V týchto chvíľach pokračuje v parlamente rozprava k spomínanému návrhu zákona, do ktorej sa zatiaľ prihlásilo jedenásť poslancov.
Predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos s ľútosťou konštatoval, že ani v súčasnosti, keď sa už rokuje o návrhu legislatívnej normy, neexistuje dohoda vo vnútri vládnej koalície. Postup vlády, ktorá predložila do parlamentu návrh bez toho, aby zabezpečila jeho priechodnosť medzi koaličnými poslancami, považuje za nezodpovedný. Kritizoval vládu za to, že zákony súvisiace s reformou verejnej správy neboli predložené v určenom časovom horizonte.
Podľa Bárdosa nemožno hovoriť o skutočnej reforme verejnej správy, ak jedna zo strán trvá na zachovaní okresných úradov. SMK podporuje zásadnú, modernú a komplexnú reformu. Nesúhlasí s jej alibistickou podobou a vytvorením VÚC, ktoré by rozdelili prirodzené regióny. Bárdos sa priamo nevyjadril, či SMK podporí návrh zákona v prvom čítaní. Povedal však, že v rámci druhého čítania chce jeho strana predložiť viacero pozmeňujúcich návrhov.
Poslanecký klub SOP-LDÚ-SZS je za pokračovanie rokovania o spomínanej legislatívnej norme. Ján Šimko si myslí, že v prvom čítaní nie je potrebné diskutovať o počte VÚC. Domnieva sa, že túto otázku otvára len ten, kto nemá záujem o posunutí návrhu zákona do druhého čítania.
Poslankyňa Melánia Kolláriková (SNS) opätovne kritizovala, že opoziční poslanci nemali možnosť spolupracovať na príprave reformy a na vedľajšiu koľaj pri jej príprave bolo odsunuté aj Ministerstvo vnútra SR. Poslankyňa Katarína Tóthová (HZDS) v obsiahlom, približne hodinovom, vystúpení zdôraznila, že HZDS je za urýchlené vytvorenie VÚC, ale zásadne nesúhlasí s počtom 12. Najsilnejší opoziční subjekt sa domnieva, že takýto variant je "drahý a nerozumný".
Podporu vládnemu návrhu zákona za klub SDK vyjadril poslanec Milan Hort.