Bratislava 26. júna (TASR) - Jesenné parlamentné voľby na Slovensku by mali stáť 290 miliónov korún. Hovorí o tom materiál o organizačno-technickom zabezpečení volieb, ktorý na dnešné rokovanie vlády predkladá minister vnútra SR Ivan Šimko.
Z tejto sumy sa vyčlení 225 miliónov korún pre rezort vnútra. Ten zabezpečí hlasovacie lístky, volebné tlačivá, náhrady a odmeny pre členov volebných komisií, komplexné služby spojov a nájomné volebných miestností. Ďalších 65 miliónov si vyžiada spracovanie volebných výsledkov, ktoré patrí do kompetencie Štatistického úradu SR.
Predseda Národnej rady SR Jozef Migaš vyhlásil parlamentné voľby a určil dni ich konania na piatok 20. septembra a na sobotu 21. septembra tohto roku.
Šimko v návrhu upozorňuje, že podrobnú kvantifikáciu rozpočtových výdavkov nie je možné presne určiť, pretože jednotlivé druhy výdavkov sú závislé aj od počtu kandidujúcich politických strán, od počtu okrskových volebných komisií, ako i od počtu členov okrskových volebných komisií, ktoré v súčasnosti nie sú známe. Preto sú výdavky rovnaké ako v minulom období a vo výške, ktorá zodpovedá výške rozpočtovanej v kapitole Všeobecná pokladničná správa. Podrobná kvantifikácia rozpočtových výdavkov bude oznámená ministerstvu financií po uvoľnení finančných prostriedkov pre ministerstvo vnútra a Štatistický úrad SR. Jednotlivé druhy výdavkov na voľby do Národnej rady SR určí metodický postup, ktorý bude zaslaný na posúdenie ministerstvu financií.
Súčasťou rokovania vlády bude i návrh na rekonštrukciu bratislavskej Reduty, v ktorej sídli Slovenská filharmónia. Objekt patrí k najvýznamnejším historickým kultúrno-spoločenským a reprezentačným stavbám starého mestského jadra. Reduta bola postavená na mieste bývalej tereziánskej sýpky (1773-1911) v rokoch 1913-1919 v neobarokovom štýle s prvkami rokoka a secesie ako polyfunkčný objekt. V priebehu rokov sa uskutočnili mnohé účelové prestavby a stavebné zásahy, prístavby a úpravy, vyvolané snahou jednotlivých užívateľov o "vylepšenie" prevádzkových pomerov. V prevažnej miere však nerešpektovali genius loci budovy ako celku a vážne narušili jej architektonicko-výtvarné, kultúrno-spoločenské, funkčné a dispozično-prevádzkové hodnoty.
Tieto fakty, ako aj rýchlo sa zhoršujúci stavebno-technický stav objektu, v minulosti prevedené neodborné zásahy a pôsobenie vonkajších vplyvov, narušená pôvodná nosná konštrukcia vytvárajú akútnu požiadavku na komplexnú rekonštrukciu objektu Reduty. Rekonštrukcia by mala podľa návrhu prebiehať v piatich etapách a opravy si vyžiadajú 712 miliónov korún.
Na rokovacom stole sa ocitne i návrh zákona o lesoch, návrh spôsobu privatizácie Slovenských elektrární, a.s. a analýza možných spôsobov nakladania a súhlas s naložením s majetkovou účasťou FNM na podnikaní VSŽ akciová spoločnosť Košice formou priameho predaja vopred určenému záujemcovi spoločnosti US Steel.