Súkromné meracie stanice hlásili z Chopku výrazne vyššiu teplotu, ako je bežné. Jedna je na kamere, druhá na slnku.
BRATISLAVA. Severné svahy Chopku boli včera predpoludním jedným z najteplejších miest na Slovensku. Aspoň podľa viacerých internetových stránok s počasím.
Po výpadku webu Slovenského hydrometeorologického ústavu, ktorý nefunguje od štvrtka minulého týždňa, je veľký problém získať správne údaje z viacerých miest Slovenska. Merania a výsledky súkromných poskytovateľov sú často nepresné.
Z 13 stupňov takmer 23
„Rozhodne to nie je správny údaj,“ zhodnotil meteorológ Pavel Faško zo SHMÚ údaj trinásť stupňov, ktoré zo severnej strany Chopka Záhradky hlásilo súkromné meteo.sk o deviatej ráno.
O hodinu už mala byť teplota dokonca 16 stupňov, o jedenástej zase už len 12, neskôr teplota opäť stúpla na 16.
Meteo má na Slovensku 22 staníc, na Chopku vlastné zariadenie nemá. Údaje berie z teplomera na kamere firmy Sitour, ktorá prevádzkuje holidayinfo.sk a televíznu živú panorámu. Sitour priznáva, že sa môžu mýliť.
Web jasna.sk spoločnosti Tatry Mountain Resorts zasa určil teplotu v časti Biela púť v Jasnej položenej o pár metrov vyššie na 22,7 stupňa. „Nie je to správne, svieti na to slnko,“ povedala hovorkyňa zjazdoviek v Jasnej Katarína Šarafínová. Reálna teplota v stredisku podľa nej bola okolo 13 stupňov.
SHMÚ nemá na týchto dvoch miestach svoju meraciu stanicu. O tisíc metrov vyššie na vrchole Chopku nameral štátny ústav včera ráno a predpoludním nulu.
Meteorológovia tvrdia, že s každými sto výškovými metrami klesá teplota o jeden stupeň, odhad pre Záhradky tak bol desať až dvanásť stupňov. „Za väčšinu rozdielov môže neštandardná poloha meracích staníc,“ hovorí Faško. Drobné, nie však zásadné rozdiely môže spôsobiť aj zlá technika. Hodnoty sa takto nedajú porovnávať.
„Rozdiel uvádzaných teplôt môžu spôsobiť lokálne podmienky ako bezvetrie, slnečná strana umiestnenia merača, či členitosť terénu,“ odpísali z firmy Omega plus, ktorá stojí za Meteom.
Meteo si pomáhalo inými
SHMÚ konkurenta v minulosti obvinil, že údaje od nich odpisuje. Ako dôkaz mu poslúžil práve Chopok. Zverejnil výrazne nižšiu teplotu ako nameral, a zakrátko teplotu z Chopku upravilo aj Meteo.
Po výpadku shmu.sk sú teploty Metea jedny z mála voľne dostupných. „K porovnaniam s SHMÚ uvádzame, že sme nikdy nemali ambíciu konkurovať vedeckému ústavu s rozpočtom niekoľko miliónov eur ročne,“ odpísali z Omegy plus.
Firma uvádza viaceré zdroje teplôt, okrem vlastných a holidayinfa aj stránku americkej vlády. Z nej berú aj teploty pre Žilinu či Bratislavu.
Na novom webe pocasie.sme.sk je predpoveď pre tritisíc slovenských miest
Novú stránku s predpoveďami počasia spustil v utorok večer aj web sme.sk.
Adresa pocasie.sme.sk sa od iných súkromných webov líši najmä:
- množstvom lokalít, ktoré pokrýva - celkovo ide o približne tritisíc slovenských obcí a miest (Vyhľadajte vaše mesto),
- rozsahom údajov: teplota, maximálna teplota, minimálna teplota, pocitová teplota (windchill), objem zrážok, tlak, smer vetra, rýchlosť vetra, nárazy vetra, oblačnosť (% zakrytia oblohy), relatívna vlhkosť (%), pravdepodobnosť zrážok (%) (Pozrite si rozsah a presnosť údajov na príklade lokality, kde práve ste)
- kvalitou zobrazenia všetkých údajov v mapách tabuľkách a grafoch (Pozrite si mapy aktuálneho počasia)
SME.sk čerpá údaje od českej spoločnosti Meteopress a maďarského projektu idokep.hu, ktorý spája a overuje údaje zo súkromných meteostaníc.

Beata
Balogová
