KOŠICE. Ústavné práva bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku pri dvoch kolách tajnej voľby nového generálneho prokurátora boli porušené postupom poslancov Národnej rady SR. Rozhodol o tom dnes senát Ústavného súdu SR pod vedením Petra Brňáka.
Nové voľby generálneho prokurátora však senát ÚS SR nenariadil, vec vrátil parlamentu na ďalšie konanie.
ÚS v odôvodnení uvádza, že NR SR extrémne a teda ústavnoprávne neudržateľným spôsobom zasiahla do ústavného princípu tajného hlasovania a to tým, že ho počas volieb GP v decembri 2010 nedostatočne zabezpečila a negarantovala jeho ústavne konformný priebeh.
Ústavnoprávna zodpovednosť NR SR v okolnostiach danej veci nespočíva v priamom zasahovaní do priebehu tajného hlasovania, ale v nedodržaní jej pozitívnej povinnosti zabezpečiť a garantovať priebeh tajného hlasovania ústavne komfortným spôsobom, uvádza sa v zdôvodnení.
Tajná voľba generálneho prokurátora sa po náleze Ústavného súdu SR v prípade sťažnosti bývalého generálneho prokurátora bude opakovať, vyhlásila po rokovaní vlády premiérka Iveta Radičová. Dôvodom je snaha, aby nemohlo dôjsť k spochybňovaniu voľby.
„Budeme plne rešpektovať nález a rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý však priamo nekonštatuje, či opakovať alebo neopakovať celú procedúru,“ povedala Radičová.
Predseda senátu ÚS Peter Brňák zdôraznil, že dodržiavanie princípu tajného hlasovania, teda skutočnosti, že nikto nemôže zistiť, ako jednotliví hlasujúci hlasovali, je povinnosťou, nie právom.
NR SR je povinná uhradiť Dobroslavovi Trnkovi aj trovy konania. "Nejde o to, či som, alebo nie som spokojný s rozhodnutím ÚS. Tu ide o princíp, ktorý som namietal pri tajnej voľbe a tá sa nemusí týkať len mňa," povedal po zasadnutí ÚS Trnka.
Pripomenul, že tajná voľba sa musí realizovať spôsobom, ktorý je ústavne komfortný. Toto som dosiahol a z tohto hľadiska som spokojný, uzavrel Trnka.
Slota očakáva, že Sulík urýchlene vypíše tajnú voľbu
Rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR stavia podľa lídra národniarov Jána Slotu pred predsedu Národnej rady (NR) SR Richarda Sulíka (SaS) jednoznačnú úlohu. "Očakávam od pána Sulíka, že v najkratšom čase vypíše tajnú voľbu generálneho prokurátora. Ani mu nič iné neostáva, ak si ctí ústavu," reagoval Slota pre TASR.
"Chcem zdôrazniť za Slovenskú národnú stranu, aj za seba, že sme jednoznačne tvrdili, že konanie koalície je protiústavné," dodal predseda SNS na margo voľby generálneho prokurátora, pri ktorej si koaliční poslanci rôznymi spôsobmi overovali, kto z nich ako hlasoval.
Kým nerozhodol ÚS, bolo podľa Slotu možné v právnej rovine s názorom SNS polemizovať. "Som veľmi rád, že sa naša pravda ukázala byť aj pravdou ústavnou," uzavrel predseda SNS.
Sulík rozhodne po prečítaní rozsudku
Predseda parlamentu a SaS Richard Sulík rozhodne o voľbe generálneho prokurátora po tom, ako si preštuduje rozhodnutie Ústavného súdu SR. "Ústavný súd rozhodol, tak voľba bude zopakovaná. O podrobnostiach budem informovať po tom, čo si prečítam rozsudok," povedal dnes Sulík na tlačovej konferencii SaS.
Na otázku, či to bude pre koalíciu problém, Sulík odpovedal, že problémy sú na to, aby sa riešili. "Uvidíme, ako veľký to bude problém, v čom bude spočívať a potom budeme hľadať riešenie," povedal.
Sulík nechce špekulovať o tom, či budú o post šéfa prokurátorov opäť bojovať koaličný nominant Jozef Čentéš a bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. "Uvidíme, čo sa naozaj stane," poznamenal.
Sulík musí podľa predsedu Smeru Roberta Fica čo najrýchlejšie vyhlásiť novú tajnú voľbu generálneho prokurátora. Ak tak neurobí hneď po Veľkej noci, Smer iniciuje mimoriadnu schôdzu parlamentu.
Ako uviedol Fico dnes na tlačovej besede, rozhodnutie Ústavného súdu potvrdilo výhrady Smeru k priebehu volieb a potvrdilo, že v koalícii sú nedemokratické tendencie.
„Koalícia manipulovala s tajnou voľbou,“ vyhlásil Fico. Malo sa to diať fotografovaním hlasovacích lístkov, či kontrolou poslancov. Nová tajná voľba musí podľa neho prebehnúť bez kontrolných mechanizmov. „Varujem vládnych poslancov pred vynášaním hlasovacích lístkov,“ vyhlásil.
Koaličné strany rozhodnutie rešpektujú
Koaličná strana Most-Híd akceptuje nález Ústavného súdu. Ako pre TASR povedal predseda poslaneckého klubu László Solymos, jeho strana nevidí žiaden problém v tom, aby sa tajná voľba zopakovala a zvolil sa nový GP.
"Ja si myslím, že koalícia zvolí nového generálneho prokurátora, či v tajnej alebo verejnej voľbe," povedal.
Solymos očakáva diskusiu o tejto otázke vo vnútri koalície, ako sa jej strany dohodnú po rozhodnutí súdu. "Keď sa zhodneme na tom, že budeme voliť tajne, my s tým nemáme problém," vyhlásil. "V každom prípade sa budeme snažiť nájsť nejakú dohodu."
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ Jozef Mikuš reagoval na nález súdu slovami, že nezostáva iné, ako ho rešpektovať.
"Ak je teda nález v tom zmysle, že sa voľba bude musieť opakovať, tak NR SR tajnú voľbu zopakuje," povedal pre TASR. Predpokladá, že sa uskutoční na najbližšej májovej schôdzi pléna NR SR. Ako dodal, očakáva, že sa spravodlivosti učiní zadosť.
NR SR by sa mala riadiť nálezom ÚS, povedal predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR a poslanec za KDH Radoslav Procházka.
"Pokiaľ ÚS vyhovel žiadosti navrhovateľa, aby NR SR vykonala opakovanú tajnú voľbu, mala by ju vykonať," myslí si poslanec s tým, že ho nález neprekvapuje. V prípade, že voľba bude vypísaná, koalícia by ju nemala ignorovať.
Zotrváva na názore, že v prípade voľby GP by nemalo ísť o opozičného alebo koaličného kandidáta, ale rešpektovanie práva každého poslanca zákonodarného zboru navrhnúť svojho kandidáta.
Politológ: Tajná voľba asi prebehne, ale nikto nebude zvolený
Tajná voľba generálneho prokurátora v Národnej rade (NR) SR pravdepodobne prebehne, ale nikto nebude zvolený. Takto odhaduje správanie parlamentu po rozhodnutí Ústavného súdu (ÚS) SR o opakovaní voľby generálneho prokurátora politológ Grigorij Mesežnikov.
"Očakávam, že NRSR zorganizuje tajnú voľbu generálneho prokurátora, ktorá prebehne presne podľa scenára z poslednej voľby, kedy si koaliční poslanci prebrali hlasovacie lístky, ale nehlasovali," povedal Mesežnikov. "Po vstupe do platnosti novely rokovacieho poriadku, ktorá zaviedla verejnú voľbu, bude zvolený spoločný kandidát vládnej koalície," odhadol politológ.
Samotné rozhodnutie ÚS považuje Mesežnikov za problematické. "Je to dosť kontroverzná interpretácia. Technicky to bolo zabezpečené tak, aby voľba prebehla tajne, niektorí poslanci sa však rozhodli svoje hlasovanie zverejniť, teda odtajniť. Ako im v tom mohla NRSR zabrániť?," pýta sa Mesežnikov.
tasr