Učebnice zabezpečí firma, ktorú si rezort vybral za podozrivých okolností.
BRATISLAVA. Firma Tetra Invest, ktorá od ministerstva školstva získala zákazku, a má zabezpečiť reformné učebnice, mala pred konkurenciou náskok.
Brat majiteľa firmy Pavla Kosnáča Klaudius vo februári vypracoval pre rezort 20–stranovú analýzu o učebniciach. Ministerstvo sa potom rozhodlo nájsť firmu, ktorá by pre základné a stredné školy zabezpečila 20 nových učebníc. Nehľadalo ju klasickou súťažou, rozhodlo sa pre vlastný prieskum trhu, a oslovilo tri firmy. Medzi nimi aj Tetra Invest.
Kosnáčova firma zákazku nakoniec získala, pretože ponúkla najnižšiu cenu. Pýtala takmer 36tisíc eur, konkurenti chceli viac. EDU Train vyše 39tisíc eur a Eprogres 36 500 eur. Tetra Invest na rozdiel od konkurencie mala od Klaudia Kosnáča podrobné informácie o problémoch, ktoré ministerstvo s učebnicami má.
Minister školstva Eugen Jurzyca z SDKÚ nevidí problém v tom, že konkurenti boli znevýhodnení. „Niektoré firmy vedia viac,“ povedal. Koncom marca podpísal zmluvu s víťaznou firmou.
Šéfka Aliancie Fair–play Zuzana Wienk výber firmy spochybňuje. „Existuje veľké riziko, že firma bola vo výhodnejšej pozícii.“
Ministerstvo sa podľa Wienk mohlo podozreniam vyhnúť, keby analýzu zahrnulo do samotnej zákazky. „Všetky firmy by tak mali rovnakú východziu pozíciu.“
Poisťovák vraj nič nerobil Súťaž na knihy štát oslovil tri firmy, jednou z nich bola Tetra Invest. Brat majiteľa predtým robil analýzu učebníc, spoločnosť zákazku získala, ponúkla najnižšiu cenu.
Aj okolo analýzy sú viaceré nejasnosti. Šéf služobného úradu ministerstva Miroslav Siváček ešte minulý týždeň potvrdil, že analýzu robil majiteľ Tetra Investu Pavol Kosnáč.
Podnikateľ pritom so školstvom nemá žiadne skúsenosti. Navyše, ministerstvu vystavil faktúru za analýzu na svoju ďalšiu firmu Tetra inSure, ktorá sa špecializuje na poisťovníctvo.
Keď denník SME v pondelok napísal, že si objednalo analýzu u poisťováka, ministerstvo Siváčkovo tvrdenie poprelo. Podľa hovorkyne Miriam Žiakovej Pavol Kosnáč pre rezort nič nerobil, a analýzu vypracoval jeho brat Klaudius. „Pán Siváček minulý týždeň prepočul meno.“
Ani Pavol Kosnáč minulý týždeň nepovedal, že analýzu písal jeho brat Klaudius. Záležitosť dodnes nevysvetlil, na otázky nereaguje.
Cez firmu platili brata Klaudius Kosnáč je podľa Jurzycu štátom najatý manažér. Ministerstvo vraj požiadal, aby mohol byť platený cez bratove firmy. „Je to bežná prax,“ hovorí Klaudius Kosnáč.
Advokát Dávid Štefanka si myslí, že takýto postup vzbudzuje pochybnosti. „Prečo ministerstvo neuzavrelo s manažérom dohodu o spolupráci, alebo ho nezamestnalo na určitú lehotu?“
Zákazka pre Kosnáča sa nepozdáva ani Tatiane Rosovej. „Ak vznikli pochybenia, mal by si urobiť poriadok na ministerstve.“
Kosnáč vedel viac. Čo sme mali robiť?
Minister EUGEN JURZYCA nemá ani po troch dňoch od upozornenia na učebnicovú zákazku podrobné informácie.
Nemyslíte si, že Pavol Kosnáč bol v prieskume trhu zvýhodnený, keďže bol už niekoľko mesiacov na ministerstve a robil analýzu o učebniciach?
Bol by zvýhodnený, ak by robil podmienky súťaže. Nerobil ich.
Vo výhode bol však tým, že vypracoval analýzu.
Vedel viac. Niektoré firmy vedia viac.
Je to v poriadku?
Tak čo sme mali urobiť? Mali sme ho vyradiť zo súťaže alebo sme mu mali zobrať nejaký počet bodov za to, že to robil?
Ministerstvo predsa rozhodovalo, koho osloví.
Tí ľudia, ktorí to mali na starosti, sa rozhodli osloviť tri firmy a oslovili aj tú jeho.
Roky ste sa v INEKO zaoberali transparentnosťou. Neprekáža vám takýto postup?
Keby sme túto firmu neoslovili, tak poškodíme štát, lebo firma mala viac informácií. Keby sme oslovili úplne iné firmy, tak môžeme dosiahnuť drahší výsledok.
Dve ďalšie firmy však boli znevýhodnené, nepoznali okolnosti na ministerstve.
Mohli sa prísť opýtať, mohli sa prísť oboznámiť s analýzou.
Veď nemali odkiaľ vedieť, že pán Kosnáč má výhodu a pozná podrobnosti.
Musíme to zrekonštruovať. Ešte som nevidel ani podmienky, ktoré boli firmám rozoslané. Ak by z nich niečo také vyplynulo, tak je to problém.
Mária Mihaliková

Beata
Balogová
