BRATISLAVA. Povedal to v dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR Radoslav Procházka (KDH).
"Jednoducho 79 koaličných poslancov pôjde tajne vykonať volebný akt a rozhodne sa slobodne, ktorú z možností si vyberie," povedal Procházka. Poslanci budú môcť zahlasovať za, proti, zdržať sa alebo nehlasovať.
Podpredseda Smeru-SD Robert Kaliňák neverí koalícii, že tajnú voľbu chce vykonať. "Počul som už z viacerých strán, ako sa snažia zabezpečiť nejaké kontrolné mechanizmy," povedal Kaliňák. Upozornil na piatu možnosť, ktorou je vynášanie hlasovacích lístkov. "Keď na konci voľby otvoria urnu, malo by tam byť 150 lístkov alebo príslušný počet podľa poslancov, ktorí budú prítomní," povedal Kaliňák s tým, že toto bude naplnenie tajnej voľby. Ak počet lístkov nebude korešpondovať s počtom prítomných poslancov, podľa poslanca Smeru-SD to bude znamenať, že tajná voľba nebola vykonaná tak, ako mala byť.
Procházka dnes povedal, že vládny návrh týkajúci sa fungovania prokuratúry si vyžaduje zmenu v zásadných veciach. Podobný názor podľa neho majú viacerí koaliční poslanci. Predseda Ústavnoprávneho výboru parlamentu spomenul, že jednou z vecí je zloženie odvolacích disciplinárnych orgánov. "Treba celú úpravu urobiť tak, aby bola funkčná a smerovala k tým cieľom, ktoré sú legitímne a ktoré má. To znamená vychytať muchy, ktoré v súčasnom fungovaní prokuratúry sú, a vytvoriť jej priestor pre efektívnejšie fungovanie," povedal Procházka. Dodal, že ministerstvo spravodlivosti podľa neho podcenilo pri tvorbe návrhu zákona komunikáciu s prokuratúrou. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská však podľa neho nepresadzuje tvrdohlavo úvodné rozhodnutie.
Podľa Kaliňáka vláda k tvorbe zákona vôbec neprizvala prokurátorov. Tvrdí, že to svedčí o tom, že ministerka spravodlivosti chcela pripraviť zákon podľa svojich politických potrieb. "Nevidím dôvod, aby len slovom bol v tomto zákone spomenutý minister spravodlivosti," povedal Kaliňák. Za nevyhnutné považuje, aby prokuratúra bola nezávislá. Podpredseda Smeru-SD povedal, že strana predloží do parlamentu vlastný návrh zákona o zmenách na prokuratúre. "Najpodstatnejšie na ňom je, že vypúšťame ingerenciu ministerstva spravodlivosti do celej prokuratúry," povedal Kaliňák.