BRATISLAVA. Opakovaná tajná voľba generálneho prokurátora, ktorú nariadil Ústavný súd, môže byť už na májovej schôdzi Národnej rady. Šancu na zvolenie majú opäť Dobroslav Trnka aj Jozef Čentéš.
Koaličné strany už nebudú môcť nijakým spôsobom zabezpečiť kontrolu hlasovania svojich poslancov.
Kandidát koalície Čentéš potvrdil, že sa proti Trnkovi postaví. „Určite do toho pôjdem.“ Rozhodnutie Ústavného súdu rešpektuje. Bližšie ho však komentovať nechcel s vysvetlením, že nevidel zdôvodnenie.
Nález, ktorý na Trnkov podnet zrušil decembrové hlasovanie pre porušenie princípu tajnej voľby, predsedovi Národnej rady Richardovi Sulíkovi doručia v najbližších dňoch. Zrejme už budúci týždeň.
Keď Sulík a Trnka potvrdia prevzatie nálezu, zverejní ho Ústavný súd na svojej internetovej stránke, povedala hovorkyňa súdu Anna Pančurová.
Predseda parlamentu Richard Sulík sa k ďalšiemu postupu nechce vyjadrovať. Najskôr si musí naštudovať nález, ktorý má podľa zistení SME okolo päťdesiat strán. Potom sa podľa hovorkyne Tatiany Tóthovej rozhodne.
Prezident Ivan Gašparovič vo štvrtok vrátil parlamentu novelu zákona o rokovacom poriadku, ktorý umožňuje verejnú voľbu. Tá sa teda zatiaľ odkladá.
Šéf poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár sa pridal k premiérke Ivete Radičovej (SDKÚ), podľa ktorej musí byť riadna tajná voľba bez akejkoľvek kontroly hlasovania koaličných poslancov. „Hlasovanie by malo prebiehať výlučne na základe dohody. Buď máme väčšinu, alebo ju nemáme,“ myslí si Kollár. Radičová trvá na tom, že ak zvolia Trnku, zloží funkciu.
Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský je zdržanlivý k návrhu Daniela Lipšica, aby si koaliční poslanci prevzali lístky, ale nehlasovali. Tým by zabezpečili nezvolenie Trnku. „Budeme konať tak, aby nemohlo dôjsť k ďalším pochybnostiam z hľadiska ústavnosti,“ povedal Hrušovský. Lipšic s návrhom neuspel ani u šéfa Mosta-Híd Bélu Bugára.
Ústavný súd v náleze konštatuje, že pri tajnej voľbe sa poslanci nemôžu navzájom nijako kontrolovať, či fotiť si lístky ako dôkaz, ako to robila koalícia v decembri. „Porušenia princípu tajného hlasovania sa nedopustí volič, ktorý sám na verejnosti oznámil, ako bude hlasovať, alebo ako hlasoval. To neplatí pre situáciu, v ktorej poslanec chce obsah svojho hlasovania preukázať/doložiť.“
Podozrenia z korupcie pri decembrovej voľbe, v ktorej Trnkovi na zvolenie chýbal jediný hlas, stále vyšetruje polícia.
Ako môže dopadnúť voľba prokurátora
Ústavný súd vrátil voľbu generálneho prokurátora. Poslanci ho musia zvoliť tajne. Pri predchádzajúcich pokusoch sa im to nepodarilo a voľba takmer viedla k demisii premiérky.
Aké scenáre môžu nasledovať:
1. Trnka a demisia
Koalícia ani teraz nedokáže zvoliť svojho kandidáta a s pomocou zradcov zvolí opozícia Dobroslava Trnku. Premiérka Iveta Radičová vopred ohlásila, že v takomto prípade okamžite podá demisiu.
2. Čentéš
Dohody v koalícii začnú platiť. Vládni poslanci v tajnej voľbe zvolia Jozefa Čentéša. Otázkou zostáva, či potom prehlasujú prezidentovo veto a zmenia voľbu generálneho prokurátora na verejnú.
3. Nová voľba
V tajnej voľbe sa nepodarí zvoliť Trnku ani Čentéša. Koalícia sa potom pokúsi znovu schváliť zmenu rokovacieho poriadku, ktorý nepodpísal prezident. Na najbližšej schôdzi sa po zmene zákona pokúsi zvoliť generálneho prokurátora vo verejnej voľbe.
bum

Beata
Balogová
