SME

Káčer: Dobrý veľvyslanec je hlavne lobista

Diplomacia je podľa bývalého veľvyslanca SR v USA Rastislava Káčera do veľkej miery lobing a dobrý ambasádor je hlavne lobista.

BRATISLAVA. "Lobuje za záujem vlastnej krajiny, klientom je jeho štát," poznamenal pre TASR.

Dodal, že tým pádom stanovuje optimálnu stratégiu, hľadá a generuje spojencov, pričom je za túto činnosť platený. "Má na to podporný rozpočet a musí to vykonávať v zmysle platných zákonov, medzinárodných konvencií a uznávaných pravidiel morálky," upozornil s tým, že je tak zároveň vystavený interakcii s ostatnými, ktorí zase zastupujú záujmy iných štátov. "V nich je potrebné nájsť synergie, prieniky či rozpory. Ich výsledok má byť taký, aby pomáhal lepšie presadiť záujmy vlastnej krajiny," dodal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Káčer sa počas svojho diplomatického pôsobenia stretol s desiatkami lobistických firiem a ich predstaviteľov. Ako veľvyslanec využil profesionálne služby iba raz, a to v konzorciu siedmich krajín na pol roka. Išlo o firmu Dutko Worldwide, ktorej pomoc využili štáty Európskej únie, medzi nimi aj Slovensko, počas kampane pri zrušení víz zo strany Spojených štátov. "Mali sme na výber niekoľko firiem. Washington je plný profesionálnych lobistických firiem. Dutko Worldwide nebola pre nás neznáma. Niektoré členské krajiny únie s ňou spolupracovali počas procesu rozširovania NATO. To zohralo úlohu, že boli otestovaní," zaspomínal.

Uskutočnilo sa riadne výberové konanie pred kolektívnym orgánom, na ktoré sa prizvalo asi päť spoločností. Tie predložili svoju cenovú ponuku, stratégiu svojho postupu i filozofiu, ako chcú spolupracovať. "Možno by boli bývali teoreticky aj lepšie ponuky, ale tie cenovo prekračovali možnosti našich krajín, a tak sme sa rozhodli pre zlatú strednú cestu. Teda, aby to bolo pre nás cenovo prístupné, ale aj aby tam bola istá historická pozitívna skúsenosť spolupráce. Z tohto pohľadu vyšiel Dutko najlepšie," poznamenal bývalý veľvyslanec.

SkryťVypnúť reklamu

Poukázal na to, že dobrý lobing pomáha skvalitniť tvorbu zákonov a zlepšiť politický proces. Rovnako vychytať zlé vplyvy regulácií na fungovanie ekonomiky. "Korektný lobing je neoddeliteľná súčasť politického procesu. Optimálny výsledok akéhokoľvek lobizmu je taký, keď je do istej miery víťazom každý," uzavrel Káčer.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 549
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 246
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 010
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 087
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 936
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 828
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 440
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

FC Barcelona - Inter Miláno: ONLINE prenos zo zápasu semifinále Ligy majstrov.

Sledujte s nami ONLINE prenos z futbalového zápasu semifinále Ligy majstrov: FC Barcelona - Inter Miláno.


Boris Valábik v podcaste Hokejový Boss

Pozrite si a vypočujte si najnovší diel podcastu Hokejový BOSS.


Casper Ruud na turnaji ATP Masters 1000 v Madride 2025.

V oboch prípadoch sa z víťazstva tešilo rovnaké priezvisko.


Matyáš Klouček
Momentka zo zápasu Fiľakovo - Kalinovo.

FTC Fiľakovo povedie znovu Eugen Bari.


SkryťZatvoriť reklamu