V rodine sa hovorilo vždy s veľkou úctou o jeho školských, agrárnych a integračných aktivitách, ale aj o jeho sporoch s mnohými politikmi. "Prevozom telesných pozostatkov do Martina sa dnes splnil dlhoročný sen rodiny Hodžovcov," uviedol 63-ročný John Palka, jediný žijúci vnuk M. Hodžu.
Najpodrobnejšie informácie o dr. Hodžovi počas desiatich rokov zhromažďoval slovenský historik a politológ zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Pavol Lukáč, ktorý sa podľa Palku najviac zaslúžil o prevoz telesných pozostatkov dr. Hodžu. "Dúfam, že po tomto dni budeme viac rozmýšľať a uvažovať o Hodžovi," povedal dnes pre novinárov Lukáč.
Rodák zo Sučian, dr. Hodža bol jedným z najvýznamnejších politikov 20. storočia, ktorého myšlienky a úsilie predznamenávali proces budúcej európskej integrácie. Hodža spolu s ďalšími politikmi ako Milan Rastislav Štefánik, či diplomat Štefan Osuský videl budúcnosť Slovenska v otvorenosti svetu a volal po posilnení regionálnej spolupráce. Na sklonku života inicioval projekt Stredoeurópskej federácie. Zomrel 27. júna 1944 v Miami v USA.
Komunistický režim sa štyridsať rokov snažil vymazať Milana Hodžu z pamäti národa. Aj preto nebolo možné naplniť jeho želanie byť pochovaný na Slovensku. Prevezenie jeho ostatkov z Českého cintorína v Chicagu do Martina je aktom historickej spravodlivosti. Telesné pozostatky dr. Hodžu previezli vládnym špeciálom z Chicaga do Bratislavy v utorok z osobnej iniciatívy premiéra Mikuláša Dzurindu.