Košice 27. júna (TASR) - Trestne stíhaných konateľov nebankových spoločností Horizont Slovakia a B.M.G. Invest Vladimíra F. a Mariána Š., pod vedením ktorých obe spoločnosti spôsobili svojim klientom škodu presahujúcu 16,5 miliardy korún, vzala sudkyňa Okresného súdu (OS) Košice I do vyšetrovacej väzby.
Pre TASR to dnes potvrdil podpredseda a hovorca Krajského súdu (KS) v Košiciach Juraj Sopoliga.
Po podrobnom výsluchu obidvoch obvinených sudkyňa podľa jeho slov rozhodla o ich väzobnom stíhaní, pretože "existujú konkrétne skutočnosti, ktoré odôvodňujú obavu, že by obvinení mohli ujsť alebo sa skrývať, aby sa vyhli trestnému stíhaniu, alebo ak by boli na slobode, mohli by ovplyvňovať svedkov."
Obaja obvinení vzápätí podali proti rozhodnutiu o väzbe sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať senát KS v Košiciach.
Na otázku, kde sú obaja umiestnení, Sopoliga uviedol, že je to predmet služobného tajomstva. V súvislosti s tým, čo odznelo v médiách, že v chorvátskom ústave pre výkon väzby požívali zvláštne výhody a nechávali si dovážať exkluzívnu stravu z drahých reštaurácií, Sopoliga dodal, že "na Slovensku budú umiestnení v takých podmienkach, aké platia pre každého iného."
Konateľov spoločností Horizont Slovakia a B.M.G. Invest zadržali chorvátske orgány 1. marca v Drveniku pri Makarskej na základe medzinárodného zatykača vydaného sudkyňou OS Košice I. Obidvaja čelia obvineniam z trestných činov neoprávneného podnikania, porušovania záväzných pravidiel hospodárskeho styku a podvodu.
Prevoz obvinených do Košíc zabezpečoval leteckou cestou Útvar osobitného určenia Prezídia PZ a pracovníci Národnej ústredne Interpolu na Slovensku bezprostredne po tom, čo obidvoch obvinených slovenskej strane oficiálne vydali chorvátske orgány. Celú akciu sprevádzali mimoriadne bezpečnostné opatrenia a vysoký stupeň utajenia. Vyhlásenia Ministerstva vnútra SR a polície hovorili len o tom, že "boli eskortovaní niekde na Slovensko".
Spoločnosti Horizont Slovakia a B. M. G. Invest uzatvorili viac ako 240-tisíc zmlúv s približne 170-tisíc klientmi. Škodu presahujúcu 16,5 miliardy korún spoločnosti spôsobili svojim klientom nevyplatením pohľadávok.