SME

Buď práci česť

Nech žije Prvý máj – Sviatok práce! Socialistické výklady s portrétmi najlepších pracovníkov už síce zhrdzaveli, každá doba si však vyrába vlastné nástenky cti.

(Zdroj: ARCHÍV ČTK)

Dal Boh vtákom krídla a ľuďom ruky, hovorí slovenské príslovie. Práca sa podľa neho berie ako to najprirodzenejšie, čo človek môže robiť. Málokto však vedel lepšie ako prostý človek, že od roboty aj kone dochnú.

„Hanba kradnúť, ale nie pracovať,“ utešovali sa tí, čo mohli žiť len z vlastnej usilovnosti. Generácie vyrastajúce za socializmu sali ducha poctivej a statočnej práce, „ktorá jediná vie ľudstvo k blahu viesť“. Ako sa spievalo ďalej, všetko čo tu človek má, len práca dáva statočná, ona je matkou pokroku a dáva česť aj armáde otrokov. „Oslobodzovanie“ ľudí prácou sa stalo súčasťou viacerých totalitných ideológií.

V niektorých ruských mestách nájdeme obrovské portréty najlepších pracovníkov ešte aj dnes. Na Slovensku už klasické červené tabule síce zapadli prachom, no zamestnávatelia vedia, že za pochvalu si niekedy vedia kúpiť lojalitu svojich pracovníkov veľmi lacno.

To isté v zelenom?

Koľko robíme?
Oslavy Prvého mája sú spojené s pripomínaním si boja za osemhodinový pracovný čas. Hoci sa podmienky práce od 19. storočia nesporne zlepšili, nepracujeme ani radikálne menej.

Počet odpracovaných hodín týždenne v Európe v roku 2010

  • EÚ priemer 27 37,5
  • Belgicko 36,9
  • Bulharsko 41,2
  • Česko 41,2
  • Dánsko 33,5
  • Nemecko 35,7
  • Estónsko 38,8
  • Írsko 35,0
  • Grécko 42,3
  • Španielsko 38,6
  • Francúzsko 38,0
  • Taliansko 27,8
  • Lotyšsko 40,2
  • Litva 38,4
  • Luxembursko 37,2
  • Maďarsko 39,8
  • Malta 38,8
  • Holandsko 30,6
  • Rakúsko 37,8
  • Poľsko 40,6
  • Portugalsko 39,0
  • Rumunsko 40,3
  • Slovinsko 39,4
  • Slovensko 40,6
  • Fínsko 37,3
  • Švédsko 36,5
  • Veľká Británia 36,4

Zdroj: Eurostat

Poznámka: ide o priemerný týždenný počet obvykle odpracovaných hodín v hlavnom zamestnaní u pracujúcich, zamestnancov a zamestnávateľov a SZČO, plný pracovný čas a kratší pracovný čas spolu.

„Náš bonusový program pre zamestnancov oceňuje mimoriadne výkony a výnimočné schopnosti, ktoré prispievajú k úspechu celej spoločnosti,“ stojí v statemente spoločnosti Avon, ktorá motiváciu svojich predajkýň - Avon ladies - dovádza do absurdnej dokonalosti.

Kaufland považuje spôsob nefinančného odmeňovania svojich zamestnancov dokonca za dôvernú vec. V Ikea pri príležitosti pracovných výročí získava zamestnanec nárok na dovolenku navyše a obdrží darčekové karty na nákup, samozrejme, vo vlastnej firme. Forma je dôležitá. Ako opisuje ich hovorkyňa Jana Hrubcová, darček odovzdá vedúci oddelenia spolu s osobným poďakovaním, na firemnej párty zas ďakuje všetkým sám riaditeľ spoločnosti. Ak dostane niekto pochvalu od zákazníka, tiež sa to objaví na nástenkách v zamestnaneckých priestoroch či v rámci pracovných stretnutí.

Sme až tak ďaleko od osláv Dňa baníkov či železničiarov, na ktorých sa odmeňovali hrdinovia socialistickej práce?

Byť naj

„Ako maklér som na vrchole a keď sa nechcem zastaviť na ceste vpred, musím stále hľadať novú motiváciu. A tú motiváciu som našiel v založení vlastnej realitnej kancelárie,“ hovorí realitný maklér Peter Poláček, ktorý za svoju kariéru získal množstvo titulov a ocenení, vrátane firemných ocenení ako maklér roka či pracant roka, ale aj niektorých medzinárodných ako Top Club Platinum.

Podobné ocenenia nie sú v podmienkach kapitalizmu len čestnou medailou do skrinky, ich držiteľovi prinášajú nových klientov a teda aj nové peniaze. „Vďaka toľkým titulom sa na mňa mnohí ľudia obracajú. Je to aj o tom, že ak ste im dokázali pomôcť, po čase sa na vás znovu obrátia. To je ten najlepší pocit!“ tvrdí Poláček.

No prečo sa niekto stane pracantom vo firme, ktorá nie je nikomu na očiach? Na základe čoho venujeme tretinu svojho života nejakej činnosti? Pre zisk firmy, pre úžitok celej spoločnosti? Zo zotrvačnosti, lebo nás rodičia naučili pracovať? Na čom je založená naša pracovná morálka?

Peniaze či pochvala?

Odpovede na tieto otázky sa podľa všetkého radikálne menia podľa veku, skúseností, vzdelania, osobného presvedčenia, a možno aj viery respondenta.

Finančné ohodnotenie totiž patrí síce ku kľúčovým nástrojom motivácie, ale dlhodobo neprináša želaný efekt. „Je totiž veľmi problematické určiť ´optimálne´ mzdové ohodnotenie, ktoré zaručuje rast motivácie zamestnanca,“ hovorí Eneke Hanzelová z Inštitútu výskumu práce a rodiny.

Boom, naopak, zažívajú nefinančné nástroje, od vyslovenej pochvaly cez rôzne poukážky či zabezpečenie zdravotnej starostlivosti a kurzov až po celkovú firemnú kultúru, ktorej súčasťou je však nezriedka aj vymývanie mozgov, nie až také nepodobné tomu socialistickému.

Medzi mediálne najviditeľnejšie formy oceňovania patria rôzne súťaže - o najlepšieho moderátora, najlepšieho novinára, vedca, lekárku či herečku. Mnohé zamestnania majú zakódovanú istú mieru osobnej márnomyseľnosti, ktorá stimuluje nadštandardné pracovné úsilie. Nie každý však môže hrdo hlásiť, že jeho práca je koníčkom.

K práci si teda musíme hľadať iné motívy – okrem zárobku potrebného na prežitie to nesporne bývala aj vízia pokroku a blaha spoločnosti. Aj naša pracovná etika však dnes prechádza krízou a prehodnocovaním.

Kým donedávna platilo, že viac je lepšie, dnes sa mnohí pýtajú, či skutočne potrebujeme vyrábať toľko áut, toľko tenisiek a toľko zbytočností. Nepotrebujeme namiesto dosahovania stachanovských pracovných výkonov viac objatia a čistého vzduchu a viac času na nič?

Stručné dejiny práce

Či je práca človeku na osoh, alebo ho ubíja - na to malo ľudstvo v priebehu dejín rôzne odpovede.

Historicky prvou pracovnou náplňou človeka malo byť obrábať a strážiť raj. Ibaže po vyhnaní z neho sa už práca stala trestom ľudstva za neposlušnosť Adama a Evy. „Pre teba bude pôda prekliata... s námahou sa z nej budeš živiť... V pote tváre budeš jesť chlieb,“ hovorí sa v Mojžišovej Genezis.

Nie veľmi obdivne sa k práci správali i starí Gréci. Slobodní muži mohli byť ešte tak vojakmi či obchodníkmi, umelcami či architektmi. Akákoľvek ťažká práca bola hodnou len otrokov. Ten, kto pracoval, aj keď nepotreboval, podrýval štátne usporiadanie.

Aj filozofi ako Platón či Aristoteles vnímali prácu ako stratu času, ktorá má brániť v dosahovaní cnosti, múdrosti a morálky. Ani v Rímskej ríši neboli otroci cenení oveľa viac ako dobytok.

Počas stredoveku sa do pôvodného kresťanského vnímania práce ako božieho trestu začínalo primiešavať vnímanie práce ako niečoho, čo umožňuje komunite či jednotlivcovi prežiť. Tomáš Akvinský vypracoval zoznam profesií, na čele ktorých bolo poľnohospodárstvo nasledované remeselníkmi a obchodníkmi. Všetky cirkevné práce však boli dané do vyššej kategórie, ideálom bolo modliť sa a meditovať.

Radikálnu zmenu priniesol až Martin Luther, ktorý veril, že ľudia môžu slúžiť Bohu aj svojou prácou, aj keď kumulácia majetku či požičiavanie peňazí za zisk stále považoval za hriech. Celkom nový prístup k práci založený na náboženstve priniesol Ján Kalvín, podľa ktorého lenivý človek bol odsúdený na zatratenie, kým aktívny a ťažko pracujúci mal bližšie k tomu stať sa Božím vyvolencom. Tieto zásady sa neskôr sekularizovali a stali sa základom západnej kultúry a vytvorili podmienky pre rast kapitalistického systému, tvrdil nemecký sociológ Max Weber.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 344
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 882
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 215
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 028
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 797
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 838
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu