Ministerstvo životného prostredia odmieta možnosť spoplatniť stránky SHMÚ. Od štátu ústav žiada milióny eur.
BRATISLAVA. Po týždňovom výpadku Slovenský hydrometeorologický ústav opäť sfunkčnil svoju internetovú stránku. Informácie o počasí, pre ktoré ju zvyčajne navštevovali denne tisícky ľudí, však poskytne len v obmedzenom rozsahu.
Ministerstvo životného prostredia, pod ktoré ústav patrí, potvrdilo, že termín na obnovenie stránky je najneskôr štvrtok večer.
„Stránka zatiaľ bude poskytovať informácie o výstrahách a základnej predpovedi na päť dní dopredu pre slovenské mestá,“ povedala hovorkyňa ministerstva Beatrice Hudáková.
Porucha bola širšia Prípad SHMÚ vo štvrtok 14. apríla vypadla internetová stránka ústavu, ústav o riešení rokoval s ministerstvom, podľa zápisu o problémoch nemali hovoriť s médiami, v pondelok ministerstvo priznalo zlý stav techniky SHMÚ, na jej obnovu nie sú peniaze.
Poruchu minulý štvrtok spôsobilo zlyhanie zastaranej techniky. Okrem výpadku servera so stránkou istý čas nefungovali ani komunikačné servery. Nechodili údaje zahraničným partnerom a leteckým službám.
Do redakcie prišiel včera dokument označený ako zápis z porady ministerstva s vedením SHMÚ z piatka minulého týždňa. Obsahuje záväzok „vyhnúť sa akejkoľvek komunikácii s médiami“.
Hudáková takúto dohodu odmieta. „Nie je to pravda. Keďže SHMÚ nemá svoj komunikačný odbor, logicky vykonáva túto úlohu tlačový odbor ministerstva.“
Riaditeľ ústavu Vladimír Rak je celý týždeň nezastihnuteľný. Ministerstvo vážnejšie komplikácie v SHMÚ spôsobené nedostatkom peňazí nepripúšťa.
Na rokovaniach však ústav podľa zistení SME argumentoval aj možnosťou, že sa systém úplne zrúti, čo by znemožnilo činnosť celej meteorologickej a hydrologickej služby. Od štátu žiadal na techniku 12,8 milióna eur, dostal prísľub na niekoľko tisíc eur.
Počasie za poplatok Ako súčasť úsporných opatrení SHMÚ zvažoval, že zruší niektoré meteorologické stanice. Ďalšou z možností je spoplatniť prístup k informáciám na webe.
Ministerstvo s tým podľa Hudákovej nepočíta, pretože ide o verejnú službu. Český hydrometeorologický ústav ponúka na oficiálnej internetovej stránke podrobné informácie zo svojich meraní. O ich spoplatnení neuvažuje.
„Nemyslím, že spoplatnenie týchto služieb by vyriešilo základné financovanie ústavu,“ hovorí šéf ČHMÚ Václav Dvořák.
Možnosť spoplatniť informácie pripúšťa aj zákon, ktorý schválila Národná rada v roku 2009, keď ministerstvo ovládala SNS.
SHMÚ podľa zákona musí poskytovať bezplatne informácie len orgánom štátnej správy, verejnej správy, súdom a parlamentu.

Beata
Balogová
