Podľa advokáta firmy Pro Content Jozefa Švarca "je to individuálna chyba každého, že si neprečíta všetko, čo si prečítať má."
POPRAD. Ani na druhom pojednávaní nerozhodol Okresný súd v Poprade vo veci určenia neplatnosti právneho úkonu a na ochranu spotrebiteľov vo veci zaplatenia faktúr za poskytnuté služby cez internet.
Ombudspot – Združenie na ochranu práv spotrebiteľov v Poprade a poškodený spotrebiteľ žalujú firmu Pro Content s.r.o., ktorá začiatkom novembra 2009 rozoslala svojim klientom faktúry za prístup k básňam na internetovom portáli www.basne-portal.sk.
Podľa konateľa spoločnosti Pro Content Juraja Hlaváča ľudia, ktorí sa prihlásili na ich stránku, neboli uvedení do omylu. Viac informácií k celému prípadu odmietol poskytnúť s tým, že sa vyjadrí jeho právny zástupca.
Podľa advokáta firmy Pro Content Jozefa Švarca ide o veľmi zložitý a komplikovaný prípad, ktorý v konečnom dôsledku rozhodne až súd.
„Záver o tom, či zo strany mnou zastupovanej spoločnosti išlo o konanie, ktoré bolo v súlade s dobrými mravmi, o čom som ja osobne presvedčený, pripadne až súdu. Odznelo veľa argumentov z našej strany i z protistrany,“ povedal Švarc.
Advokát Pro Content: Ľudia majú čítať
Podľa neho ktokoľvek, kto vyplňuje nejaký formulár na internete, má s dostatočnou vedomosťou a znalosťou veci vyplniť a nespoliehať sa na to, že niečo zabudne alebo sa vyhovára, že si to nevšimol či neprečítal. Zásadnú chybu robia podľa neho ľudia práve v tom, že pozorne nečítajú podmienky na poskytovanie rôznych služieb na internete.
„Je to individuálna chyba každého, že si neprečíta všetko, čo si prečítať má,“ uviedol Švarc. Ľudia všeobecne podľa neho podceňujú podmienky zmlúv.
„Aj na prvom pojednávaní, aj na tomto, sme prezentovali veľmi veľa dôkazov o tom, že ten nekalý marketing a nekalé marketingové metódy boli využívané. V dôsledku týchto metód boli zo strany Pro Contentu akože uzatvárané zmluvné vzťahy, s čím my nesúhlasíme,“ povedala Helena Mezenská z Obmudspotu - Združenia na ochranu práv spotrebiteľov v Poprade, ktoré zastupuje druhú stranu.
12-tisíc poškodených
Podľa nej sú nekalé marketingové praktiky zakázané a z tohto dôvodu sú aj takéto zmluvy neplatné. Podľa nej je takto poškodených okolo 12 000 spotrebiteľov. Jedným zo základných nedostatkov, ktoré vytýkajú zmluvám je, že ceny neboli dostatočne zvýraznené.
Návštevníci stránok www.basne-portal.sk po vyplnení formulára a registráciou mali súhlasiť aj so Všeobecnými obchodnými podmienkami, kde bola uvedená aj cena za prezeranie stránok. Ľudia následne dostávali faktúry na uhradenie 60 eurového poplatku za jeden rok. Ďalšiu faktúru dostali o rok na rovnakú sumu.
Mezenská verí, že aj na základe rozsudku popradského súdu sa upravia pravidlá ponuky a predaja prostredníctvom internetu.
Pojednávanie bude pokračovať na Okresnom súde v Poprade 10. júna.