SME
Pondelok, 14. jún, 2021 | Meniny má VasilKrížovkyKrížovky

Mikloš neposlúchol premiérku, vláda môže padnúť

Vedenie SDKÚ bude dnes rozhodovať o spore Radičovej s Miklošom. Možný je aj pád vlády.

Kto odíde zo sporu Radičová verzus Mikloš silnejší, zrejme rozhodne vedenie SDKÚ.Kto odíde zo sporu Radičová verzus Mikloš silnejší, zrejme rozhodne vedenie SDKÚ. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)BRATISLAVA. Minister financií Ivan Mikloš sa v kauze pochybného podnájmu pre daňové úrady postavil proti premiérke Ivete Radičovej. Šéfa Daňového riaditeľstva Miroslava Mikulčíka vyzval, aby zostal vo svojej funkcii. Radičová žiadala jeho odchod.

„Zdôrazňujem, že kým som minister financií, tak v tomto rezorte budem o personálnych zmenách rozhodovať ja,“ vyhlásil včera Mikloš.

Mikulčík, ktorý sťahuje daniarov v Košiciach do budovy okresného šéfa SDKÚ Ondreja Ščurka, má jeho dôveru. Radičová okamžite požiadala predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu, aby zvolal rokovanie straníckej špičky, keďže má s Miklošom „rozdielny názor na zodpovednosť“ Mikulčíka.

Viacerí lídri koalície hovoria o kríze, ktorá môže spôsobiť pád vlády. Predseda Mosta Béla Bugár vníma napätie medzi ministrom a premiérkou ako veľmi nebezpečné. „Jedinou záchranou môže byť, ak pán Mikulčík sám zváži svoje zotrvanie, aby neumožnil skorší návrat Robertovi Ficovi.“

Mikloš: Môj človek konal správne

Chronológia
Čo sa včera dialo
 • Iveta Radičová a Ivan Mikloš na obed rokovali na Úrade vlády o šéfovi Daňového riaditeľstva, po stretnutí pred novinárov neprišli,
 • už pred stretnutím s premiérkou zvolal Ivan Mikloš na 14.00 na ministerstvo brífing ku kauze prenájmu,
 • anonym krátko pred tlačovou konferenciou nahlásil, že v budove ministerstva financií je bomba, novinári museli vyjsť z budovy, aby ju mohli prehľadať bezpečnostné zložky,
 • Ivan Mikloš odišiel na Úrad vlády a náhradný brífing zvolal až nadnes ráno,
 • po 14.00 premiérka informovala, že ruší dnešnú cestu do Kyjeva na summit o inovatívnom využívaní atómovej energie, odôvodnila to aktuálnymi politickými otázkami,
 • o 15.00 minister financií vydal vyhlásenie, v ktorom vyjadril dôveru šéfovi Daňového riaditeľstva Miroslavovi Mikulčíkovi,
 • o 17.00 vydal Úrad vlády správu, že Iveta Radičová nadnes požiadala zvolať prezídium SDKÚ. Riešiť tam chce odlišné názory na zotrvanie Mikulčíka na poste,
 • KDH po zasadnutí predsedníctva po 17.00 oznámilo, že sa v kauze prenájmu budovy Daňovému úradu v Košiciach priklonilo na stranu premiérky Radičovej,
 • predseda Smeru Robert Fico oznámil, že už majú pripravený návrh na vyslovenie nedôvery premiérke a podá ho po veľkonočných sviatkoch, ak premiérka neodvolá ministra financií.

Premiérka Iveta Radičová má v spore s ministrom financií Ivanom Miklošom na svojej strane Most­Híd aj KDH. Tretí koaličný partner SaS mlčí.

„Dôvera v koalícii je výrazne oslabená tým, čo sa deje,“ povedal predseda KDH Ján Figeľ. KDH trvá na odchode šéfa Daňového riaditeľstva Miroslava Mikulčíka.

Podobne sa vyjadril aj Most­Híd. „Ministerstvo financií by malo konať,“ povedal predseda poslaneckého klubu László Sólyomos. Dodal, že koaliční partneri požiadali o stretnutie SDKÚ, aby vysvetlila podozrenia z klientelizmu. Doteraz sa žiadne rokovanie neuskutočnilo.

Predseda SaS Richard Sulík bol zdržanlivý. „Nebudeme túto situáciu riešiť cez médiá, ale až na najbližšej koaličnej rade.“ Minister hospodárstva z SaS Juraj Miškov nechce celú vec komentovať, lebo ju považuje za „príliš vážnu“.

Mikulčík neodstúpi

Šéf Daňového riaditeľstva sa včera odísť nechystal. „Od piatka sa zatiaľ nič nemení. Pán Mikulčík ostáva,“ povedala jeho hovorkyňa Gabriela Dianová.

Premiérka vyzvala Mikulčíka na odchod v piatok minulý týždeň, keď bol Mikloš na služobnej ceste v USA. Mikulčíkovi včera Mikloš oznámil, že mu dôveruje a poradil mu neposlúchnuť premiérku.

„Oznámil som, že má moju dôveru a vyzval som ho, aby zotrval vo svojej funkcii,“ uviedol Mikloš.

Minister tvrdí, že preveril všetky fakty a Mikulčík podľa neho konal vo verejnom záujme. Mikulčík sťahuje daňové úrady v Košiciach do budovy firmy Nitra Invest, ktorú vlastní okresný šéf SDKÚ Ondrej Ščurka. Zákazku za 6,6 milióna eur získal bez súťaže.

Vláda pritom na jeseň prijala uznesenie, že štátne úrady majú dodávateľov hľadať cez elektronické aukcie. Tie považuje Radičovej kabinet za najtransparentnejší spôsob nakupovania, ktorý šetrí štátne prostriedky.

- Mikloš koná v konflikte s verejným záujmom, píše Marián Leško.

- Vojna vo vláde sa začala, píše Matúš Kostolný.

Padne vláda?

Radičová včera zrušila cestu na Ukrajinu. O spore s Miklošom bude dnes rokovať prezídium SDKÚ. Podľa informácií SME, ak sa stranícka špička zastane Mikulčíka a Mikloša, bude premiérka zvažovať demisiu.

Členovia prezídia, ktorých SME oslovilo, vnímajú situáciu ako veľmi vypätú. Pokiaľ by prišlo na otázku, či Radičová, alebo Mikloš, predpokladajú, že sa väčšina prikloní na Miklošovu stranu. Očakávajú však aj iné riešenie ako koniec jedného z nich.

Predstavitelia SDKÚ včera nechceli o probléme komunikovať. Radičová aj Mikloš vydali vyhlásenia cez agentúry. Šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda mal tlačovú konferenciu k maďarskej ústave, ku koaličnej kríze na Slovensku sa však odmietol vyjadriť. „Téma, na ktorú som vás pozval, je natoľko vážna, že sa od nej nenechám odtiahnuť,“ povedal novinárom.

Predseda Smeru Robert Fico včera oznámil, že ak nepadne Mikloš, po Veľkej noci navrhne odvolať Radičovú.

Mikloša spomínal aj Bushovi

Ivan Mikloš je v SDKÚ braný za Dzurindovu dvojku. Napriek tomu, že primárky jasne vyhrala Iveta Radičová.

BRATISLAVA. Keď sa vlani pred primárkami o miesto volebného lídra aj po nich Iveta Radičová s Ivanom Miklošom stretávali pred televíznymi kamerami, snažili sa pôsobiť priateľsky. Až tak, že to vyzeralo neprirodzene. Napokon ich súboj dopadol jednoznačne 2385 ku 1393 v prospech Radičovej.

Výsledok primárok a to, ako sa k sebe pred kamerami správali, však úplne nezodpovedá pomerom v SDKÚ ani vzťahu ekonóma a sociologičky.

Dvojka s predsedom

Ivan Mikloš bol vždy obľúbencom Mikuláša Dzurindu a od vzniku SDKÚ v roku 2000 bol vnímaný ako korunný princ strany. Už od roku 1998 mal bližšie k vtedajšiemu členovi KDH Dzurindovi, ako k vtedy jeho materskej Demokratickej strane.

Na verejnosť sa nikdy nedostal žiaden ich vážnejší spor. Vždy sa dopĺňali. Keď si Dzurinda žiadal radu, pýtal sa často ako prvého práve Mikloša. Dzurinda nedávno na krste knihy Georgea Busha spomínal ako americkému prezidentovi hovoril, že hráva so spolustraníkom Miklošom tenis a pravidelne prehráva. Bush ho upozornil: „Riskujete, pane...“

Mikloš o Radičovej pred primárkami hovoril, že je najlepšou kandidátkou na prezidenta a druhou najlepšou kandidátkou na lídra SDKÚ do parlamentných volieb.

„Prezident by mal obrusovať hrany, zjednocovať. Teraz sme v inej situácii a strana potrebuje jasného, jednoznačného a dôrazného lídra.“ Zároveň však povedal, že ak vyhrá Radičová, „budem jej plne k dispozícii“.

Rýchla kariéra

Radičová je v strane oveľa kratšie. Hoci sa stala ministerkou práce v Dzurindovej vláde už v roku 2005, do strany vstúpila až koncom roka 2006, keď už bola v opozícii. Jej stranícka kariéra bola mimoriadne rýchla, takmer hneď sa stala podpredsedníčkou.

A už po niekoľkých ďalších mesiacoch sa špekulovalo, či to nie je ona, kto má raz nahradiť Dzurindu. Kariéra vyvrcholila v roku 2009, keď sa stala jednoznačnou kandidátkou strany na prezidentku a uspela v primárkach.

„Gratulácia, ktorú som dostala od nich hneď v tú noc, keď sme vedeli výsledky, nebola hraná, to by som naozaj zacítila,“ hovorila po primárkach o Dzurindovi a Miklošovi. O Miklošovi sa nikdy verejne nevyjadrila zle – dokonca o ňom hovorila ako o priateľovi. Všetci však vedeli, že to nie je ona, kto je dvojkou strany.

Miroslav Kern
Demisia je šancou pre Fica

Ak by sa SDKÚ postavila na stranu Ivana Mikloša a premiérka by odstúpila, poverenie zostaviť vládu môže dostať šéf Smeru.

BRATISLAVA. Na dnešnom zasadnutí predsedníctva SDKÚ chce premiérka Iveta Radičová riešiť svoj konflit s ministrom financií Ivanom Miklošom.

Ak by stranu požiadala, aby si vybrala, ku komu sa prikloní a nedostala by dôveru, môže nasledovať jej odstúpenie.

Demisia povalí vládu

Ak sa Radičová rozhodne podať demisiu, automaticky padá celá vláda. Prezident Ivan Gašparovič zvolený s podporou Smeru môže následne poveriť ktoréhokoľvek predsedu strany zostavením novej vlády.

Obrátiť sa môže aj na expremiéra a šéfa Smeru Roberta Fica, ako to urobil po minuloročných parlamentných voľbách.

Smer voľby vyhral so ziskom takmer 35 percent. Poverenie pre Radičovú prezident dal až vo chvíli, keď sa Ficovi nepodarilo nájsť koaličného partnera, s ktorým by mal parlamentnú väčšinu aspoň 76 hlasov.

Inštrukcie prezident nemá

Prezident v ústave nemá stanovené, koľko poverení môže udeliť a komu. Určené nie sú ani lehoty. „V Česku to raz urobil prezident tak, že poveril zostavením vlády toho, kto garantoval, že má väčšinu v parlamente,“ povedal právnik Jozef Vozár zo Slovenskej akadémie vied.

V prípade, že sa nikomu zo šéfov strán nepodarí novú koalíciu dohodnúť, prezident Gašparovič by mal vypísať predčasné parlamentné voľby.

Mária Mihaliková
OKS aj Obyčajní držia palce premiérke

Malé koaličné strany stoja za premiérkou Ivetou Radičovou. Jej odchod si nevedia predstaviť.

BRATISLAVA. V spore Radičová verzus Mikloš má premiérka podporu OKS a Obyčajných ľudí dvoch zoskupení, ktoré fungujú v poslaneckých kluboch Mosta-Híd a SaS.

„Šéf Daňového riaditeľstva Miroslav Mikulčík musí ísť preč. Sám sa odpísal svojím konaním,“ hovorí predseda OKS Peter Zajac, ktorý s tromi ďalšími kolegami sedí v poslaneckom klube Most–Híd.

Člen zoskupenia Obyčajní ľudia Jozef Viskupič z klubu SaS hovorí, že minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) by sa mal správať rozumne. „Ako môže vo funkcii držať pána Mikulčíka, ktorého odchod žiada premiérka krajiny?“ pýta sa Viskupič.

Zajac tvrdí, že v konflikte dvoch členov SDKÚ nejde o Mikulčíka, ale pokračovanie vnútorných sporov SDKÚ. „Je evidentné, že eskaluje konflikt vnútri SDKÚ.“

Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič si nevie predstaviť, že by konflikt Radičovej s Miklošom SDKÚ neurovnala. „Verím, že pani premiérka bude premiérkou aj na konci týždňa.“

OKS a Obyčajní ľudia nekomentovali, či budú chcieť pokračovať v doterajšej koalícii, ak by sa napríklad premiérka vzdala funkcie. „Odmietam na túto tému špekulovať,“ reaguje Zajac. Zopakoval, že sa zaviazali podporovať koaličnú vládu na čele s Radičovou.

Obe zoskupenia majú v parlamente dovedna osem hlasov. Bez nich by koalícia stratila väčšinu. Štvorkoalíciu tvorí 77 poslancov, podporujú ju nezávislí Matovič a Andrej Ďurkovský.

Mária Mihaliková
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 2. Ako sa mení dynamika firiem?
 3. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 4. Hudbou proti holorubom.
 5. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 8. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 9. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Behind every successful business lies a set of skilled people
 2. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 3. Ako sa mení dynamika firiem?
 4. Hudbou proti holorubom.
 5. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 6. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 7. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 14 013
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 11 897
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 10 817
 4. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 9 287
 5. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 9 234
 6. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 9 164
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 282
 8. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 6 241
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 871
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 5 838
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Veronika Remišová.

Nedá sa nič robiť, bude to trápne.


13. jún
Adrián Szabó ide do väzby.

NAKA zadržala Szabóa 3. júna.


TASR 2 h
Silné nežiadúce účinky po niektorých vakcínach a ich nedostatok otvárajú otázku možného mixu vakcín pri prvej a druhej dávke.

Štúdia naznačila väčšiu ochranu.


21 h
Ampulka s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od americkej farmaceutickej spoločnosti Novavax počas tretej fázy klinických testov v Londýne.

Do konca roka chce vyrobiť 150 miliónov vakcín.


3 h

Neprehliadnite tiež

Vakcína proti covidu - ilustračná fotografia.

Problémy sa vyskytli najmä u mužov do 30 rokov.


TASR 47m
ILUSTRAČNÉ FOTO

Bol by to prvý prípad na Slovensku, kedy medveď zabil človeka.


1 h
Starý topoľ nevydržal nápor vetra. Odnieslo si to opláštenie štadióna.

Okolo štadióna chodí mnoho detí.


a 1 ďalší 2 h