LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Tieto dohady podľa Tatiany Čermákovej z Ústavu včelárstva v Liptovskom Hrádku definitívne potvrdia alebo vyvrátia až oficiálne výsledky končiaceho sa celoštátneho sčítania včelstiev.
Vo viacerých krajinách sa už dlhšie hovorí o hromadných úhynoch včelstiev zapríčinených rôznymi faktormi. Na Slovensku sme až doteraz, kedy nám niektorí včelári hlásia neprimerané úbytky, niečo také nepozorovali.
Prirodzený úbytok je na úrovni 10 %, no napríklad jednému včelárovi na Honte zostalo zo 400 včelstiev iba 10, spresnila Čermáková pre TASR.
Medzi hlavné dôvody možného úbytku včelstiev zaradila veľmi nepriaznivý vplyv postrekovania rastlín a kontaminácie potravy pesticídmi. Včelám to znižuje imunitu a do ich oslabených organizmov potom ľahšie prenikajú rôzne patogény, spomenula v tejto súvislosti parazity, virózy a ďalšie nové typy na Slovensku v poslednej dobe diagnostikovaných ochorení.
Včely sú vynikajúcim indikátorom kvality životného prostredia. Jasným príkladom bolo pred rokmi okolie Žiaru nad Hronom. Po spustení prevádzky hlinikárne bez potrebného odfiltrovania škodlivých látok odtiaľ včely prakticky vymizli a doslova po pár týždňoch tam zakaždým uhynuli aj úplne odinakiaľ dovezené včelstvá, dodala Čermáková s tým, že vytvorený centrálny register eviduje v SR takmer 15.800 včelárov a 253.000 včelstiev.