VYSOKÉ TATRY. Vo Vysokých Tatrách hučia motorové píly a pri cestách sú kopy stromov pripravených na odvoz. Zdá sa, že zver si už na píly po odstraňovaní kalamity z roku 2004 zvykla a stratila plachosť. Srnčia sa pokojne pohybovala len niekoľko desiatok metrov od pilčíkov pri ceste do Tatranskej Lomnice.
„Týždeň po smršti sme uvoľnili prístupové protipožiarne cesty, prístup k vodným tokom a spriechodnili turistické chodníky. Likvidujeme polámané stromy v porastoch,“ opisuje situáciu týždeň po smršti šéf Štátnych lesov TANAP-u Peter Líška.
Stromy pri chodníkoch
Vo Vysokých Tatrách postupne opravujú zničené strechy, ktoré odfúkol vietor. Menšie už pokryli. Opravári pracovali včera aj na strechách hotela Bellevue.
Víchrica, ktorá v národnom parku zničila okolo 20-tisíc stromov, znovu otvorila otázku, čo so suchými stromami v okolí turistických chodníkov. Tie podľa ochrany prírody ohrozujú bezpečnosť turistov.
Opatrenia v meste Vysoké Tatry a v okolí chodníkov by mali stáť približne pol milióna eur. Mesto už podalo mimoriadnu žiadosť o dotáciu a pripravuje projekt pre Environmentálny fond, ktorý bude opatrenia financovať.
„Riešením je zrezať suché stromy tak, aby neboli hrozbou, zostali v porastoch a neblokovali chodníky. To, ktoré stromy spília, rozhodne TANAP a Štátne lesy TANAP-u, ktoré ich vyznačia v teréne,“ hovorí Rastislav Rybanič, generálny riaditeľ Sekcie ochrany prírody ministerstva životného prostredia.
Do leta chcú upratať
Šéf Správy TANAP-u Pavol Majko tvrdí, že to chcú stihnúť do polovice júna, kedy sa začína letná sezóna. Za najväčší problém označil popadané stromy v meste Vysoké Tatry, v okolí železnice a na vysokohorských chodníkoch.
Environmentálny fond vyčlenil na asanáciu odumretých stromov okolo turistických chodníkov vlani vyše 300-tisíc eur. Ochrana prírody ich však použila na boj proti lykožrútovi.

Beata
Balogová
