Polícia po štyroch mesiacoch odkryla kauzu drogového kamióna.
BRATISLAVA. Či na konci decembrovej cesty drogového kamióna do Turecka boli naozaj teroristi, polícia už zrejme nezistí.
Prezident policajného zboru Jaroslav Spišiak v stredu oznámil, že peniaze z predaja drog mali ísť na nákup zbraní pre teroristické organizácie. Po komplikáciách na tureckej strane však policajti operáciu prerušili.
„Tá akcia sa neuskutočnila, ale všetky kľúčové osoby boli obvinené. Všetko sa zlikvidovalo,“ povedal Spišiak po stredajšom stretnutí so zástupcami polícií štátov, ktoré sa na akcii podieľali. Turecko sa na podujatí nezúčastnilo.
Spišiak povedal, že s ním rokovali na pôde Eurojustu, orgánu pre justičnú spoluprácu krajín Európskej únie.
Heroín za milióny
Slovenská polícia začala v septembri minulého roku trestné stíhanie pre terorizmus, výrobu drog a obchodovanie so zbraňami voči neznámemu páchateľovi. Získala informácie o aktivitách organizovanej skupiny so sídlom v Slovinsku.
„Plánovala zabezpečiť značné množstvo zbraní, dopraviť ich na územie Slovenska a odpredať teroristickým organizáciám ETA a IRA,“ hovorí Spišiak. Na čo chceli zbrane použiť, policajný prezident nespresnil.
Z drogového obchodu mali ísť peniaze na zabezpečenie transakcie. Kamión so sedemnástimi tonami látky na výrobu heroínu v decembri vypravili z Maďarska cez Slovensko do Turecka. Z tohto množstva sa dá podľa polície vyrobiť sedem ton heroínu asi za 175 miliónov eur.
Turecko a Afganistan
Turecká strana napriek dohode náklad ďalej nepustila. Kamión aj so šoférom zadržala, polícia následne akciu prerušila. Muža, ktorý na Slovensku prevoz zabezpečoval, podľa Spišiaka zobrali ako rukojemníka a ohrozovali ho.
V ktorej krajine bolo cieľové laboratórium na výrobu heroínu, nie je známe. Zástupca Europolu Les Fiander naznačil, že mohlo ísť o Afganistan.
Zámer nevyšiel
Pôvodným zámerom polície bolo odsledovať proces až po zbrane pre teroristov. Náznaky o teroristoch v tomto prípade sa objavili už dávnejšie. Aj preto podliehal prísnemu utajeniu.
Za obchodovanie s drogami boli napokon obvinení piati Slovinci, Slovák, Čech a Maďar. Súdiť ich budú na Slovensku.
Šofér sa pre kamión vrátiť nemôže
Odškodnenie kamionistu ministerstvo vnútra stále neuzavrelo.
BRATISLAVA. Kamionistu českej špedičnej firmy Zdeňka Pekaru turecká prokuratúra zbavila obvinenia
z účasti na drogovom obchode. Po kamión, s ktorým ho v decembri Turci zadržali, si však zatiaľ ísť nemôže. Stále mu nezrušili zákaz vstupu na územie krajiny.
„Prišiel list z tureckej prokuratúry, že bol zbavený obvinenia,“ potvrdil šéf špedičnej firmy Martin Pavlát. V súčasnosti podľa neho Pekara čaká na výsledok konania o zrušení administratívneho trestu, aby mohol do Turecka opäť vycestovať.
Slovenský zástupca
v Eurojuste Ladislav Hamran v stredu potvrdil, že šofér nemal so zločineckou skupinou nič spoločné. Kamión naložený látkou na výrobu heroínu riadil pod dohľadom polície nevedomky. Po nedorozumení medzi slovenskou a tureckou stranou strávil Vianoce v tureckom väzení. „Čo sa stalo, nám nie je ľahostajné,“ dodal Hamran.
O prepojení už nehovoria
Policajný prezident Jaroslav Spišiak pred časom naznačoval možné prepojenie špedičnej firmy s organizovaným zločinom. Šéf českej protidrogovej centrály Jakub Frydrych to v stredu nepotvrdil. Vyhol sa odpovedi na otázku, či slovenská polícia Česko vopred informovala o použití vodiča v akcii.
Turecká strana by podľa Frydrycha mala kamionistu odškodniť. On žiada odškodnenie od slovenského ministerstva vnútra, keďže Slováci akciu organizovali.
„Táto otázka je otvorená,“ povedal hovorca ministerstva Gábor Grendel. Dodal, že podľa informácií ministerstva Turecko už potvrdilo, že trest vyhostenia šoférovi zruší.
Najďalej do Rumunska
Vo firme, ktorá sa špecializuje na Turecko, kamionista zatiaľ pracuje prevažne v dielni alebo v sklade. „Ak je nejaká zákazka napríklad do Rumunska, môže ísť,“ dodal Pavlát.
Matúš Burčík

Beata
Balogová
