BRATISLAVA. Duch novej maďarskej ústavy i niektoré ustanovenia naznačujú, akoby sa južný sused Slovenska zahľadel iba do svojej národnej politiky a nezaujímajú ho výhrady a obavy z presahu maďarského práva na územie susedných štátov. To navádza maďarskú politiku na opačnú vývojovú trajektóriu, než sme si želali pred rokom. Povedal to dnes v Bratislave na hodnotiacej konferencii zahraničnej politiky SR za rok 2010 prezident SR Ivan Gašparovič.
Podľa jeho slov si Slovensko spolu s mnohými našimi zahraničnými partnermi kladie otázku, prečo sa Maďarsko tak urputne snaží presadiť v regióne svoju predstavu o uplatňovaní aj kolektívnych práv príslušníkov národnostných menšín, ktorá nie je v súlade s duchom a literou európskej legislatívy.
"Európa už dávno hovorila, že musí byť slobodný občan. A keď je slobodný občan, nemusíme hovoriť o kolektívnych právach. Prečo ten patetický návrat do histórie, ktorú už zmenili výsledky dvoch najväčších vojen v dejinách ľudstva? Prečo snaha o export maďarskej vnútornej politiky na územie susedných štátov?," pýta sa prezident.
Gašparovič tvrdí, že ide o legitímne otázky, lebo aj keď je slovenská štátnosť relatívne mladá, náš národ má stáročnú historickú pamäť i skúsenosť.
Prezident: Sporné otázky sa nevyriešili
"A tá ho učí nevnímať veci izolovane od historického a politického kontextu. A keď v zásade hovoríme všetci - zabudnime na minulosť, pozerajme sa spolu do budúcnosti," konštatoval.
Pripomenul, že pred rokom toto fórum deň po prvom kole maďarských parlamentných volieb vyzvalo nastupujúcu novú maďarskú politickú garnitúru k čestnému dialógu bez akýchkoľvek podmienok, k dialógu dobrých susedov a spojencov.
"Politický dialóg pokračoval, atmosféra sa mierne upokojila, bilaterálna spolupráca pokračuje, ale žiadna zo sporných otázok sa nevyriešila. Došlo len k obmedzeniu medializácie výmen názorov," vyhlásil prezident.
Premiérka Iveta Radičová v tejto súvislosti dodala, že susedské vzťahy majú aj rozmer, ktorý nás znepokojuje. Pozitíva vidí v ekonomickej spolupráci, negatíva vníma v oblasti pilierov demokracie.
"So znepokojením vnímame kroky maďarskej vlády, či už ide o dvojaké občianstvo alebo ústavu," poznamenala. Odpovedať na zmenu maďarskej ústavy novelizáciou základného zákona štátu SR považuje Radičová za prejav slabošstva.
Podľa jej názoru ak nemáme vnútornú potrebu meniť Ústavu SR, nemali by sme reagovať ako "splašený zajac". Už sa nám jedna takáto reakcia vypomstila v súvislosti so zákonom o dvojakom občianstve, spomenula.