Učebnice dodá štátu poisťovák

Ministerstvo školstva si objednalo analýzu učebníc v poisťovacej firme. Bez súťaže.

(Zdroj: SME - Vladimír Šimíček)

BRATISLAVA. Minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ) zveril analýzu školských učebníc firme, ktorá sa špecializuje na poisťovníctvo. Spoločnosť Tetra inSure, ktorá sa školstvu doteraz nevenovala, za analýzu zinkasovala 3470 eur.

Ďalších takmer 36-tisíc eur má spolumajiteľ firmy Tetra inSure Pavol Kosnáč získať cez firmu Tetra Invest. Najneskôr do konca roka má zabezpečiť 20 reformných učebníc, ktoré základným a stredným školám chýbajú.

Odborníka nehľadali

Tetra inSure sa na svojej webovej stránke prezentuje ako expert na poistenie. „Spoločnosť pôsobí na slovenskom poistnom trhu ako sprostredkovateľ poistenia od roku 2003.“ Ponúka poistenie motorových vozdiel, životné či cestovné poistenie. Na stránke nie je zmienka, že by sa niekedy zaoberala školskými učebnicami.

Rezort školstva výber firmy obhajuje tým, že v obchodnom registri má zapísanú aj poradenskú činnosť. „Ministerstvo chcelo nezávislý pohľad na problematiku výroby učebníc,“ povedala hovorkyňa rezortu Miriam Žiaková.

Odporučila ho úradníčka

Kosnáč neuspel v klasickej verejnej súťaži, podľa Žiakovej zákazku získal na základe výberového interview. „Oslovili sme piatich interim manažérov.“ Koho okrem Kosnáča oslovili, Žiaková neprezradila. Na zverejnenie mien vraj nemá písomný súhlas.

Jurzyca aj Kosnáč odmietajú, že sa poznajú. „Poznám ho z médií ako bežný konzument,“ povedal o Jurzycovi podnikateľ.

Vedúci služobného úradu rezortu školstva Miroslav Siváček tvrdí, že na Kosnáča sa obrátili po odporúčaní ministerskej úradníčky – riaditeľky osobného úradu Danky Kapucianovej. Kosnáč podľa Siváčka nezískal zákazku vďaka známostiam. „Viem to vylúčiť stopercentne.“

Analýzu neukázali

Kosnáč nevysvetlil, prečo sa zrazu začal zaujímať o učebnice. „Predmetná analýza bola riadne a včas pre rezort vypracovaná a odovzdaná,“ uviedol v písomnom stanovisku.

Čo je výsledkom analýzy, ktorú Tetra inSure vypracovala za necelé dva týždne, nie je jasné. Ministerstvo ju neposkytlo. Kosnáč dostal objednávku na vypracovanie analýzy 14. februára, rezort ju podľa faktúry obdržal už 25. februára.

„Čo má poisťovák s učebnicami? Nie je dosť erudovaných odborníkov na túto problematiku?“ reagoval predseda školského parlamentného výboru Dušan Čaplovič (Smer). Na najbližšom zasadnutí výboru sa chce Jurzycu opýtať na okolnosti zadania zákazky.

Po analýze uzavrel zmluvu

Kosnáč po analýze získal ďalšiu zákazku. Jurzyca s ním 31. marca podpísal zmluvu, na základe ktorej má jeho firma Tetra Invest zabezpečiť pre školy reformné učebnice. Tentoraz ide o spoločnosť, ktorá sa zaoberá poradenstvom a sprostredkovateľskou činnosťou.

Podľa zmluvy má firma komunikovať s autormi učebníc, vydavateľmi a distribútormi. Minister sa zaviazal Tetra Investu vyplatiť takmer 36-tisíc eur s DPH.

Ani v tomto prípade rezort nevyberal firmu cez klasickú súťaž, rozhodol sa pre prieskum trhu. Okrem Tetra Investu ministerstvo oslovilo firmy EDU Train a Eprogres.

Majiteľ Eprogresu Jozef Mišík sa vyjadriť odmietol. „Všetky veci, čo sa tohto týkajú, sú predmetom mojej firmy a môjho obchodného tajomstva.“ S vlastníkom EDU Train Ivanom Siptákom sa skontaktovať nepodarilo.

Podľa Žiakovej obe firmy predložili drahšie ponuky než Tetra Invest. EDU Train požadovala vyše 39-tisíc eur s DPH a Eprogres 36 500 eur s DPH.

Načo sú úradníci?

Jurzycov rezort tvrdí, že platenie externej firmy nie je mrhaním štátnych peňazí. Pracovníci, ktorí sa na ministerstve, v Štátnom pedagogickom ústave a v Štátnom inštitúte odborného vzdelávania zaoberajú novými učebnicami, by vraj úlohy nezvládli. „Túto prácu nevykonáva v rezorte komplexne nikto,“ zdôvodnila Žiaková.

Na ministerstve sa edičnej činnosti venujú traja zamestnanci. Podľa Silvie Bielkovej zo štátneho inštitútu odborné učebnice pre stredné školy okrem nej zabezpečuje zhruba 10 pracovníkov. V Štátnom pedagogickom ústave učebnice rieši okolo 20 ľudí.

Vychvaľované aukcie obišli

BRATISLAVA. Pri hľadaní firmy, ktorá by zabezpečila reformné učebnice, nevyužilo ministerstvo školstva elektronickú aukciu. Elektronický výber si pritom v minulosti pochvaľovalo.

Minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ) aukcie považoval za najlepší spôsob, ako sa dajú ušetriť štátne peniaze. Bol prvým členom vlády Ivety Radičovej, ktorý aukcie využil.

Cez aukciu v minulosti vyberal distribútora učebníc. Jurzyca vlani hovoril, že vďaka nej dokázali pôvodnú ponuku okresať o vyše 60 percent. Namiesto štyroch miliónov eur vysúťažili cenu 1,55 milióna.

„Ukazuje sa, že elektronické aukcie naozaj fungujú,“ vyhlásil v decembri minulého roka Jurzyca.

Aukciu, do ktorej by sa mohol ktokoľvek prihlásiť, podľa hovorkyne Miriam Žiakovej tentoraz nebolo vhodné využiť.

„Formu prieskumu trhu sme vyhodnotili vzhľadom na špecifikum zákazky ako najefektívnejšiu,“ uviedla Žiaková.

V rámci prieskumu trhu rezort oslovil tri firmy, ktoré si sám vybral. Išlo o spoločnosti EDU Train, Eprogres a Tetra Invest, ktorú vlastní Pavol Kosnáč. Keďže Kosnáčova firma ponúkla najnižšiu cenu, podľa Žiakovej uspela. Rezort má Tetra Investu vyplatiť takmer 36-tisíc eur.

Mária Mihaliková
Šéf úradu: Volali sme známych

Vedúci služobného úradu ministerstva školstva MIROSLAV SIVÁČEK hovorí o učebnicovej zákazke.

Prečo firma, ktorá sa špecializuje na poisťovníctvo, robila analýzu učebnicovej problematiky?

„Hľadali sme niekoho, kto je schopný načas dodať učebnice do škôl, zmanažovať celý proces.“

No prečo poisťovacia firma, ktorá so školstvom nemá skúsenosti?

„Dozvedeli sme sa, že najlepší spôsob, ako to spraviť, je cez interim manažéra. Čiže cez najatého manažéra, ktorý je dosť skúsený, aby vedel tieto procesy zvládnuť. Oslovili sme viacerých ľudí, s ktorými sme sa rozprávali.“

Ako ste prišli na Pavla Kosnáča z Tetra inSure?

„Na základe referencií.“

Niekto vám ho odporúčal?

„Cez riaditeľku osobného úradu pani Danku Kapucianovú. Ak si dobre pamätám.“

Ďalších štyroch, ktorých ste oslovili, vám tiež odporúčala?

„Niektorých som našiel ja cez rôzne referencie. Nevedeli sme nájsť človeka, ktorý by do toho išiel. Nie je to až taká lukratívna vec, opustiť svoju robotu a ísť sa na určité obdobie venovať robote do štátnej správy.“

Je bežné, že zamestnanec ministerstva odporučí svojho známeho?

„Aj ja som oslovil mojich známych, poviem otvorene. Koho iného? Neznámych sa nedá osloviť. Ten oslovil niekoho ďalšieho a nejakým takým pavúkom sme hľadali ľudí.“

Ako viete vylúčiť, že Kosnáč nezískal zákazku po kamarátskej linke?

Viem to vylúčiť stopercentne. Kosnáča som videl prvýkrát, keď tu otvoril dvere a povedal, že ja som ten so životopisom.

Mária Mihaliková
S knihami sme na tom ako Bulharsko a Grécko

Väčšina európskych krajín má slobodný trh s učebnicami. U nás na výber nie je.

BRATISLAVA. Ani vyše dvadsať rokov od pádu socializmu nefunguje na Slovensku učebnicový trh.

„Na väčšinu predmetov učitelia stále nemajú na výber, je iba jedna kniha,“ prirovnáva súčasný stav k situácii spred dvadsiatich rokov riaditeľka vydavateľstva Didaktis Veronika Adamčíková. Z ministerstva školstva podľa nej počuť roky rovnaké zdôvodnenie: nie sú peniaze.

Adamčíková hovorí, že Slovensko je jednou z posledných európskych krajín, kde nie je slobodný trh s učebnicami. Štátom predpísané a prísne regulované tituly sú podľa nej už iba v Bulharsku a Grécku. „Ešte Slovinsko má limitovaný počet na jednotlivé predmety.“

Knihy, ktoré nik nevidel

Hoci štát na ich tvorbu dozerá, mnohé nové učebnice sú podľa Adamčíkovej v sklade, lebo sú chybové. Kvalitní autori, učitelia sa často ani nedozvedia o vypísaných konkurzoch. Adamčíková dodáva, že keby existovali trhové podmienky, zle napísané tituly by sa vyradili samy. Medzi autormi a vydavateľstvami by vznikla väčšia súťaživosť.

Učiteľka Anna Chrenková okrem nedostatku učebníc po reforme kritizuje aj ich kvalitu. „Texty často nezodpovedajú tomu, čo potrebujeme.“

Chrenková si myslí, že problém je aj v tom, že školy nevedia, čo si objednávajú. Učebnicu totiž nemajú možnosť vidieť či prelistovať.

Pomôže smernica?

Objednané kusy navyše chodia neskoro. „Dostávame ich v polovici roka.“ Dovtedy sa deti učia zo starých učebníc alebo z textov vytlačených z internetu.

Problém pritom podľa Chrenkovej nie je len v reformných ročníkoch, kde sa menilo učivo a štát musel pripraviť nanovo knihy.

„Štvrtáci sú na prvom stupni posledný ročník, ktorého sa nedotkla reforma a nemajú prírodovedu.“ Neoplatí sa zrejme robiť jej dotlač, keďže na budúci rok má byť nová.

Ministerstvo školstva sľubuje zlepšenie. V tomto roku vydalo smernicu, ktorá má urýchliť tvorbu učebníc. Po novom už nie sú osobitne konkurzy na autora a vydavateľa, vydavateľstvo zabezpečuje celý proces. Do konkurzu môže prihlásiť aj zahraničnú učebnicu.

Zuzana Petková

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 2. Medzinárodná súťaž FIRST LEGO League na Fakulte informatiky PEVŠ
 3. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 4. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 5. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 6. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 7. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 8. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 9. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 10 356
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 7 488
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 6 724
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 244
 5. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 6 007
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 988
 7. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 4 901
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 701
 9. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 495
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 897

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

EKONOMIKA

Prečo sa Juhoafričan teší, keď si môže poslať životopis cez SMS (rozhovor)

Na zemi žije viac ľudí bez fyzickej adresy než s adresou.

KOMENTÁRE

Mihál opúšťa Sulíka. Máme na viac?

Predseda SaS je výraznou osobnosťou, ktorá ľudí rozdeľuje.

PRIMÁR

Ako začať plávať v zrelom veku a neublížiť si

Spevní vám chrbát, posilní srdce a naučíte sa poriadne dýchať. Zbytočnými chybami si však začiatočníci zaťažujú kĺby a chrbticu, najmä v jej krčnej časti.

Neprehliadnite tiež

Ministerstvo podľa SaS diskriminuje školy odkladaním racionalizácie

Poslanec Gröhling tvrdí, že ministerstvo malo vytvoriť nový systém financovania, ktorý by bol spravodlivejší.

Na horách v týchto dňoch hrozí víchrica, SHMÚ vydal výstrahu

Vietor môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 32 až 39 m/s (115 až 140 km/h).

Pápež František by mal čoskoro blahorečiť slovenského saleziána Zemana

Jeho život a mučeníctvo bolo preskúmané počas diecéznej fázy procesu jeho blahorečenia v Bratislave v rokoch 2010 až 2012.

Žitňanská podporuje skoré prijatie zákona na pomoc obetiam trestných činov

Aktivisti tvrdia, že u nás je táto téma zanedbaná, pričom v západných krajinách sa jej mimovládne organizácie venujú už dlhodobo.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop