BRATISLAVA. O tom, že slovenčina sa neučí ľahko, vie nejeden cudzinec. Tým, ktorí sa zložitosti nášho jazyku nezľaknú a začali sa ho učiť, môže pomôcť internetová stránka www.slovake.eu.
Ide o prvý funkčný online kurz slovenčiny, na ktorom jeho tvorcovia pracovali viac ako rok. Stránka bola oficiálne spustená 13. marca, prvý obsiahly kurz slovenčiny - úrovne A1 je funkčný od dnešného dňa.
Napriek tomu, že na stránke sa ešte stále pracuje a mnohé jej časti a funkcie sa objavia až v priebehu nasledujúcich dní a týždňov, stránka sa od prvého dňa teší vysokej návštevnosti a zaregistrovalo sa na nej už viac ako 80 používateľov napríklad z Kanady, Litvy či Spojených štátov. V súčasnosti stránka Slovake.eu ponúka zaujímavé texty o Slovensku, jeho histórii, kultúre a o slovenčine.
Možnosť zábavy aj dlhodobého kurzu
"Návštevníci majú možnosť nahliadnuť do knižnice, v ktorej nájdu ukážky diel rôznych žánrov. Zaregistrovaní používatelia môžu navyše vyhľadávať priateľov používajúcich túto stránku a posielať im správy," vysvetlil na dnešnej tlačovej besede Peter Baláž z občianskeho združenia Edukácia@Internet.
Záujemcovia o učenie sa slovenčiny môžu zatiaľ používať prvý úvodný kurz slovenčiny, slovník, podrobnú gramatiku a precvičovať si slovnú zásobu prostredníctvom zábavnej hry. Ak to myslia so slovenčinou vážne, je im venovaný dlhodobý kurz úrovne A1, teda úplný začiatočník podľa Európskeho referenčného rámca pre jazyky.
Stránka je prístupná bezplatne v šiestich jazykoch - v slovenčine, esperante, nemčine, angličtine, litovčine a poľštine, pričom jej tvorcovia pripúšťajú možnosť pridať ďalšie jazyky.
Baláž prezradil, že počas nasledujúcich týždňov na stránke pribudnú nové hry, cvičenia ako aj druhý obsiahly kurz úrovne A2 - začiatočník s video-lekciami, mnohými cvičeniami, hrami a testami na upevnenie a overenie jazykových znalostí. Novinky je možné sledovať priamo na stránke prostredníctvom RSS-kanála alebo sociálnych sietí.
Poslúžiť má turistom, cuzdincom i Slovákom
Kurz slovenčiny vychádza v ústrety najmä cudzincom žijúcim na Slovensku, obyvateľom pohraničných oblastí či študentom, ktorí majú záujem naučiť sa po slovensky. "Dúfame, že stránka bude osožná aj pre Slovákov žijúcich v zahraničí či turistom," povedal Baláž.
Koordinátorom projektu Slovak Online je občianske združenie Edukácia@Internet, ktoré od roku 2002 spravuje najväčší svetový internetový portál na výučbu esperanta www.lernu.net, ten má takmer stotisíc registrovaných používateľov, je preložený do 30 svetových jazykov a participuje na ňom vyše 150 spolupracovníkov.
Partnerskými inštitúciami sú Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied, Štúdio GAUS z Nemecka, Univerzita vo Vilniuse z Litvy, Akadémia počítačovej vedy, manažmentu a administratívy v poľskej Varšave a Slovenské centrum v Londýne. Projekt bol podporený Európskou komisiou v rámci programu KA2 – Languages – program celoživotného vzdelávania.