BRATISLAVA. Jedno oko mu vyliečili, na liečbu druhého už nedostal povolenie. Liek, ktorý by Vladimírovi Mračnovi z Bratislavy vyliečil aj pravé oko, na Slovensku zatiaľ neschválili na diagnózu, ktorú má.
„Ľavým okom vidím všetko jasne, pravým zdeformovane,“ opisuje Bratislavčan. Trpí opuchom makuly. Ide o degeneratívne ochorenie očí, ktoré môže viesť k strate zraku. Aby vyliečili aj pravé oko, potrebuje na jeho liečbu účinnú látku Ranibizumab.
Porušenia Práva pacientov
Najviac porušované:
právo na rešpektovanie pacientoveho času – dlhé čakacie lehoty právo slobodného výberu, právo na prístup k zdravotným službám. Menej časté porušenia:
právo pacienta na bezpečnosť, právo na dodržiavanie úrovne kvality, právo na inovácie – modernú liečbu.
Zdroj: Celoeurópsky prieskum práv pacientov
Jeho očná lekárka Jana Štefaničková musela vlani napísať žiadosť na ministerstvo zdravotníctva na mimoriadny dovoz lieku, ktorý túto látku obsahuje. Keď po polroku povolenie vypršalo, Mračna už nové nedostal.
Tento liek u nás ešte stále nie je kategorizovaný na ochorenie, ktoré má, hoci Európska lieková agentúra už schválila jeho používanie.
Neliečenie najmodernejšími liekmi je jedným z najčastejšie porušovaných práv pacientov v Európskej únii aj na Slovensku.
Ukázal to celoeurópsky prieskum. Jeho výsledky pri príležitosti včerajšieho piateho európskeho dňa práv pacientov predstavili v Bratislave.
Mračna sa lieku dočká, nebude to však hneď. Šéf Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Ján Mazag hovorí, že návrh na registráciu lieku na odporúčanie agentúry schválila Európska komisia v marci. Predpokladá, že v máji alebo v júni komisia registráciu definitívne odobrí a liek bude dostupný aj na Slovensku.
Z verejného zdravotného poistenia bude liek hradený až po schválení našou kategorizačnou komisiou. To podľa šéfa ústavu môže trvať do októbra.

Beata
Balogová
