BRATISLAVA. Ak by koalícia, tak ako v decembri, priznala, že jej poslanci nehlasovali za generálneho prokurátora, mohol by Ústavný súd opäť výsledok zrušiť, prípadne za víťaza označiť kandidáta, ktorý dostal viac odovzdaných hlasov.
V koalícii však hľadajú možnosť, ako voliť verejne, a zároveň predtým vyhovieť súdu a opakovať tajnú voľbu bez rizika, že niekto z jej radov opäť zahlasuje za Dobroslava Trnku.
V každej zo strán je viac prívržencov obštrukcie. „Pokiaľ nebude verejne pertraktovaná a organizovaná a poslanci nebudú mávať neodovzdanými hlasovacími lístkami, nemal by to byť problém,“ povedal SME jeden z poslancov.
„Dohodnutý je termín. Všetko ostatné závisí od poslancov a dohody poslaneckých klubov,“ hovorí Pavol Abrhan z KDH.
Fico v tajnú voľbu neverí
„Musíme pri tajnej voľbe naplniť nález Ústavného súdu, teda aby neboli porušené práva občana Trnku ani občana Čentéša,“ povedal šéf klubu SaS Jozef Kollár. Viac o možných scenároch povedať nechcel.
„Predsedníčka vlády verí, že poslanci nájdu spôsob voľby v súlade s rozhodnutím Ústavného súdu bez kontroly hlasovania,“ odpovedal hovorca Ivety Radičovej Rado Baťo na otázku, či je premiérka proti obštrukcii.
Či bude, alebo nebude „tajná obštrukcia“, nechcel povedať po utorkovej koaličnej rade ani šéf parlamentu Richard Sulík z SaS. „K spôsobu voľby sa vyjadrovať nebudem, lebo jedna z vecí, ktoré Ústavný súd napadol, bola, že došlo k prílišnej koordinácii. Voľba bude tajná tak, ako Ústavný súd požadoval.“
Predseda Smeru Robert Fico si myslí, že k tajnej voľbe ani nedôjde. „Oni musia niečo vymyslieť, nemôžu ich nechať len tak, že choďte a voľte, to bude pre nich absolútna katastrofa. Preto tiež čakám, s čím prídu, s akými sofistikovanými metódami vzájomnej kontroly.“
Hrozí pád vlády
Radičová hrozí demisiou, ak parlament zvolí za generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Šéf Mosta–Hídu Béla Bugár si ťažko dokáže predstaviť, ako by sa po páde vlády zostavovala pri súčasnom zložení parlamentu nová.
Koalícia sa v decembri pre generálneho prokurátora takmer rozpadla. Až šesť jej poslancov dalo tajne hlas predchádzajúcemu generálnemu prokurátorovi Trnkovi, hoci pravica sa dohodla, že jej kandidátom je Jozef Čentéš.
Lístky ukazovali
Problém sa koalícia snažila riešiť najskôr tak, že ani jeden z jej poslancov v ďalšej voľbe neodovzdal hlasovací lístok. Netajili sa tým, niektorí pri odchode zo sály nevyplnené lístky ukazovali kolegom aj novinárom, a Trnka potom uspel so sťažnosťou na Ústavnom súde.
Riešením by pre koalíciu malo byť odtajnenie voľby zmenou rokovacieho poriadku parlamentu. Prezident Ivan Gašparovič však zákon vrátil a poslanci ho budú musieť v máji prehlasovať.
Autor: ek

Beata
Balogová
