Bratislava 27. júna (TASR) - Personálne preriedený vládny kabinet prišiel dnes na pravidelnú parlamentnú hodinu otázok. Predseda vlády Mikuláš Dzurinda sa s ďalším členmi vlády zúčastňuje na uložení telesných pozostatkov dr. Milana Hodžu ma nartinskom Národnom cintoríne.
Odpovede šéfa kabinetu prečítala vicepremiérka Mária Kadlečíková. Takmer všetky sa dotýkali kauzy okolo tendra motorových jednotiek pre Železničnú spoločnosť. Mikuláš Dzurinda v súvislosti s postom brata Miroslava ako predsedu výberovej komisie uviedol - nemá informácie v koľkých komisiách pôsobí a nevidí dôvod, prečo by sa o to mal zaujímať.
Na otázku Kataríny Tóthovej, či je odvolaním ministra Macejka kauza skončená, sa predseda vlády vyjadril, že ide o politickú a trestnoprávnu rovinu. V politickej je spolu s vylúčením poslanca Petra Kresánka z radov SDKÚ vyriešená.
Z pohľadu trestnoprávneho premiér podal na generálnu prokuratúru trestné oznámenie, a dobrovoľne požiadal o vypočutie vo veci. "Mimoriadne mi záleží na tom, aby Slovensko bolo viac štandardnou krajinou aj podľa zákonov, aj podľa etických noriem. Mám eminentný záujem, aby sa celý prípad čo najskôr uzavrel po všetkých stránkach", zdôraznil v písomnej odpovedi predseda vlády SR.
Služobne najmladšia poslankyňa parlamentu Jarmila Michalovová z klubu HZDS sa dnes dočkala aj odpovede, že železnice od roku 1999 po súčasnosť zabezpečovali svoj chod striktne v zmysle zákona o verejnom obstarávaní. V roku 1998 boli realizované dva tendre vo výške 15 miliónov Sk, v roku 1999 ich bolo trinásť v sume 1,25 miliardy Sk a v roku 2000 bolo tendrov pätnásť vo výške 1,8 miliardy Sk. Podľa údajov sprostredkovaných vicepremiérkou Kadlečíkovou železnice zorganizovali v roku 2001 dva tucty výberových konaní v objeme dve miliardy korún. K nim treba prirátať výberové konania TATRAVAGÓNKY Poprad a ŽOS Vrútky.