BRATISLAVA. Už piaty deň včera nefungovala internetová stránka Slovenského hydrometeorologického ústavu, ktorá okrem informácií o počasí bežne upozorňuje aj na stav riek či kvalitu ovzdušia. Výpadok súvisí s kritickou finančnou situáciou ústavu.
Internetová stránka je nedostupná od štvrtka. Vedenie inštitúcie od piatka rokuje o chýbajúcich peniazoch s ministerstvom životného prostredia, pod ktoré patrí.
Nie milióny, ale tisíce
Peniaze SHMÚ
Príjem z kontraktu so štátom:
- 2011: 6,7 mil. eur;
- 2010: 7,5 mil. eur;
- 2009: 9,2 mil. eur;
Príjmy v roku 2009:
- spolu: 15,2 mil. eur;
- štátne dotácie: 9,6 mil. eur;
- predaj služieb: 2,2 mil. eur;
- eurofondy: 2,4 mil. eur;
Zdroj: Kontrakty so štátom a Výročná správa SHMÚ z roku 2009
Ministerstvo včera potvrdilo, že výpadok servera zapríčinil jeho vek, spojazdniť by ho mali v najbližších dňoch.
„Podobne ako iné štátne organizácie má SHMÚ problémy s investíciami, a teda aj s obnovením techniky,“ priznala hovorkyňa ministerstva Beatrice Hudáková.
Dodala, že „boli prijaté opatrenia“. SHMÚ však nedostane požadovaných niekoľko miliónov eur, ale len tisíce na najnutnejšie investície a opravy.
„Nie je možné ignorovať fakt, že väčšina zariadení má stále Windows 95, čo hovorí samo za seba.“
Generálny riaditeľ SHMÚ Vladimír Rak bol včera celý deň nezastihnuteľný. Meterológovia ústavu, ktorých SME oslovilo, sa k situácii nechceli vyjadrovať, vraj o tom nič nevedia.
Minulý týždeň mali aj oni technický problém, neprichádzali im predpovedné materiály. „Došlo k výpadku spojenia s uzlom, ktorý distribuuje meteorologické informácie,“ povedal meteorológ Jozef Čaplár.
Chybu podľa neho odstránili v priebehu dňa. Zmluvným partnerom ústav informácie dodáva.
Čaplár nevedel potvrdiť, či pre šetrenie v ústave uvažovali aj o rušení niektorých meteorologických staníc. „Nie som členom vedenia.“
Radiácia aj záplavy
SHMÚ poskytuje informácie napríklad aj bývalej civilnej ochrane. Ľudmila Staňová z tlačového oddelenia ministerstva vnútra včera povedala, že sekcia krízového manažmentu má s ústavom spojenie. „Nezaznamenala problémy v komunikácii.“
Bežná činnosť SHMÚ podľa Hudákovej nie je ohrozená. Napríklad Letecká meteorologická služba ústavu sleduje radiáciu v ovzduší po havárii v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima.
Na internetovej stránke ústav vydával aj výstrahy o povodniach a silnom vetre, ktorý pred pár dňami zasiahol časť Slovenska. V čase výpadku môže varovania zverejňovať cez Slovenský rozhlas.
Slotov človek
Za minulej vlády riadil ústav nominant SNS a bývalý pilot Ján Kucharčík. Keď premiér Robert Fico (Smer) po škandáloch odňal národniarom rezort životného prostredia, vo funkcii Kucharčík skončil. Dôvodom odvolania vicepremiérom Dušanom Čaplovičom (Smer) bola nekompetentnosť a netransparentné tendre za jeho pôsobenia.
Vedením následne poverili Pavla Nejedlíka. Rak nastúpil v lete minulého roku.
Výpadok prihral návštevníkov konkurencii
Výpadok štátneho ústavu pomohol aj súkromnej firme, ktorá sa s meteorológmi sporila.
BRATISLAVA. Z výpadku internetovej stránky slovenských hydrometeorológov ťaží konkurencia.
„V minulom týždni sme zistili viac ako dvojnásobný nárast denných návštevníkov a približne trojnásobný nárast počtu celkovo zobrazených strán denne,“ odpísali zo spoločnosti Omega plus, ktorá prevádzkuje aj spomenutý web.
Tvárou firmy, ktorá sa dodnes súdi s STV pre zrušenú výrobu televízneho počasia ešte z 90. rokov, je aj meteorológ Jozef Iľko.
Rastú
V roku 2008 Meteo v SHMÚ obvinili, že si bez povolenia požičiava namerané údaje. Štátni meteorológovia na svojom webe znížili teplotu nameranú na Chopku a čakali, či sa to premietne aj na meteo.sk. S teplotou išla dole aj konkurencia. Meteo teraz aj pri výpadku shmu.sk poskytuje informácie bez výrazných obmedzení.
„Mierny nárast návštevnosti sme zaznamenali, avšak s ohľadom na slnečné počasie nie je taký výrazný,“ povedal David Prantl zo servera in-pocasie.sk.
SHMÚ má na Slovensku stanice, kde denne sledujú zmeny počasia. Súkromné weby takúto sieť nemajú, vychádzajú najmä z predpovedných modelov.
Nepresné svetové weby
Okrem slovenských a českých webov predpoveď pre slovenské mestá zverejňujú aj svetové weby ako weather.com či meteoblue.com, desiatky aplikácií ponúkajú mobilné telefóny.
„Robia to však počítače, je to zovšeobecnené a nemôžu ísť do detailov,“ hovorí Peter Jurčovič. Regionálne rozdiely podľa neho počítač nezaregistruje.
„Úplne nepresne je v počítačových predpovediach zakomponovaný terén a meteorológ z Kanady nevie, ako sa správa počasie v Spišskej kotline,“ dodal Jurčovič.
Michal Trško

Beata
Balogová
