Minúta po minúte: Mikulčík víta rozhodnutie o kontrole

Spor Radičovej a Mikloša rozsúdi kontrola na daňovom riaditeľstve. Smer chce premiérku odvolať.

(Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Spor Radičovej a Mikloša rozsúdi kontrola na daňovom riaditeľstve. Tá má preveriť, či zákazka pre okresného šéfa SDKÚ bola v poriadku. Smer chce premiérku odvolať.

19:30 Premiérka Iveta Radičová podľa vlastných slov preberá zodpovednosť za problém v SDKÚ, týkajúci sa vnútorného sporu okolo kauzy podozrivého prenájmu.

18:33 SDKÚ a Ivan Mikloš preberá plnú politickú zodpovednosť za prípad sporného prenájmu. Takáto dohoda podľa predsedu SaS Richarda Sulíka padla na rokovaní koaličných lídrov.

"Pre mňa je to vybavené, na ďalší postup sa musíte pýtať kolegov z SDKÚ," povedal novinárom pri odchode zo stretnutia.

Zároveň označil pravidlo nezasahovania do kompetencií jednotlivých ministrov, na ktorom trvá šéf rezortu financií, za správne a malo by sa dodržiavať aj v budúcnosti. "Premiérka má právo odvolať ministra. Takto by to malo ostať," myslí si Sulík.

18:11 Šéf daňového riaditeľstva Miroslav Mikulčík víta rozhodnutie o iniciovaní kontroly Najvyššieho kontrolného úradu rovnako ako aj iniciatívu predsedníčky vlády Ivety Radičovej na kontrolu Úradu vlády SR všetkých náležitostí súvisiacich s výberom vhodnej budovy pre daňovú správu v Košiciach.

Ako informoval v tlačovom vyhlásení, Daňové riaditeľstvo SR uzavrelo minulý týždeň v piatok dohodu o zrušení zmluvného vzťahu so spoločnosťou VSH development, s.r.o. o nájme nebytových priestorov bez nároku na náhradu škody. Dohoda bude podľa daňového riaditeľstva zverejnená vo večerných hodinách na stránke riaditeľstva.

DR SR v rámci ukončenia zmluvy zaplatí firme VSH development jednorazovú platbu za realizáciu stavebných úprav vo výške 483 tis. eur. Tieto práce si objednalo ešte bývalé vedenie riaditeľstva, na ktorého čele stál nominant strany Smer Igor Šulaj.

V tom čase však podľa súčasného vedenia nebolo zabezpečené potrebné finančné krytie v rozpočte na presun daňovej správy v Košiciach do budovy vo vlastníctve spoločnosti VSH development.

"Daňové riaditeľstvo SR práve pre túto zmluvu podalo trestné oznámenie na Igora Šulaja, ktorý bol v rozhodujúcom období generálnym riaditeľom DR SR a jeho spolupracovníka Vladislava Vašiva, ktorý bol v rozhodujúcom období riaditeľom pracoviska DR SR Košice," píše sa v stanovisku.

18:08 Rozhodnutie ponechať kauzu na Najvyšší kontrolný úrad je nesprávne. "Je to kríza politická a nemôže ju vyriešiť NKÚ," povedal pre TASR predseda parlamentnej Občianskej konzervatívnej strany (OKS) Peter Zajac.

Problém podľa neho bol síce odložený, nie však vyriešený. "Koaličné strany by mali vyvíjať tlak na SDKÚ, aby ten problém vyriešila SDKÚ ako politický problém, odchodom pána Mikulčíka," vysvetlil postoj strany.

Ak sa NKÚ nakoniec prikloní na stranu ministra financií Ivana Mikloša a Mikulčík zotrvá na svojom poste, OKS bude považovať takúto situáciu za problém.

"Nielen pre nás, ale aj pre celú vládnu koalíciu. Ako niečo, čo ostáva ako nedoriešený problém," povedal Zajac.

16:54 V sídle SDKÚ sa začalo stretnutie predsedov strán s Ivetou Radičovou a Ivanom Miklošom. Predseda KDH Ján Figeľ nepriamo kritizoval rozhodnutie SDKÚ, keď sa pred novinármi pýtal, čo môže dokázať kontrola Najvyššieho kontrolného úradu v kauze prenájmu budovy pre košické daňové úrady.

V podobných prípadoch sa podľa Figeľa nevyšetrilo etické zlyhanie, iba porušenie zákona. "Je to také smiešne divadlo, ktoré tu predvádzame", povedal pri príchode na SDKÚ predseda SaS Richard Sulík. Na rokovanie prišiel v zlej nálade.

16:16 Predseda Smeru Robert Fico informoval, že strana bude žiadať vyvodenie politickej zodpovednosti za kauzu pripravovaného prenájmu budovy pre košické daňové úrady.

Budúci týždeň, po Veľkej noci, podáme návrh na odvolanie Ivety Radičovej z funkcie predsedníčky vlády," vyhlásil Fico, podľa ktorého je kauza "učebnicovým príkladom klientelizmu a zlodejstva v SDKÚ".

"Je to pokračovanie známeho mechanizmu schránkových firiem. Dnes prišlo rozuzlenie, po ktorom nemá Iveta Radičová právo byť ani minútu predsedníčkou vlády," dodal predseda Smeru. Dodal, že hlasovanie v parlamente ukáže, aký postoj k boju proti klientelizmu majú ostatné tri vládne strany. "Rozpor medzi vyhláseniami Ivery Radičovej a jej skutkami je alarmujúci. Čo má skúmať NKÚ? Či je pán Mikulčík osobný priateľ Ivana Mikloša," opýtal sa Fico.

"Po tajnej dohode Mikuláša Dzurindu, Ivana Mikloša a Ivety Radičovej musíme konštatovať, že Iveta Radičová sa definitívne zaradila do štruktúr SDKÚ, ktoré cez daňové raje a Karibik perú špinavé peniaze z privatizácie," vyhlásil predseda Smeru.

Predsedníčku vlády neprekvapujú slová šéfa Smeru, že sa zaradila medzi politikov SDKÚ, ktorí cez Cyprus perú špinavé peniaze. "Je to jeho štýl veľmi agresívnej a arogantnej politiky, nie je to môj spôsob. Mal by vážiť slová," poznamenala pri príchode na rokovanie koaličných lídrov v sídle SDKÚ.

16:14 Miroslav Mikulčík trvá na tom, že v prípade prenájmu budovy pre daňové úrady v Košiciach nepochybil a nemá preto dôvod na odchod z funkcie šéfa Daňového riaditeľstva.

"Generálny riaditeľ DR SR Miroslav Mikulčík konal preukázateľne vo verejnom záujme. Pán Mikulčík si váži dôveru ministra financií a ako manažér nemá dôvod na odstúpenie z funkcie," konštatovala pre TASR v reakcii na spor okolo jeho osoby hovorkyňa DR SR Gabriela Dianová.

15:57 Politológ: SDKÚ zachraňuje premiérke tvár. "Kauzu nevyriešili, ale odsunuli jej riešenie do stratena," tvrdí o rokovaní SDKÚ politológ Michal Horský.

15:53 "Pokiaľ poznám stanovisko, ktoré vám bolo predložené, zotrvávam ja na svojom postoji, pán minister na svojom postoji. Prijali sme kompromis, musí to rozhodnúť Najvyšší kontrolný úrad," priblížila výsledky rokovaní premiérka Iveta Radičová.

"Nič som na názore nezmenila. Sú tam pochybenia, trvám na svojich vetách," zdôraznila po rokovaní prezídia Radičová. Pripustila, že ako premiérka síce je šéfkou ministra financií, ten je však zase šéfom generálneho riaditeľa DR SR.

15:18 Predseda strany Smer Robert Fico ohlásil na 16:00 tlačovú besedu na tému: Iveta Radičová si už nezaslúži byť predsedníčkou vlády ani minútu.

gal.jpgvid.jpg
Máte už plné zuby politiky? Vychutnajte si nádherné zábery nočnej oblohy.

14:46 Stretnutie koaličných lídrov, ktoré sa malo konať dnes o 14,00 v bratislavskom hoteli Bôrik sa odkladá na zatiaľ neurčený čas. Informáciu pre TASR poskytol predseda Mosta - Híd Béla Bugár s tým, že stretnutie by sa napriek tomu malo konať dnes.

Hlavným bodom rokovania má byť kauza okolo pripravovaného prenájmu budovy pre košické daňové úrady, ktorá vyvolala ostrý spor medzi premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ) a ministrom financií Ivanom Miklošom (SDKÚ).

"Dopredu sa nechcem vyjadrovať. Ja mám tiež určité otázky a na tieto otázky potrebujem jednoznačné odpovede, ktoré ma presvedčia," dodal Bugár. "Máme otázky, ktoré môžu vyvodiť väčšie veci, ako pochybnosti. Potrebujeme dostať jednoznačné odpovede a potom sa vyjadríme," odpovedal na otázku, či má Most - Híd pochybnosti o korektnosti postupu Daňového riaditeľstva.

14:41 Tlačová beseda po rokovaní prezídia SDKÚ sa skončila.

14:30 Dzurinda si nemyslí, že Mikulčíkovo zotrvanie oslabí pozíciu premiérky. Radičová Mikulčíka vyzvala, aby niesol politickú zodpovednosť a odišiel. To, čo sa stalo, je podľa Dzurindu inšpirácia aj na revíziu stanov, aby do nich zakotvili boj proti klientelizmu. Dzurinda vysvetľoval aj neúčasť Radičovej a Mikloša na tlačovke. Okrem iného tým, že konferencia je na straníckej pôde a tak ju vedie on ako predseda SDKÚ.

"SDKÚ podržala premiérku, plne rešpektujeme všetky jej vyhlásenia," tvrdí Dzurinda. Pani premiérka si podľa Dzurindu za politickými názormi stojí. Iná vec sú personálne kompetencie, ktoré vychádzajú z kompetenčného zákona, tie sú Miklošove. Dzurinda tiež konštatoval, že v tejto kauze bolo veľa tlakov. Celú vec označil za Kocúrkovo, keďže ju vytiahol Robert Fico a jeho nominant vyrokoval s VSH podľa Dzurindu predraženú zmluvu o nájme pre daňové úrady. Dzurinda tvrdí, že VSH si nebude nárokovať ušlý zisk.

"Aký záujem viedol pána Mikulčíka, premiérku a Mikloša?" opýtal sa Dzurinda. Bol to podľa neho dobrý úmysel. Dzurinda zopakoval argumenty Mikloša. Mikulčík konal podľa Dzurindu vo verejnom záujme a šetril peniaze štátu.

14:25 "Zaujali sme spoločný politický postoj," vyhlásil Dzurinda. Za špekulatívnu označil otázku, či premiérka navrhla odchod Mikloša alebo vlastnú demisiu. "Vždy som mal pocit, že sú aj iné priority ako je naša vlastná stolička." NKÚ je podľa neho nezávislá inštitúcia, ktorá vnesie do kauzy svetlo. Dodal, že debata v SDKÚ bola otvorená.

14:21Mikuláš Dzurinda uviedol, že prezídium SDKÚ sa dohodlo na vyhlásení:

citat.gif
Predsedníčka vlády zotrváva na svojom postoji, že šéf daňového riaditeľstva má odstúpiť. Rešpektuje tiež kompetencie ministra Ivana Mikloša. Radičová bude pozorne sledovať výsledky kontroly NKÚ na Daňovom riaditeľstve, potom ich spoločne vyhodnotia s Miklošom a zaujmú stanovisko.
Stanovisko SDKÚ po rokovaní prezídia

14:17 Na tlačovú besedu prichádza len Mikuláš Dzurinda.

14:06 Podľa informácií SME sa lídri SDKÚ dohodli, že Radičová a Mikloš sa podriadia kontrole na daňovom riaditeľstve. Tá má preveriť, či zákazka pre okresného šéfa SDKÚ Ondreja Ščurku bola v poriadku.

14:00 Rokovanie prezídia SDKÚ sa skončilo. O jeho výsledkoch budú lídri strany informovať o 14:15.

13:45 Iveta Radičová, Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš po viac ako jeden a pol hodine skončili rokovanie v trojici, a odišli do miestnosti, kde zasadá prezídium strany. Členovia prezídia očakávajú, že práve z ich rokovania vyjde návrh, ako situáciu riešiť.

13:13 Súčasné dianie v najsilnejšej vládnej strane SDKÚ sa nepozdáva prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi. Keď sa ho dnes novinári opýtali, ako ho hodnotí, prirovnal to k situácii v slovenskom zdravotníctve."Zdravotníctvo je v zlom stave, stačí?" spresnil svoje vyjadrenie prezident.

12:16 Prezídium SDKÚ si urobilo obedovú prestávku. Počas nej zvlášť rokujú Iveta Radičová, Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš. Podľa viacerých ľudí z prezídia je práve táto debata v trojici kľúčový moment. Viacerí členovia prezídia hovorili, že existuje šanca "na istý typ kompromisu".

11:10 Minister financií Mikloš a premiérka Radičová pravdepodobne v týchto chvíľach preberajú "možnosti skrečovania vlády". Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda SNS Ján Slota. "Pokiaľ ešte tu má niekto rovnú chrbticu, všetko nasvedčuje tomu, že by k tomu mohlo prísť," vyhlásil Slota, ktorý by pád vlády privítal.

10:20 Prezídium SDKÚ sa začalo, medzi poslednými prišla do sídla strany premiérka Iveta Radičová, ktorá odpovedala len na tri otázky. Na prezídium ide s tým, že informácie od Mikulčíka, na základe ktorých ho v stredu obhajovala, neboli pravdivé. "To je predčasná otázka," odpovedala na otázku, či na Prezídiu SDKÚ povie: buď Mikulčík, alebo ona.

9:45 Tlačová konferencia Ivana Mikloša sa skončila po 42 minútach. O 10:00 h má začať prezídium SDKÚ, kde sa má situácia riešiť ďalej.

9:42 Mikloš pripustil, že Radičová ho požiada, aby odišiel z funkcie. Na otázku, či má podporu Mikuláša Dzurindu neodpovedal.

9:40 Premiérka podľa Mikloša má v koalícii silné slovo. "Kompetencie premiéra sú dané ústavou a sú veľmi silné," povedal Mikloš.

9:33 "Naše vzťahy s premiérkou sú pracovné a normálne," povedal Mikloš.

9:30 Mikloš povedal, že ak sa objavia fakty, ktoré potvrdzujú, že šéf daňového riaditeľstva poškodil záujem štátu, Mikulčíka odvolá.

gal.gif
IVETA RADIČOVÁ a IVAN MIKLOŠ naposledy súťažili v súboji o post volebného lídra pred rokom na jar. Teraz má vedenie SDKÚ rozsúdiť ich spor o postoj k osobe šéfa daniarov.

9:23 "Zákonnú zodpovednosť za chod rezortu má jedine minister. Tento princíp je zásadný," povedal Mikloš. Naznačil tak, že Mikulčíka neodvolá ani v prípade, že Iveta Radičová podmieni svoje zotrvanie vo funkcii Mikulčíkovým odchodom. Povedal tiež, že s premiérkou mal dohodu, že do pondelka nebudú žiadne vyjadrenia. Iveta Radičová vyzvala Mikulčíka na odstúpenie v piatok, keď bol Mikloš v lietadle na ceste do USA.

9:20 "Nemám záujem stať sa premiérom," pokračuje Mikloš v odpovediach na otázky. Nitra Invest podľa ministra nie je žiadna garážová firma a to, že jej časť patrila cyperskej spoločnosti, ju nemôže vylučovať z verejných zákazok.

9:16 "Nie je dôvod, aby som odstupoval v funkcie. Zároveň rešpektujem práva a povinnosti pani premiérky, ktoré sú veľmi silné. Konať inak nemôžem," odpovedal Mikloš na otázku, či odstúpi z funkcie ministra financií. "Som presvedčený že generálny riaditeľ konal vo verejnom záujme," hovoril Mikloš a ukazoval na nápis za ním. Na stene tlačovkovej miestnosti je napísané: Verejné financie = vaše peniaze. "Teraz sa musí rozhodnúť pani premiérka," tvrdil.

miklo8080.jpgcitat.gif
Zákonnú zodpovednosť za chod rezortu má jedine minister. Tento princíp je zásadný.
Ivan Mikloš, minister financií

9:14 "Či pani premiérka podlieha nejakým tlakom, to sa musíte spýtať nej, ale je faktom, že keď som sa jej včera spýtal, povedala, že tlaky boli stále silnejšie. Ja žiadnym tlakom podliehať nebudem," povedal Mikloš.

9:12 "Nerád by som predbiehal a špekuloval," povedal Mikloš na otázku, čo sa bude diať, ak premiérka povie, že buď pôjde ona, alebo Mikulčík.

9:10 Mikloš potvrdil, že nerokoval o podpore pre Miklulčíka s partnermi v koalícii. KDH aj Most-Híd opakovane vyzvali Mikulčíka, aby z funkcie odstúpil.

9:08 "Nebudem podliehať mediálnym tlakom, lebo to by som nemohol túto funkciu vykonávať, povedal Mikloš. Na prezídiu budeme rokovať. Ja som oznámil svoje rozhodnutie, na ktorom trvám," povedal Mikloš.

9:04 "Nevidím žiadny relevantný dôvod, aby generálny riaditeľ odstupoval zo svojej funkcie," povedal Ivan Mikloš na tlačovej konferencii. Zdôraznil, že nedovolí zasahovanie do kompetencií ministerstva financií. "Nemohol som sa rozhodnúť inak," povedal o svojej podpore riaditeľovi daňového úradu Mikulčíkovi.

8.57 O vývoji vládnej krízy vás budeme informovať celý deň online. Za chvíľu sa očakáva tlačová beseda ministra financií Ivana Mikloša. Po nej by o približne desiatej mala začať Prezídium SDKÚ. O jeho zvolanie požiadala premiérka Radičová po tom, čo minister financií Ivan Mikloš odmietol jej odporúčania a navrhol šéfovi daňového riaditeľstva, aby ostal vo funkcii.


Ivan Mikloš sa dostal do sporu s premiérkou Ivetou Radičovou po tom, ako odmietol odvolať šéfa daňového úradu zapleteného do kauzy sporného prenájmu budovy.

Sumár včerajších udalostí:

 • Iveta Radičová a Ivan Mikloš na obed rokovali na Úrade vlády o šéfovi Daňového riaditeľstva, po stretnutí pred novinárov neprišli,
 • už pred stretnutím s premiérkou zvolal Ivan Mikloš na 14.00 na ministerstvo brífing ku kauze prenájmu,
 • anonym krátko pred tlačovou konferenciou nahlásil, že v budove ministerstva financií je bomba, novinári museli vyjsť z budovy, aby ju mohli prehľadať bezpečnostné zložky,
 • Ivan Mikloš odišiel na Úrad vlády a náhradný brífing zvolal až nadnes ráno,
 • po 14.00 premiérka informovala, že ruší dnešnú cestu do Kyjeva na summit o inovatívnom využívaní atómovej energie, odôvodnila to aktuálnymi politickými otázkami,
 • o 15.00 minister financií vydal vyhlásenie, v ktorom vyjadril dôveru šéfovi Daňového riaditeľstva Miroslavovi Mikulčíkovi,
 • o 17.00 vydal Úrad vlády správu, že Iveta Radičová nadnes požiadala zvolať prezídium SDKÚ. Riešiť tam chce odlišné názory na zotrvanie Mikulčíka na poste,
 • KDH po zasadnutí predsedníctva po 17.00 oznámilo, že sa v kauze prenájmu budovy Daňovému úradu v Košiciach priklonilo na stranu premiérky Radičovej,
 • predseda Smeru Robert Fico oznámil, že už majú pripravený návrh na vyslovenie nedôvery premiérke a podá ho po veľkonočných sviatkoch, ak premiérka neodvolá ministra financií

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 7. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 8. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 2. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 3. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 4. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 7. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 8. IMMOFINANZ spúšťa medzinárodnú reklamnú kampaň retailovej značky
 9. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 1. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 8 829
 2. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 8 663
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 194
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 824
 5. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 795
 6. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 786
 7. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 785
 8. Všetko, čo by ste mali vedieť o umelom oplodnení 990
 9. Ušetrite až 60 % nákladov na elektrinu využitím slnečnej energie 976
 10. Obchodné centrum Galéria Shopping Košice 686

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.

ŽENA

Dlhodobé vzťahy ničia záujem o sex. U žien skôr než u mužov

Správanie v intímnej oblasti ovplyvňuje aj viera v stereotypné predstavy.

Neprehliadnite tiež

Domov

Toaletný papier je v nemocniciach stále nedostatkový tovar

Nemocnice nesúhlasia s Druckerom, že ak žiadajú od pacienta, aby si priniesol WC papier, je to ich zlyhanie. Nevieme ho ustrážiť, tvrdia.

Domov

Ministerstvo životného prostredia rieši firmu s pneumatikami v Dunajskej Strede

Miestni sa dlhodobo sťažujú na prenikavý zápach a čierny prach.

Domov

Ochranu osobných údajov by mal upravovať nový zákon

Zásadnou zmenou prešli práva dotknutých osôb.

Domov

Ministerka Lubyová zrušila spornú výzvu na podporu výskumu

Ministerstvo chce nastaviť nové podmienky.