BRATISLAVA.
Trest by si mal odpykať v ústave na výkon trestu odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia. Františka S. senát uznal dnes za vinného z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Súd zdôvodnil mimo iného svoj verdikt tým, že obžalovaný konal nad rámec zákona a nič ho neoprávňovalo, aby siahol na účet Sociálnej poisťovne. Exekútor musí uhradiť škodu Sociálnej poisťovni a ďalšej spoločnosti. Verdikt ešte nie je právoplatný, keďže sa František S. voči nemu odvolal a prípadom sa bude zaoberať Krajský súd v Bratislave.
Dozorujúca prokurátorka dnes navrhla vo svojej záverečnej reči obžalovaného uznať za vinného. Zároveň požiadala udeliť mu súhrnný nepodmienečný trest odňatia slobody na dolnej hranici trestnej sadzby a so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia. František S. navrhol mimo iného vo svojej záverečnej reči žalobu v plnom rozsahu zrušiť. Podľa neho bol oprávnený exekúciu vykonať a vymoženú sumu odovzdal poškodenému.
Proces v tomto prípade sa začal v auguste minulého roka výsluchom obžalovaného, poškodeného - zástupcu Sociálnej poisťovne, ako aj piatich svedkov. Podľa dozorujúcej prokurátorky sa mal František S. dopustiť trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. On sa však necíti podľa vtedajšej výpovede vinný a podľa jeho slov exekuoval oprávnene.
Podľa obžaloby sa mal František S. trestného činu dopustiť v marci 2004, keď vydal exekučný príkaz, ktorým konal v rozpore s Exekučným poriadkom. V obžalobe Okresnej prokuratúry Bratislava I sa uvádza, že exekútor, ktorého podľa minuloročných májových správ médií Úrad boja proti korupcii preveroval spoločne s bývalou manželkou, sudkyňou Krajského súdu v Bratislave, v prípade podozrivých exekúcií za takmer 200 miliónov korún, bol už v minulosti až štyri razy súdne trestaný.
Naposledy Františka S. koncom júla 2010 právoplatne odsúdili v inej kauze za spreneveru na dvojročný podmienečný trest odňatia slobody s odkladom na päť rokov. Tej sa mal dopustiť na spoločnosti Peri, ktorej spôsobil škodu 17.695,48 eura. Obžalovaný sa síce voči rozsudku odvolal, no podľa Krajského súdu v Bratislave podal odvolanie oneskorene a nie v zákonnej lehote. Mimo podmienečného trestu musel spomínanej spoločnosti nahradiť spôsobenú škodu.
Exekútor bol súdený aj za marenie konkurzného alebo vyrovnávacieho konania. Krajský súd v Bratislave mu v marci 2007 zmiernil pôvodný desaťmesačný podmienečný trest na peňažný vo výške 40.000 Sk. Trestného činu sa dopustil ako súdny exekútor, keď spôsobil škodu približne 230.000 korún spoločnosti Hydrostav.