Bratislava 26. júna (TASR) - Iniciovať zaradenie tzv. antidiskriminačného zákona do programu 61. schôdze Národnej rady SR sa na dnešnom zasadnutí rozhodli členovia poslaneckého klubu (PK) Strany demokratickej ľavice (SDĽ).
Zaradenie nového bodu do programu terajšej schôdze NR SR si vyžaduje návrh minimálne troch poslaneckých klubov. Poslanci za SDĽ požiadajú v tejto súvislosti podľa predsedu PK SDĽ Antona Hoffmanna o podporu všetky poslanecké kluby. Výnimkou bude iba Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), ktoré iniciovalo vypustenie návrhu zákona z rokovania parlamentu, konštatuje sa v dnešnom vyhlásení SDĽ.
Za prijatie antidiskriminačného zákona sa vo štvrtok 27. júna pred budovou parlamentu uskutoční demonštrácia proti diskriminácii. Zhromaždenie organizujú viaceré mimovládne organizácie a združenia obhajujúce práva menšín.
O opätovné zaradenie zákona do programu prebiehajúceho rokovania parlamentu požiadali aj Fórum žien 2000 a Národná platforma za vyššie zastúpenie žien v politike a vo verejnom živote SR. Tie považujú prijatie zákona za skúšobný kameň kvality demokracie.
Anna Daučíková z iniciatívy Inakosť - spolužitie bez diskriminácie sexuálnych menšín v tejto súvislosti konštatovala, že vzhľadom na diskrimináciu lesbických žien a gayov je nevyhnutné, aby sa termíny homofóbia a sexuálna orientácia objavili v slovenskej legislatíve. Ak zo zákona vyškrtneme vopred jednu menšinu, ak bude zákon vychádzať z toho, že homosexuáli neexistujú, už to nebude môcť byť zákon o rovnakom zaobchádzaní, upozornila Marta Šimečková.
Parlament na podnet poslanca KDH Vladimíra Palka v utorok 25. júna neodsúhlasil skrátené legislatívne konanie v prípade vládneho návrhu zákona o uplatňovaní zásady rovnakého zaobchádzania. Palko tvrdil, že je to prvý krok k tomu, aby si homosexuáli mohli adoptovať deti.
Antidiskriminačný zákon zakazuje diskrimináciu na základe akéhokoľvek dôvodu, predovšetkým pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, veku, sexuálnej orientácie, viery alebo náboženstva. Nepripúšťa diskrimináciu ani kvôli zdravotnému postihnutiu, politickému alebo inému zmýšľaniu, národnému alebo sociálnemu pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, majetku a rodu.
*ms hol ir