Bratislava 27. júna (TASR) - Zákonodarný zbor sa dostal počas siedmeho rokovacieho dňa 61. schôdze do patovej situácie, keď sa nepodarilo ani v jednom termíne hlasovania - o 11. a 17. hodine - schváliť žiadny z prerokovávaných zákonov. Väčšinu právnych noriem sprevádzala v druhom čítaní minimálna rozprava, no na hlasovaniach nebol v rokovacej sieni dostatočný počet poslancov, aby parlament prijal relevantné rozhodnutie.
Minister vnútra Ivan Šimko dnes stiahol z rokovania vládny návrh zákona o používaní informačno-technických prostriedkov. Dôvodom boli podľa jeho slov aj zmeny prijaté počas rokovaní výborov, ktoré zásadným spôsobom menia ducha právnej normy.
V široko diskutovanej právnej norme išlo o využívanie elektrotechnických, rádiotechnických, fototechnických, optických, mechanických, chemických a iných zariadení štátnymi orgánmi na odpočúvanie či otváranie poštových zásielok. Zákon určoval, že ich možno použiť len na základe predchádzajúceho písomného súhlasu sudcu, ak však vec neznesie odklad, možno súhlas sudcu vyžiadať dodatočne.
Vznik špecializovaného tímu prokurátorov trestného odboru a príslušníkov finančnej polície oznámil dnes poslancom generálny prokurátor Milan Hanzel. Predniesol spolu s ministrom vnútra Ivanom Šimko informáciu o postupe vyšetrovania o zákonnosti postupu pri výberovom konaní na dodávku motorových jednotiek. Podľa Hanzelových slov sa skúmajú dva podnety, či bol spáchaný trestný čin. Zdôraznil, že o neukončenej súťaži sa nemajú poskytovať neúplné informácie. V tomto štádiu vyšetrovania zo zadovážených podkladov nie je opodstatnený záver o existencii dôvodného podozrenia zo spáchania trestného činu v súvislosti s verejným obstarávaním dopravných prostriedkov. Neboli zistené okolnosti na začatie trestného stíhania, rovnako však ani neodôvodňujú záver, že nemôže ísť o podozrenie z trestnej činnosti.
Táto kauza dominovala aj pravidelnej Hodine otázok, na ktorej sa premiér Mikuláš Dzurinda nezúčastnil. V jeho sprostredkovanej odpovedi sa poslanci dozvedeli, že v politickej rovine považuje kauzu odvolaním ministra Jozefa Macejka z funkcie a vylúčením poslanca Petra Kresánka z SDKÚ za vyriešenú.
Z pohľadu trestnoprávneho premiér podal na generálnu prokuratúru trestné oznámenie a dobrovoľne požiadal o vypočutie vo veci. "Mimoriadne mi záleží na tom, aby Slovensko bolo viac štandardnou krajinou aj podľa zákonov, aj podľa etických noriem. Mám eminentný záujem, aby sa celý prípad čo najskôr uzavrel po všetkých stránkach," zdôraznil v písomnej odpovedi predseda vlády SR.
Parlament dnes iba tesnou väčšinou hlasov súhlasil s tým, že sa bude v skrátenom legislatívnom konaní zaoberať vládnym návrhom zákona o Horskej záchrannej službe.
O znovuzaradení návrhu zákona o uplatňovaní zásady rovnakého zaobchádzania na program prebiehajúcej schôdze sa dnes nehovorilo. Malo ísť tiež o zrýchlený postup pri schvaľovaní návrhu právnej normy. Objavili sa informácie, že poslanec SDĽ Milan Ištván chce v mene klubov SDĽ, SOP a SMK navrhnúť jeho opätovné zaradenie do programu.
Zasadanie parlamentu bude v piatok pokračovať, keď sa očakáva vystúpenie prezidenta SR Rudolfa Schustera o stave republiky. Jeho vystúpenie bude v priamom televíznom prenose STV.