Aktivisti pomáhajúci týraným ženám hovoria, že súdy niekedy napriek dôkazom nechávajú násilníkov v byte.
BRATISLAVA. Manžel ju mlátil, ale nepomohli jej ani súdy. Nedosiahla zákaz tyranovi vstup do bytu. Ak chcela utiecť násiliu, musela zbaliť seba a svoje štyri deti a odísť z domu.
V inom prípade zasa okresný súd vydal rozhodnutie na vykázanie už odsúdeného násilníka z domácnosti. Krajský súd to však zrušil a muž mohol v byte zostať. Pomohla až sťažnosť na Ústavný súd.
To sú len dva prípady, ktoré ukazujú problémy týraných žien.
Dohovor nad zákonmi Týrané Slabá ochrana
nevyužívanie možnosti vykázať násilníka z domácnosti; nedostatok bývania pre týrané ženy; chýba „zastrešujúci“ zákon o násilí páchanom na ženách; nedostatočné vzdelávanie ľudí (policajti, sociálne pracovníčky, lekári), ktorí pracujú s týranými ženami. Zdroj: OZ Žena v tiesni a Pro Familia
Slovensko plánuje o dva týždne podpísať medzinárodný dohovor na dôslednejšiu ochranu žien pred domácim násilím.
Dohovor je v pripomienkovom konaní. Na návrh ministerstva spravodlivosti by ho mal 11. mája v Istanbule podpísať minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda (SDKÚ).
Mimovládky a právnici, ktorí pomáhajú týraným ženám, sa však zhodujú, že štát a súdy nevyužívajú ani súčasné možnosti.
Od roku 2008 napríklad zákon dáva možnosť vykázať násilníka z domácnosti.
Policajti majú podľa dnes platného zákona právo vykázať násilníka z bytu na 48 hodín. Ak počas tohto termínu obeť podá návrh na predbežné opatrenie, lehota na zákaz vstupu sa predlžuje až do rozhodnutia súdu v danej veci.
Nepomáhajú ani dôkazy „Neuplatňuje sa to v takej rozsiahlej miere, ako by sa mohlo,“ hovorí Eva Sopková z občianskeho združenia Pro familia, ktoré pomáha týraným ženám. Súdy podľa nej násilníkov nevykážu často ani v prípade, že bolo násilie dokázané.
Barbora Flašíková z občianskeho združenia Žena v tiesni dopĺňa, že napriek platnosti zákona musia „ženy zažívajúce násilie často zotrvať v jednej domácnosti s násilníkom“.
Právnička Iveta Rajtáková hovorí, že dôvodom je aj to, že súdy a polícia často možnosť vykázať násilníka interpretujú rôzne.
Úpravy do roku 2013 Ministerstvo spravodlivosti výhrady mimovládok nekomentovalo. Jeho hovorca Peter Bubla len uviedol, že po prípadnom podpise dohovoru sa urobí jeho právna analýza. Tá by mala navrhnúť potrebné legislatívne úpravy, aby sa dohovor mohol na Slovensku uplatňovať. Spolu s jeho ratifikáciou by to malo byť ukončené do konca roku 2013.
Dohovor môžu podpísať aj krajiny mimo Európy, chrániť má ženy aj dievčatá mladšie ako 18 rokov.
Dohoda ustanovuje tím expertov Grevio, ktorý bude dohliadať na ochranu týraných.
Dohovor krajiny zaväzuje pravidelne monitorovať násilie na ženách, chrániť detských svedkov pri vyšetrovaní týrania a zakazuje nútenú sterilizáciu či vyhostenie týranej ženy.

Beata
Balogová
