hovoria, že to zaváňa klientelizmom.

V čom? Stále šírite nepravdivú fámu. Ignorujete fakt, že rozhodnutie súčasného vedenia Daňového riaditeľstva šetrí Slovenskej republike milióny.

Zuzana Petková, Martina Pažitková
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 3. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 4. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 6. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. Po rokoch cichosci richtuju v Raslavicoch slavnosci
 2. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom.
 3. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 4. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 5. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 6. Trenčín potrebuje nový impulz!
 7. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 8. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 20 575
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 15 730
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 13 799
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 758
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 3 761
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 2 247
 7. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 046
 8. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 2 036
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu