Slovenská vláda dnes rozhodla o odvolaní riaditeľa TASR Ivana Čeredejeva. K dôvodom odvolania minister kultúry Milan Kňažko povedal: "Dôvody sú všeobecne známe: Predovšetkým jeho vyjadrenia tak formálne, ako aj obsahové. Vláda usúdila, že človek na takomto mieste by nemal používať takýto slovník a nemal by sa takýmto spôsobom správať vo vzťahu k médiám. A takisto by mal rešpektovať úsporné opatrenia." Milan Kňažko ďalej povedal, že vláda nemusí zdôvodňovať menovanie ani odvolanie riaditeľa TASR; nie je tiež dôležité, či porušil zákon. "Vláda sa zhodla v tom, že v takejto ekonomickej situácii, a hlavne tak ako on ju vykresľoval v agentúre, je jednoducho nepochopiteľné a neprijateľné, aby vzápätí finančné prostriedky po navýšení použil týmto spôsobom."
Podľa Kňažka je teda dôvodom na odvolanie Čeredejeva: kúpa luxusného BMW pre agentúru a neslušný slovník, ktorý použil v rozhovore pre médiách. Na jeho miesto bude čo najskôr vyhlásený konkurz.
V podvečerných hodinách premiér Mikuláš Dzurinda zvolal rokovanie Koaličnej rady, pretože SDĽ vetovala návrh na transformáciu bardejovskej polikliniky na neziskovú prospešnú organizáciu, Koaličná rada sa však nezišla, pretože SDĽ na ňu ani nevyslala svojho zástupcu. Ľavičiari už pred niekoľkými týždňami avizovali, že sa na Koaličnej rade nebudú zúčastňovať, kým vláda neschváli európsky sociálny zákonník.
V súvislosti s maďarským krajanským zákonom, ktorý v ostatných mesiacoch negatívne ovplyvnil vzťahy medzi Bratislavou a Budapešťou, si slovenská diplomacia veľa sľubovala aj od správy, ktorú mal pre Parlamentné zhromaždenie Rady Európy vypracovať holandský reportér E. Jürgens. Ten verziu svojej hodnotiacej správy predložil najskôr na posúdenie výboru pre legislatívu a práva menšín. Jürgens navrhuje, aby Maďarsko úplne zrušilo svoj krajanský zákon a vypracovalo úplne nové znenie.
Rokovania sa zúčastnil aj poslanec NR SR Peter Weiss, ktorý Slobodnú Európu informoval nasledovne: "Predložená správa poslanca Jürgensa bola potvrdením pozície SR vo vzťahu k zákonu o zahraničných Maďaroch. My sme odpočiatku formulovali jednoznačné politické výhrady k uvedenému zákonu, osobitne sme zdôrazňovali jeho exteritoriálne a diskriminačné účinky a rozpor so základnými princípmi medzinárodného práva." Nervozitu na rokovaní výboru vyvolala podľa Petra Weissa skutočnosť, že niektoré maďarské médiá mali správu v predstihu.
V predbežnom návrhu rezolúcie k tejto správe sa podľa poslanca Weissa odporučilo maďarskej vláde, aby našla cesty zrušiť alebo pozmeniť tento zákon tak, aby bol založený na bilaterálnej diskusii a dohode so susednými krajinami, zohľadnil kritiku susedov, Benátskej komisie a vysokého komisára OBSE pre národnosti.
Predseda KDH Pavol Hrušovský nevidí žiadnu šancu, aby návrh HZDS na vyslovenie nedôvery premiérovi bol úspešný. KDH ho nepodporí, lebo v tak krátkom čase pred voľbami nie je vhodné vyvolávať vnútropolitické napätia. Rovnako sa vyjadrili aj zástupcovia SDK a SDĽ.
Jediný hlas z koaličného tábora, ktorý sa pozitívne vyjadril k návrhu na Dzurindovo odvolanie, získala Slobodná Európa od Mariána Mesiarika zo SOP: "Ja som zatiaľ rozhodnutý podporiť tento návrh. Pretože to, čo sa deje zo strany pána premiéra aj smerom k NKÚ, kde sú dokonca určité podozrenia, že zo strany svojich straníckych kolegov posiela tam poslanecké prieskumy a dokonca sú určité nepriame vyhrážky, že podajú návrh na odvolanie predsedu NKÚ, tak toto považujem za vrchol."
Poslanci NR SR prerokovali v prvom čítaní aj novelu tzv. školského zákona, ktorý predniesla Eva Rusnáková z SDK. Ako poslankyňa uviedla, je potrebné spraviť niekoľko legislatívnych zmien, ktoré majú dosah medzinárodnej spolu práce aj zisk finančných prostriedkov z Európskej únie, ktoré podporujú projekty z oblasti výchovy a vzdelávania.
V návrhu novely zákona o základných a stredných školách ide o doplnenie ustanovení o vzniku nultých ročníkov základných škôl a pôsobení rómskych asistentov na školách. Kvôli ich doterajšej absencii pred niekoľkými dňami Slovensku pohrozila Európska únia možným pozastavením peňazí z programu PHARE na rómske vzdelávacie projekty.