SME
Piatok, 25. jún, 2021 | Meniny má TadeášKrížovkyKrížovky

Úradník z kauzy prenájmu porazil Radičovú

Premiérka nedokázala presadiť odvolanie šéfa daňovákov, čaká na kontrolu NKÚ.

Rozhovor medzi Ivetou Radičovou, Mikulášom Dzurindom a Ivanom Miklošom trval viac ako jeden a pol hodiny. Jeho výsledok, ktorým je ústupok premiérky, prišiel oznámiť len predseda SDKÚ Dzurinda.Rozhovor medzi Ivetou Radičovou, Mikulášom Dzurindom a Ivanom Miklošom trval viac ako jeden a pol hodiny. Jeho výsledok, ktorým je ústupok premiérky, prišiel oznámiť len predseda SDKÚ Dzurinda. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Rozhodnutie SDKÚ prečítal Mikuláš Dzurinda. Premiérka na tlačovku neprišla.

BRATISLAVA. Premiérka Iveta Radičová nedokáže vo vláde presadiť svoj názor. Hoci žiadala odvolanie šéfa Daňového riaditeľstva Miroslava Mikulčíka, SDKÚ ju presvedčila, aby počkala na Najvyšší kontrolný úrad.

Prezídium SDKÚ rokovalo o spore medzi Radičovou a ministrom financií Ivanom Miklošom, ktorý sa Mikulčíka zastával.

Jednomyseľne odhlasovalo, že Mikulčík zostane, kým jeho kauzu nepreverí NKÚ. Šéf daňovákov plánoval nasťahovať košické daňové úrady do budovy okresného šéfa SDKÚ Ondreja Ščurka.

„Máme úprimný záujem, aby sme boli oboznámení s konkrétnymi závermi kontroly,“ povedal predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda na tlačovke, kam Radičová ani neprišla.

Čo bude NKÚ kontrolovať, nie je jasné. Jeho úlohou je dohliadať na prostriedky zo štátneho rozpočtu a Nitra Invest zatiaľ nedostala ani cent.

Daňové úrady sa mali do Ščurkovej budovy sťahovať za 6,6 milióna eur, hoci v súčasnosti sídlia vo vlastných. Samotné Daňové riaditeľstvo priznáva, že oprava priestorov by bola lacnejšia.

Štát navyše príde asi o pol milióna eur. Toľko musí zaplatiť firme VSH development, s ktorou pôvodne uzavrel zmluvu. Mikulčík tvrdil, že za odstúpenie štát nezaplatí nič.

Radičová prehrala s Miklošom

Chyby premiérky

1. Obhajovala podozrivý prenájom

Minulú stredu sa na tlačovej besede zastávala zákazky pre člena SDKÚ Ondreja Ščurku. Neprekážalo jej, že Ščurka uzavrel so štátom zmluvu bez súťaže, ani to, že podiel v jeho firme Nitra Invest vlastní spoločnosť so sídlom na Cypre, ktorej majitelia sa nedajú vypátrať.

2. Konala, keď bol Mikloš preč

Zmenila názor a náhle vyzvala šéfa Daňového riaditeľstva Miroslava Mikulčíka, aby niesol za kauzu politickú zodpovednosť. Vyhlásenie poskytla v piatok – v čase, keď Mikloš letel na služobnú cestu do USA.

3. Reči o klamstve

Hovorí, že podozrivý prenájom obhajovala, lebo ju Mikulčík oklamal. Nepovedala v čom a nakoniec súhlasila s jeho zotrvaním.

4. Prijala neúčinné riešenie s odkladom

Na Prezídiu SDKÚ sa nechala presvedčiť a počká na kontrolu NKÚ. NKÚ pritom nemá čo kontrolovať, keďže štát žiadne peniaze Ščurkovi ešte nevyplatil. Navyše, pokyn NKÚ musí vydať parlament, ktorý bude rokovať až v máji.

(zp)

Premiérka Iveta Radičová prehrala súboj s ministrom financií Ivanom Miklošom. Podpredseda strany si v SDKÚ presadil, že o osude jeho priateľa, riaditeľa Daňového riaditeľstva Miroslava Mikulčíka bude rozhodovať len on.

Mikloš zopakoval, že nevidí dôvod na odvolanie Mikulčíka, ktorý od štvrtka ignoruje výzvu premiérky, aby odstúpil.

„Predsedníčka vlády, minister financií a predseda SDKÚ budú pozorne sledovať a vyhodnocovať ďalší priebeh zabezpečenie sídla Daňového riaditeľstva v Košiciach, ako i priebeh a výsledky kontroly na NKÚ,“ povedal po prezídiu strany jej šéf Mikuláš Dzurinda.

Vo vyhlásení vedenia strany sa píše aj o tom, že premiérka zotrváva na postoji, že by mal Mikulčík odísť, ale že „rešpektuje personálne kompetencie“ ministra financií. Vyhlásenie prečítal Dzurinda, Radičová a Mikloš pred novinárov neprišli.

Sklamaná

O dohode v SDKÚ rokovali štyri hodiny. Vyše hodinu a pol bola za zatvorenými dverami trojica Radičová - Mikloš - Dzurinda. Práve tam malo podľa informácií SME padnúť rozhodnutie, prezídium s takýmto riešením potom jednohlasne súhlasilo.

„Zotrvávam na svojom postoji, pán minister na svojom postoji, prijali sme kompromis, musí to rozhodnúť NKÚ,“ povedala premiérka. Mala zlú náladu a s novinármi sa príliš nechcela baviť, odpovedať nechala Mikloša, ktorý odchádzal s ňou. Ďalšie otázky vraj premiérka zodpovie dnes po rokovaní vlády.

Odmeraný bol aj Mikloš. Na rannej tlačovke pred prezídiom opakoval, že na svojom rozhodnutí trvá. „Nebudem podliehať mediálnym tlakom, lebo to by som nemohol túto funkciu vykonávať.“ Vyčítal premiérke, že vyhlásenie so žiadosťou o odchod Mikulčíka vydala v čase, keď sedel v lietadle do USA.

Otázky, či mu je prednejšia vláda, alebo Mikulčík, označil Mikloš za hypotetické.

O prípade prenájmu včera s premiérkou a Miklošom popoludní rokovali aj predsedovia koaličných strán. V pondelok predseda Mosta­Híd Béla Bugár a šéf klubu KDH Pavol Hrušovský SME povedali, že Mikulčík by mal odísť.

Zodpovednosť má Mikloš

„Dohodli sme sa na tom, že SDKÚ a obzvlášť minister financií preberajú plnú politickú zodpovednosť, pre mňa je to vybavené,“ povedal po rokovaní predseda SaS Richard Sulík. Prípad mu síce prekáža, nestojí však podľa neho za položenie vlády.

Pochybnosti o prenájme má stále Bugár. Kontrola NKÚ môže preveriť administratívnu stránku prenájmu, nie však jeho etickú rovinu, povedal zasa šéf KDH Ján Figeľ.

Premiérka už raz využila NKÚ na riešenie krízy v koalícii, keď narazila na odpor Sulíka pri snahe odvolať Martina Chrena pre kauzu hayekovci. Chren odišiel z postu štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva až niekoľko týždňov po výsledkoch kontroly a tvrdil, že nekončí kvôli kauze.

Opozičný Smer oznámil, že navrhne po Veľkej noci odvolanie premiérky. Šéf Smeru Robert Fico Radičovú označil za „najväčšiu podvodníčku v dejinách Slovenskej republiky“.

Víťazi a porazení

Iveta Radičová - Predsedníčku vlády spor s Ivanom Miklošom oslabil vo vládnej koalícii aj v strane. Aj keď sama po skončení prezídia uviedla, že sa necíti slabou premiérkou, v skutočnosti nedokázala zosadiť ani úradníka, akým je šéf Daňového riaditeľstva Miroslav Mikulčík.

Precedens v kauze SDKÚ predznamenáva, že Radičová v budúcnosti nebude môcť konať v klientelistických prípadoch razantne. Koaliční partneri budú od premiérky očakávať rovnaké ústupky, ako spravila svojej strane pri Mikulčíkovi.

Ivan Mikloš - Minister financií vyšiel zo súboja s premiérkou ako jasný víťaz. SDKÚ a najmä jej šéf Mikuláš Dzurinda ho podržali. Dzurinda si osvojil jeho argumenty, podľa ktorých konal šéf Daňového riaditeľstva vo „verejnom záujme“.

Mikloš potvrdil, že má v prezídiu prevahu, aj keď v primárnych voľbách ho Radičová porazila. Minister zachránil svojho nominanta a priateľa Mikulčíka. Presadil si tiež, že o svojom ministerstve bude rozhodovať len on sám a nie premiérka.

Mikuláš Dzurinda - Kým Ivan Mikloš musel obhajovať čudný obchod svojho známeho a Iveta Radičová prišla s požiadavkami, ktoré neboli naplnené, šéf SDKÚ nestratil nič. Dzurinda si posilnil pozíciu v strane, keď za riešenie, ktoré ponúkol, jednomyseľne hlasovali členovia prezídia.

Predseda SDKÚ ukázal premiérke, že jeho spojenectvo s Miklošom je silnejšie než jej pozícia. A hoci sa Radičovej neporadilo v SDKÚ nič presadiť, Dzurinda sa tváril, že ju podržali.

Miroslav Mikulčík - Šéf Daňového riaditeľstva Miroslav Mikulčík sa stal silným mužom, ktorého nedokázala odvolať ani premiérka. Mikulčík sa môže spoľahnúť na väzby, ktoré má na Mikloša a SDKÚ. Hoci premiérka včera zopakovala, že jej klamal, on si „váži dôveru ministra a nevidí dôvod na odchod z funkcie“.

Mikulčík sa nemusí obávať, že by mu niečo hrozilo. Zároveň sa musí pripraviť na to, že jeho konanie budú médiá sledovať pozornejšie ako doteraz.

Partneri SDKÚ - Kresťanskí demokrati a Most-­Híd majú dôvod na sklamanie z premiérky. Pred rokovaním prezídia SDKÚ totiž vyslali silný politický signál, že za ňou stoja. Iveta Radičová napriek tomu ustúpila Miklošovi a Dzurindovi.

Šéf SaS Richard Sulík jej zase môže vyčítať, že nekonala rovnako razantne ako v prípade jeho nominantov.
Premiérka stráca dosah na ministrov z iných strán, ktorí sa pri neposlušnosti môžu odvolávať na Mikloša a Mikulčíka.

Smer - Z kauzy SDKÚ získal Smer zrejme ako jediná politická strana.

Napriek tomu, že v minulosti Robert Fico kryl obchody Jána Slotu, nástenku a emisie, teraz sa prezentuje ako politik, ktorý poukázal na klientelizmus.

Ficovi sa podarilo oslabiť premiérku a prehĺbiť rozkol v SDKÚ. Pravicovým voličom ukázal, že vláda pravice nie je oveľa čistejšia ako jeho, keď používa rovnaké argumenty na zakrývanie problémov.

Zuzana Petková
NKÚ má kontrolovať obchod, ktorý nebol

Kým parlament nariadi kontrolu, bude skončený aj nový tender.

BRATISLAVA. Miliónový obchod Daňového riaditeľstva s funkcionárom SDKÚ má preveriť Najvyšší kontrolný úrad, ktorého úlohou je dohliadať na účelnosť čerpania peňazí z rozpočtu.

V spornej kauze však štát ešte nevyplatil firme okresného predsedu SDKÚ v Nitre Ondreja Ščurku ani cent.

„Nitra Invest nedostala žiadne peniaze,“ hovoril minulý týždeň šéf Daňového riaditeľstva Miroslav Mikulčík. Čo teda bude NKÚ kontrolovať, nie je jasné.

Mohol by posudzovať postup pri výbere firmy, čo je však v kompetencii Úradu pre verejné obstarávanie. Výber po straníckej linke je síce eticky problematický, nejde však o porušenie zákona.

Poverenie na vykonanie kontroly musí schváliť Národná rada, ktorá zasadne až 17. mája. Práve dovtedy Mikulčík stanovil termín vyhodnocovania nových ponúk na prenájom priestorov pre Daňový úrad v Košiciach.

Výzvu na predkladanie ponúk zverejnil po tom, ako Nitra Invest pod tlakom od zmluvy odstúpila. Prihlásiť sa chce opäť.

Matúš Burčík
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 2. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 3. Česi pod Tatrami šijú tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 4. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 5. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 6. Desať najkrajších pláží na Korfu
 7. Vážení poslanci, to naozaj?
 8. Stiahnite si stovky e-kníh
 9. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 10. Recyklovať PET fľaše a plechovky môžu už aj obyvatelia Krupiny
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Najnovšie dezinfekčné prostriedky
 3. Desať najkrajších pláží na Korfu
 4. Úspešná budúcnosť začína štúdiom na FMMR TUKE
 5. Vážení poslanci, to naozaj?
 6. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 7. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 8. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 9. Vážení poslanci, to naozaj?
 10. Koniec čakania na kuriéra
 1. Stiahnite si stovky e-kníh 6 209
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 5 909
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 5 464
 4. Vážení poslanci, to naozaj? 5 082
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 4 251
 6. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 3 995
 7. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 3 776
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 472
 9. Česi pod Tatrami šijú tričká, na ktorých nie je vidieť pot 3 297
 10. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli 3 147
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Búrkou a tornádom zničený dom v Moravskej Novej Vsi.

Ako sa zmení Slovensko?


26. feb
Tornádo spustošilo viaceré obce.

Supercela na juhu Moravy priniesla veľké krúpy aj tornádo.


a 4 ďalší 7 h
Minister vnútra SR Roman Mikulec a predseda vlády SR Eduard Heger.

Prepáčte, že vám policajti rozbili hubu, ale stojím za nimi.


4 h

Neprehliadnite tiež

Ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO).

Príspevok získa 322 projektov.


TASR 26m
Prezidentka Zuzana Čaputová.

Prezidentka zatiaľ nevidí výsledky veľkých reforiem z vyhlásenia vlády.


SITA 36m
Extrémne teplo posiela ľudí k vode.

SHMÚ: Horúco vyvrcholí koncom júna.


2 h
Následky búrky v Moravskej Novej Vsi.

Silné búrky a tornádo spôsobili na južnej Morave obrovské škody.


TASR 2 h