Dobroslav Trnka ani neuvažuje, či bude kandidovať. Vraj je to jeho povinnosť.
KOŠICE. Parlament bude musieť zopakovať tajné voľby generálneho prokurátora. Vyplýva to zo včerajšieho rozhodnutia Ústavného súdu, ktorý zrušil výsledky volieb z 2. a 7. decembra minulého roka a vec vrátil parlamentu na ďalšie konanie.
Povinnosť zopakovať tajné voľby nebola súčasťou tlačového komuniké, ktoré súd vydal, preto sa v priebehu včerajška objavovali o osude voľby protichodné informácie. V odôvodnení, ktoré prečítali pri vynášaní rozsudku, však bola táto povinnosť jednoznačne uvedená.
Trnkova sťažnosť Ako hlasovali Prvé hlasovanie, 3. novembra
Dobroslav Trnka -2011-04-20 70 hlasov Eva Mišíková - 49 hlasov Ján Hrivnák - 28 hlasov
Druhé hlasovanie, 4. novembra
Dobroslav Trnka - 68 hlasov Eva Mišíková - 47 hlasov
Tretie hlasovanie, 2. decembra
Dobroslav Trnka - 74 hlasov Jozef Čentéš - 73 hlasov
Ústavný súd prijal sťažnosť Dobroslava Trnku na postup parlamentu pri voľbách generálneho prokurátora vo februári.
Bývalý šéf prokuratúry namietal proti priebehu volieb, pri ktorom si koaliční poslanci vo dvojiciach kontrolovali vypĺňanie volebných lístkov, fotografovali si ich, nepoužité lístky vynášali z volebnej miestnosti a navzájom sa ovplyvňovali pred i počas volebného aktu.
„Kontrolný mechanizmus, ktorý bol vytvorený medzi poslancami vládnej koalície, im zabránil, aby mohli slobodne a tajne odovzdať svoj hlas v prospech pána Trnku,“ povedal advokát Marek Benedik, ktorý Trnku zastupoval.
Podľa Trnku tým parlament porušil princíp tajných volieb a aj jeho právo na prístup k voleným funkciám.
Neprišli vypovedať
Predseda senátu, bývalý poslanec HZDS Peter Brňák, kritizoval koaličných poslancov, ktorí využili ústavné právo na súde nevypovedať. Z 22 predvolaných svedkov poskytli súdu svedectvo len šiesti poslanci Smeru a jeden z SNS. Všetci boli počas volieb overovateľmi zápisnice, ani jeden nakoniec zápisnicu nepodpísal.
Koaliční poslanci neobstáli s argumentom, že voliči majú právo vedieť, ako volili. „Tajná voľba takýto postup neumožňuje. Práve naopak, priamo ho vylučuje. Takto by poslanci národnej rady mohli postupovať vtedy, ak by hlasovanie o generálnom prokurátorovi bolo verejné,“ uvádza sa v rozhodnutí.
Z nálezu súdu vyplýva, že voľby sa budú musieť zopakovať pri dodržaní princípu tajného hlasovania, ktorý vylučuje akýkoľvek spôsob kontroly poslancov.
Podpredseda KDH Pavol Hrušovský, ktorý na súde zastupoval parlament, na vyhlásenie rozhodnutia neprišiel.
Trnka opäť v hre Trnka ani neuvažuje o tom, či sa na novej voľbe zúčastní a či opäť bude jeho súperom kandidát koalície Jozef Čentéš. „Tie voľby sa majú zopakovať za účasti doktora Čentéša a mňa. Takže o tom nemám čo debatovať.“
Bývalý šéf prokuratúry nechcel povedať, či je s rozhodnutím súdu spokojný.
„Nejde o to, či som, alebo nie som spokojný. Ide o princíp.“
Lipšic chce znova hlasovanie poistiť
Premiérka Iveta Radičová vyzýva na tajnú voľbu bez kontroly. V prípade zvolenia Dobroslava Trnku opäť hrozí demisiou.
BRATISLAVA. Podpredseda KDH a minister vnútra Daniel Lipšic chce, aby sa koalícia pred tajnou voľbou nového generálneho prokurátora poistila. Partnerom navrhne, aby si koaliční poslanci prevzali hlasovacie lístky, ale nehlasovali. „Treba zabezpečiť, aby poslanci nerozhodovali pod vplyvom peňazí alebo vydierania.“
Pri decembrovej voľbe sa objavili podozrenia, že koaliční poslanci, ktorí pomáhali zvoleniu Dobroslava Trnku, mohli byť vydieraní alebo podplatení. Vyšetruje to špeciálna prokuratúra.
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) žiadne poistky nechce. „Nech prebehne normálna tajná voľba.“ Radičová zopakovala, že ak parlament zvolí Trnku, odíde z funkcie. Trnkovi v decembri chýbal k zvoleniu jediný hlas.
Lipšic podľa predsedu MostaHíd Bélu Bugára nemá právo navrhovať poistku. „Nesedí v parlamente.“ Poslanec SDKÚ Zoltán Horváth v decembri naznačoval, že Trnku podporil Elemér Jakab z Mosta, neskôr sa mu ospravedlnil.
Koaličný kandidát Jozef Čentéš podľa Bugára pri opakovanej tajnej voľbe Trnku porazí aj bez kontroly. Napriek tomu koalícia už nechcela druhý súboj Trnku s Čentéšom riskovať, radšej presadila voľbu z tajnej na verejnú.
Šéf parlamentu Richard Sulík (SaS) ešte nerozhodol, kedy sa tajná voľba zopakuje.
Mária Miháliková

Beata
Balogová
