Podľa Mesežnikova u nás strana ako Veci verejné nie je. Prirovnáva ju jedine k ANO.
BRATISLAVA. Český scenár politickej krízy na Slovensku nehrozí, pokiaľ sa nezistia nejaké skutočnosti pripomínajúce to, čo sa deje u našich západných susedov. Pre TASR to na margo politickej krízy v ČR povedal politológ Grigorij Mesežnikov s tým, že na Slovensku aspoň nateraz neprichádza takýto vývoj do úvahy.
Zdôraznil, že strana ako Veci verejné (VV), ktorej troch ministrov chce premiér Petr Nečas (ODS) odvolať, na Slovensku nie je. Mesežnikov pripustil, že v bývalej koaličnej ANO boli ambície konkrétnej osoby, ktorá podnikala v mediálnom prostredí, ale nebola to celkom porovnateľná vec.
"Pavol Rusko síce mal nejaké vlastné politické a podnikateľské ambície, ale nešlo o ovládnutie kľúčových štruktúr. Na druhej strane celá motivácia VV bola uplatniť konkrétne ekonomické záujmy prostredníctvom ovládnutia mocenských štruktúr štátu. Na Slovensku sme nič také nezaznamenali," zdôraznil.
Prípadný pád českej stredopravej vlády nebude mať podľa prezidenta Inštitútu pre verejné otázky bezprostredný vplyv na našu krajinu.
"Pre slovenské stredopravé strany je česká vláda blízkym partnerom a podľa mňa ich to neteší," povedal Mesežnikov.
Miera korupcie, ktorá stojí za politickými problémami v ČR, je podľa politológa v oboch krajinách porovnateľná.
"Myslím, že zásadné rozdiely nie sú. Vieme, že na Slovensku v minulom volebnom období bol stranícky klientelizmus oficiálnou vládnou politikou. Nová česká vláda prišla k moci práve na vlne kritiky korupčných praktík, teraz sa ukazuje, že to nie je celkom tak," dodal.
Tóth: Na Slovensku sa korupcia lepšie tají
Podobne aj politológ Rastislav Tóth sa domnieva, že SR český scenár nehrozí, a to z dvoch dôvodov.
"Po prvé preto, lebo v Čechách sa totálne rozpadla mocenská elita, a to už veľmi dávno. Po druhé, v ČR hocikedy vyjdú najavo rôzne úplatkárske aféry, kým na Slovensku, zdá sa, žiadni úplatkári nie sú. Tu sa to dá lepšie ututlať, kým v Čechách sa to prevalí von," uviedol.
Na rozdiel od Mesežnikova však Tóth podobnú stranu ako VV na slovenskej politickej scéne vidí. "SaS je úplne nečitateľná. Zdá sa, že každý jednotlivec tam má svoje vlastné predstavy a dokopy to nehrá. Napokon aj Most-Híd je zložený z viacerých elementov, ktoré sa po čase musia nevyhnutne rozpadnúť," prognózoval.
Hroziaca demisia českej vlády podľa Tótha vyvoláva u našich politických predstaviteľov strach z podobného osudu a hlavne z dôsledkov. "Veľké české strany sú pripravené na všetky podstatné varianty a vyzerá to, že by súhlasili aj s predčasnými voľbami," upozornil.
Tóth tvrdí, že korupcia je tak na Slovensku, ako aj u našich susedov, no kým v ČR sa darí odhaľovať jej rôzne formy skrz všetky úrovne, u nás pravdepodobne nie je žiaden element, ktorý by mal záujem niečo vypátrať.
"Pokojne to prechádza ďalej, pritom podľa prieskumov patríme medzi najskorumpovanejšie krajiny Únie. Korupcia tu teda musí byť, no akoby nebola. Zdá sa, že v Čechách sa v posledných dvoch-troch rokoch objavujú oázy, ktoré by chceli zlepšiť tamojší spoločenský systém, a to sa musí začať od hlavy, teda od politického systému. Na Slovensku žiadna taká oáza neexistuje," uzavrel.