Plošticu posteľnú prinášajú do hotelov najmä turisti v batožine.
BRATISLAVA. Útočí zásadne v noci a výlučne na spiacich ľudí. Hoci má ploštica posteľná iba niekoľko milimetrov, je prakticky nezničiteľná. Nezaberajú na ňu žiadne známe návnady, a preto sa za posledných 10 až 12 rokov stala postrachom väčšiny ubytovacích zariadení na Slovensku.
Odvčera má však vážneho nepriateľa. Je ním dvojročný teriér Rum, ktorý ju dokáže vyhľadať. V bratislavskom Ružinove ho predstavili zástupcovia Športového klubu policajnej kynológie a Cechu profesionálov dezinfekcie, dezinsekcie a deratizácie.
Hrdina Rum
Rum je prvý pes, ktorý v Európe vyhľadáva ploštice, vysvetľuje Ferdinand Ivan, predseda športového klubu.
Rum podľa jeho cvičiteľky Andrey Löwovej pochádza z bratislavského útulku, podobne ako jeho dvaja náhradníci. Na to, aby mohol vyhľadávať ploštice, musel prejsť „konkurzom“.
„Musel aktívne spolupracovať, nesmel mať skratové reakcie a byť agresívny,“ objasňuje cvičiteľka. V športovom klube je teriér od druhého januára. Inštruktor výcviku policajných psov Ján Löw hovorí, že prešiel asi trojmesačným kurzom vyhľadávania ploštíc. Nájde ich podľa pachu, potom by mal prísť chemický postrek.
Keďže na ňu nezaberajú plošné postreky ako na švába obyčajného alebo rusa domového, musí sa chemický prípravok aplikovať priamo na plošticu. „Treba ju trafiť, lebo nijakú návnadu nezožerie,“ hovorí Ivan.
Prichádzajú v batožine
„Ploštice posteľné sa prenášajú v batožine,“ vysvetľuje biológ Násir Jalili. Ide o hrdzavočervený bezkrídly hmyz, veľký päť až deväť milimetrov. Hoci spiacemu človeku saje krv a zanecháva na tele po uštipnutí až trojcentimetrové pupence, podľa Jaliliho neprenáša žiadne infekcie.
Odborník na dezinsekciu Marek Holeš vysvetľuje, že ploštica posteľná sa najčastejšie skrýva v záhyboch postele a v miestach, kde má spiaci človek hlavu, ruky a nohy.
Jeho kolega Branko Kaiser dopĺňa, že plošticu môže v batožine prenášať aj človek, ktorý dodržiava hygienické zásady.
Ploštice posteľné k nám prinášajú najmä anglickí a americkí turisti, v ich krajinách je vraj veľký výskyt tohto hmyzu.
„Problémy s ním majú takmer všetky ubytovacie zariadenia akejkoľvek kategórie, lebo ľudia si ich nosia v batožinách,“ súhlasí prevádzkar jedného z bratislavských hotelov, ktorý nechce byť menovaný.
Drahá dezinsekcia
Holeš dopĺňa, že odstránenie ploštíc posteľných z hotela s dvadsiatimi izbami stojí približne 700 eur. Ak si chce niekto vyčistiť od ploštíc byt, bude ho to stáť podľa neho približne sto eur.

Beata
Balogová
