BRATISLAVA. KDH predloží v piatok do parlamentnej podateľne návrh ústavného zákona o zrušení Mečiarových amnestií z roku 1998.
Je to už šiesty pokus zrušiť platnosť rozhodnutia predsedu dnešnej mimoparlamentnej ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara, ktorý ako vtedajší zastupujúci prezident omilostil údajných aktérov únosu prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho do cudziny. Po prvý raz však návrh prichádza v čase, keď Mečiar nesedí v parlamente.
"Ide o dve amnestie, ktoré sa týkali samotného skutku zavlečenia syna bývalého prezidenta do cudziny a skutkov, ktoré súviseli s týmto zavlečením," povedal podpredseda KDH a minister vnútra Daniel Lipšic na brífingu v Bratislave pri pamätnom kríži tragickej smrti Róberta Remiáša, ktorého vražda sa spája s kauzou zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny. V piatok uplynie od Remiášovej smrti 15 rokov.
"Aj po takej dlhej dobe je potrebné, aby dostala na nezávislom súde spravodlivosť svoju šancu," poznamenal Lipšic.
Snahu o zrušenie amnestií je ochotný podporiť aj predseda SNS Ján Slota Povedal to dnes na tlačovej konferencií.
Dodal, že ide o jeho osobný postoj, v poslaneckom klube SNS o tejto otázke ešte nediskutovali. "V minulosti som proti zrušeniu amnestií hlasoval preto, že sme boli koaliční partneri (s HZDS, pozn. TASR), to otvorene priznávam. Ale nikdy som nebol presvedčený, že tam bolo všetko čisté," vyhlásil dnes Slota.
Koalícia hlasy nemá
Opatrenie je súčasťou vládneho programu, koalícia však nemá v Národnej rade SR potrebných 90 hlasov. Na schválenie ústavného zákona potrebuje aj podporu opozície.
Predseda Smeru Robert Fico sa v minulosti postavil proti zrušeniu amnestií s tým, že sú nemorálne, ale nezrušiteľné, čo potvrdil aj Európsky súd pre ľudské práva. Tvrdil, že by mal vrátiť právnický diplom každý, kto má takéto ambície. To, že Smer snahu o zrušenie amnestií pravdepodobne nepodporí dnes opäť potvrdila hovorkyňa Silvia Glendová
Lipšic oponuje, že amnestie rušili v mnohých krajinách, kde boli buď diktátorské režimy, alebo boli vydané na základe veľmi podivuhodných okolností. Zároveň pripomína situáciu, v ktorej mal Fico opačný názor.
"V kauze škandálu pod Tatrami sa vtedy vyhrážal pánovi Mečiarovi, že zruší amnestie. Takže k diplomom z práva by som sa na mieste pána Fica vyjadroval veľmi opatrne," konštatoval Lipšic.
Podľa predsedu KDH vražda zostáva aj po 15 rokoch vraždou, preto je nevyhnutné došetriť trestné činy, na ktorých mala podiel štátna moc. Na pamätnom mieste sa dnes zastavil aj bývalý dozorujúci prokurátor Lexových káuz Michal Serbin. "Amnestia sa dáva všeobecne, nie na konkrétny skutok," upozorňoval Serbin.
Naposledy riešil amnestie Palko
Podozreniam z únosu Michala Kováča ml. čelilo aj vtedajšie vedenie Slovenskej informačnej služby (SIS) na čele s Mečiarovým spolustraníkom Ivanom Lexom.
Parlament o zrušení tzv. Mečiarových amnestií rokuje už niekoľko rokov. Naposledy takýto návrh predložili poslanci a členovia Konzervatívnych demokratov Slovenska (KDS) na čele s Vladimírom Palkom v roku 2008.
KDH prichádza s návrhom symbolicky pri 15. výročí smrti Róberta Remiáša, ktorému v roku 1996 vybuchlo auto na Karloveskej ceste v Bratislave. Bol údajne spojkou bývalého príslušníka SIS Oskara Fegyveresa, ktorý v minulosti uviedol, že za únosom syna exprezidenta Michala Kováča do Rakúska stála tajná služba.
V prípade úmrtia Roberta Remiáša slovenská polícia v roku 2006 zastavila trestné stíhanie. Dnes o 17:00 sa na mieste tragédie uskutoční panychída za Róberta Remiáša.
Mečiar tvrdí, že sa zrušiť nedajú
Návrh KDH na zrušenie amnestií, ktorými v roku 1998 ako zastupujúci prezident Vladimír Mečiar omilostil aktérov únosu Michala Kováča mladšieho, považuje ĽS-HZDS za politický nezmysel bez opory v demokratickom právnom systéme. Uvádza sa to v stanovisku mimoparlamentnej strany.
Mečiarovci zdôrazňujú, že amnestie boli podané ako reakcia na udelenie milostí vtedajšieho prezidenta Michala Kováča, "ktorý omilostil v obzvlášť závažnom prípade podvodu za milióny dolárov aj vlastného syna". Tvrdia, že bez vyšetrenia tohto trestného činu nebolo možné poznať pravdu ani v nasledujúcich kauzách. ĽS-HZDS upozorňuje, že KDH doteraz nenavrhlo zrušiť udelenie milostí prezidenta Michala Kováča.
Snahu KDH zrušiť Mečiarove amnestie preto strana považuje za "neustálu snahu o politický revanš voči zakladateľom štátu, keďže KDH pri týchto aktoch ako politický subjekt hanebne zlyhalo".