Bratislava 31. mája (TASR) - Súčasná vládna koalícia podľa poslanca Národnej rady SR Rastislava Šeptáka (SNS) premárnila svoju šancu pripraviť kvalitnú reformu verejnej správy. Preto ju na dnešnom večernom zasadaní parlamentu vyzval, aby sa tento závažný krok urobil až po nasledujúcich parlamentných voľbách. Počas výmeny názorov poslancov na spôsob reformy a jej obsah zazneli argumenty, že podľa najčerstvejšieho prieskumu verejnej mienky obyvateľov Slovenska zaujíma viac to, čo im prinesie, než aké bude jeho členenie či spôsob voľby zástupcov do jeho samosprávnych územných celkov.
Poslanci z oboch politických táborov často citovali hodnotenie prípravy reformy Európskou úniou a fakt, že nikdy nepredpisuje koľko vyšších územných celkov má Slovensko mať. Podľa prepočtov by SR mala mať od 8,2 do 11,7 VÚC, a teda opodstatnené sú argumenty aj na strane zástancov modelu 12 vyšších územných celkov, aj ich oponentov presadzujúcich osem VÚC.
Opozícia unisono tvrdila, že reforma musí byť podriadená potrebám občanov. Zazneli spory o tom, ako sú vlastne pripravené právne podmienky na presun kompetencií zo štátnych orgánov na samosprávy, aby sa predišlo duplicite činností. Na to treba prijať kompetenčný zákon. Počas tvrdenia zástancov vládneho modelu, napríklad Milana Horta, že menej ako dvanásť celkov rozbije historické regióny, zazneli repliky, čo s ďalšími, s ktorými sa vo výpočte ani neuvažovalo - napríklad nitrianskym. Poslanci mali proti dokumentu aj výhrady, že reforma rozdrobuje štát, zveruje časť politickej moci aj organizáciám tretieho sektora a nevytvára dostatočný kontrolný systém.
Časť debaty sa niesla aj v ekonomickej rovine, keď si poslanci vymieňali názory na to, koľko bude vlastne reforma verejnej správy stáť. Jeden z argumentov znel, že prevádzkové náklady pri modeli 8 VÚC + 8 krajov budú podstatne nižšie ako pri modeli 12 + 12, pričom by sa ušetrilo 2,5 miliardy Sk. Podľa HZDS iba variant 8+8 má šancu na prežitie, s čím nesúhlasil počas rozpravy napríklad poslanec SDK Jaroslav Slaný.
Všetci diskutujúci tvrdili, že reforma je dôležitá a o jej forme sa rozhodne v druhom čítaní. Nezazneli však v mnohých prípadoch jednoznačné tvrdenia, či pri hlasovaní ďalší legislatívny proces podporia.