BRATISLAVA. Kupovanie voličských hlasov už bude trestným činnom. Predpokladá to novela Trestného zákona, ktorú dnes schválila vláda SR. Trestná sadzba sa pohybuje v rozmedzí jedného až piatich rokov.
Trestnoprávne sa bude postihovať aj výstavba tzv. čiernych stavieb bez stavebného povolenia. Ministerstvo spravodlivosti poukázalo na prípady, keď takáto stavba vyrástla na cudzom pozemku, čím prišlo k vážnemu zásahu do vlastníckych práv jeho majiteľa.
Novým trestným činom bude aj neoprávnené zamestnávanie občanov z tretích krajín, ktorí sa na území SR zdržiavajú v rozpore so zákonom o pobyte cudzincov. Slovensko týmto spôsobom transponuje do svojho právneho systému smernicu EÚ, ktorou sa stanovujú minimálne normy pre sankcie a opatrenia voči takýmto zamestnávateľom.
Rovnako tak koná pri novej skutkovej podstate, ktorou je neoprávnené vypúšťanie znečisťujúcich látok. Šesťmesačná až trojročná strata slobody hrozí tomu, kto z nedbanlivosti vypustí ropnú látku, škodlivú kvapalnú látku alebo inú znečisťujúcu látku z námornej lode alebo námorného rekreačného plavidla. Takto sa postihujú tiež osoby, ktoré, hoci im to vyplýva z ich zamestnania, postavenia či funkcie, nezabránia ich vypusteniu, čím spôsobia väčšiu škodu.
Na dvojročné väzenie možno odsúdiť toho, kto marí exekučné konanie napríklad tým, že uvedie nepravdivé údaje vo vyhlásení o svojom majetku. Ďalej znemožní spísanie a odhad veci, ktorá podlieha exekúcii, alebo ju nevydá. Ak však takýmto konaním spôsobí škodu veľkého rozsahu, trest sa zvyšuje na tri až osem rokov.
Okrem základnej skutkovej podstaty poškodzovania a znehodnocovania kultúrnej pamiatky sa v novele navrhujú aj kvalifikované skutkové podstaty tohto trestného činu. Závisia od druhu nehnuteľnej kultúrnej pamiatky, kedy sa osobitne chránia tie, ktoré sú zapísané do Zoznamu svetového dedičstva (UNESCO), ale tiež od výšky spôsobenej škody, spôsobu konania páchateľa, ako aj jeho prospechu.
Ministerstvo spravodlivosti v návrhu nezabudlo ani na postihovanie nelegálnej archeologickej činnosti, ktorá má podľa rezortu na Slovensku už takmer masový charakter. Kto neoprávnene vyhľadáva, vykope, inak z miesta nálezu vyzdvihne, premiestni alebo prechováva archeologický nález, prípadne inak poškodzuje či znehodnocuje archeologické dedičstvo, potrestá sa dvojročným väzením.
Rovnaká trestná sadzba hrozí tomu, kto falšuje predmety kultúrnej hodnoty, ale aj tomu, kto ich zadováži alebo prechováva. "V súvislosti s nelegálnou archeologickou činnosťou prax v nedávnej minulosti bola zaznamenaná aj neoprávnená výroba replík alebo napodobenín archeologických nálezov, ako aj obrazov, ktoré boli v obchodnej sieti predávané ako pravé," pripomína ministerstvo. Páchatelia boli odsúdení za podvod, keďže neoprávnená výroba sa nedala riešiť prostredníctvom súčasne platného Trestného zákona.
Novela reaguje i na pochybenia verejných činiteľov pri správe vecí verejných. Ak z nedbanlivosti pri správe majetku štátu, obce či vyššieho územného celku vykonávajú svoju právomoc, ktorá odporuje zákonu, prípadne ju prekročia alebo si nesplnia povinnosť vyplývajúcu z právomocí, môžu sa na jeden až päť rokov dostať do väzenia. Podmienkou na to však je, že takýmto konaním spôsobia škodu veľkého rozsahu, alebo ťažkú ujmu na zdraví viacerých osôb, prípadne ich smrť.
Návrh zmeny Trestného zákona by mal nadobudnúť účinnosť 1. septembra tohto roka.