Rada odporúča ministrovi projekty na schválenie. József Nagy tvrdí, že jej členovia majú byť odborníci, nie lobisti.
BANSKÁ BYSTRICA. Environmentálny fond, ktorý ročne rozhoduje o desiatkach miliónov eur dotácií, sa podľa ministra Józsefa Nagya otvára verejnej kontrole.
Ministerstvo zverejnilo členov rady fondu na internete a pribudli do nej zástupcovia Greenpeace Slovensko a Združenia miest a obcí Slovenska.
„Predchádzajúce vedenie nikdy nezverejnilo zoznam členov rady, my sa snažíme hrať s otvorenými kartami,“ tvrdí Nagy.
Rada fondu je jeho poradným orgánom pri prideľovaní dotácií. Tento rok má fond rozdeliť 30 miliónov eur, čo je tretina oproti minuloročnému plánu.
Funkcia v rade je neplatená. Nová rada má sedem členov a predsedníčku Vlastu Jánovú, šéfku sekcie geológie a prírodných zdrojov na ministerstve.
Zverejniť viac Rada fondu Noví členovia
predsedníčka Vlasta Jánová - ministerstvo, sekcia geológie a prírodných zdrojov, János Tóth - rektor univerzity v Komárne, Juraj Rizman - riaditeľ Greenpeace Slovensko, Lajos Berner - starosta obce Janíky, zástupca ZMOSu, Dušan Čerešňák - ministerstvo, sekcia vôd, Attila Lovász - mediálny
poradca ministra, Juraj Morvay - riaditeľ
Environmentálneho fondu, Tamás Kiss - námestník riaditeľa fondu.
„Traja z členov rady sú odborníci na prioritné oblasti podpory, ako je voda, kanalizácia, zosuvy pôdy či stav životného prostredia z ministerstva a z vedeckej obce,“ hovorí Nagy.
Keďže dotácie dostávajú najmä obce, je v rade aj člen ZMOS-u. Šéf Greenpeace Juraj Rizman sa „venoval prešľapom fondu v minulosti“.
Rizman tvrdí, že prichádza s návrhmi na zásadnú zmenu systému prideľovania dotácií.
„Ak má fond po škandáloch, ktoré ho sprevádzali, prežiť, musí prejsť zásadnou reformou.“ Prvé kroky ministra a vedenia fondu sú podľa neho dobrou správou.
Navrhuje fond ešte viac otvoriť a sprístupniť viac informácií, napríklad hodnotiace kritériá, odporučené aj neodporučené projekty.
„Ak by naša účasť v rade bol len krycí manéver, tak idem od toho.“ Rada by tiež podľa neho v budúcnosti mala o projektoch sama rozhodovať.
Šéf fondu Juraj Morvay vyhlásil, že fond nemá problém sprístupniť hodnotiace kritériá pre žiadateľov.
Pre malé obce Za uplynulých päť rokov fond podporil vyše tritisíc projektov takmer 274 miliónmi eur. Transparency International zistila, že ministri prideľovali peniaze najmä podľa straníckej príslušnosti starostov.
V tomto roku bude prioritne podporovať budovanie čistiarní, kanalizácií a vodovodov v obciach do dvetisíc obyvateľov, na ktoré nemôžu čerpať peniaze z eurofondov.
Rozhodovať o dotáciách podľa Nagya nemajú lobisti, ale odborníci. „Na budúci rok pripravíme podobný systém ako pri posudzovaní eurofondov, v jednoduchšom, primeranom meradle,“ hovorí.
Ministerstvo tiež pripravuje pre mimovládne organizácie okrem Greenpeace regrantový systém, v ktorom bude asi 670-tisíc eur.

Beata
Balogová
