BRATISLAVA. Rádioaktivitu z atómovej elektrárne v japonskej Fukušime si „odniesli“ ovce, ktoré sa pásli na čerstvej tráve na strednom Slovensku. Úrad verejného zdravotníctva v ich mlieku nameral rádioaktívny jód.
Namerané hodnoty rádioaktivity neprekračujú prípustnú úroveň a mlieko teda nie je nebezpečné.
Rádioaktívne ovčie mlieko
„Do 12. apríla bola zistená rádioaktivita v dvoch vzorkách surového ovčieho mlieka u oviec, ktoré sa pásli na čerstvej tráve v Banskobystrickom kraji,“ píšu hygienici v správe na svojom webe.
Rádioaktívny jód 131 v ovčom mlieku namerali 5. a 8. apríla. V prvom prípade to bolo 3,81 becquerela na liter mlieka, v druhom 3,36.
Becquerel je jednotka rádioaktivity. Zákon pripúšťa kontamináciu mlieka na úrovni 500 becquerelov na liter pre dospelých a 150 pre deti. „Nameraná úroveň nemá vplyv na kvalitu mlieka,“ upokojuje hlavný hygienik Gabriel Šimko. Aj takto kontaminované mlieko podľa neho môžu piť nielen dospelí, ale aj deti.
Napriek nízkym nameraným hodnotám úrad odmietol povedať, v ktorej lokalite sa pásli ovce a akej firme patrili.
„Vzhľadom na to, že namerané hodnoty sú hlboko pod stanoveným limitom a nepredstavujú žiadne zvýšené ohrozenie zdravia pre spotrebiteľov, nemáme dôvod zverejňovať informácie o chovateľoch, ktorí nám vzorky poskytli,“ reagoval hlavný hygienik .
Dodáva, že tieto hodnoty by v spomínanom období s vysokou pravdepodobnosťou namerali na celom území Slovenska.
Nakazila ich čerstvá tráva
Rádioaktívny jód sa do surového mlieka podľa Šimka dostal preto, lebo ovce sa pásli na čerstvej tráve.
Naopak, v desiatkach vzoriek mlieka, ktoré hygienici odobrali od ustajnených kráv, podľa neho rádioaktívny jód nezistili.
Aktuálne je rádioaktivita v ovzduší podľa meraní hygienikov na úrovni dlhodobých priemerov.

Beata
Balogová
