Hoci sčítací komisári začnú obchádzať domácnosti už o necelé dva týždne, samosprávy hovoria o chaose.
BRATISLAVA. Odkedy Štatistický úrad v januári sprístupnil obciam internetovú aplikáciu na vytvorenie sčítacích obvodov, musí tlmiť ponosy jedného starostu za druhým.
Aplikácia najskôr nezvládala nápor a zamestnanci obcí sa museli prihlasovať po nociach. Keď sa k mapám napokon dostali, mnohí zistili, že im chýbajú celé ulice i domy, iné sú zle očíslované, ba že časti obce sa nachádzajú úplne inde ako v skutočnosti.
Skreslené výsledky?
Združenie miest a obcí Slovenska preto v marci Štatistický úrad vyzvalo „okamžite prehodnotiť vytvorené sčítacie obvody“, pretože „chyby v podkladoch môžu mať dosah na výsledky sčítania“.
Štatistický úrad sa bráni, že požiadavka prišla neskoro a chyby spôsobili iní. „Základným problémom je absolútne chybný výber mapových podkladov,“ tvrdia v stanovisku z konca marca obce združené v mikroregióne Horné Kysuce, ktoré na zlé podklady doplatili výrazne.
„Viaceré obce sa dostali do situácie, že na mapách neboli schopné identifikovať domy, ktoré stoja desiatky rokov, no na mape sa nachádzajú domy, ktoré tam reálne nikdy neboli,“ napísali starostovia.
Štatistický úrad sa totiž rozhodol, že aplikácia na vytváranie sčítacích obvodov nebude využívať katastrálnu mapu, ale oveľa menej podrobnú mapu vytvorenú pomocou leteckých snímok. Tie sú aj roky staré, a preto novšie budovy na nich nie sú.
Úrad tvrdí, že o výbere mapových podkladov rozhodli už v roku 2009 na základe odborných posudkov. Jeden im poskytol Úrad geodézie a kartografie pred rokom a pol.
Ten istý úrad však na prelome minulého a tohto roka vydal stanovisko, v ktorom za „najvhodnejší mapový podklad pre tvorbu sčítacích obvodov“ odporučil katastrálnu mapu. Argumentoval práve jej vysokou podrobnosťou, dostupnosťou pre všetky obce i tým, že ku každému domu sa dá priradiť presná adresa.
A práve chýbajúce údaje o domoch na ortomapách spôsobili väčšinu nezrovnalostí. Adresy k domom musela spoločnosť IBM, ktorá aplikáciu pre Štatistický úrad vytvárala, zháňať samostatne, často za cenu nepresností.
„Štatistický úrad požadoval od pracovníkov obcí, aby hľadali tieto objekty na katastrálnej mape a potom ich prekresľovali do ich máp,“ opisuje výsledok primátor Turzovky Miroslav Rejda.
Hľadá sa vinník
Štatistický úrad tvrdí, že adresy malo z vlastného registra dodať ministerstvo vnútra. „Žiaľ, nie všetky subjekty splnili zákonom stanovené povinnosti,“ vraví hovorkyňa úrad Eva Kelemenová.
Ministerstvo podľa nej ani nerozdelilo obce na menšie prirodzené časti, čím sa mnohé ulice a domy dostali do sčítacích obvodov v iných častiach, ako skutočne ležia.
Ministerstvo vnútra tvrdí, že postupovalo podľa pokynov a usmernení Štatistického úradu. Podrobnejšie odpovede sľúbilo tento týždeň.
„Akú hodnotu bude mať pre nás takéto sčítanie, keď výsledky za časť Podholie budú vlastne výsledkami za úplne inú časť obce?“ pýta sa medzitým doterajšia starostka Braväcova Valéria Šperková.
„Pri 19 756 obvodoch je výskyt týchto chýb nevýznamný. V nijakom prípade nemôžu skresliť výsledky sčítania,“ odpovedá hovorkyňa štatistikov.
Počas celej prípravy sčítania viedla Štatistický úrad Ľudmila Benkovičová. Dovtedajšiu mediálnu poradkyňu premiéra Roberta Fica vymenovala vláda za riaditeľku v roku 2007.
Turzovskí úradníci budú opravovať chyby štátu
V Turzovke prácne kontrolovali chybné zoznamy, ktoré im dali štatistici. Tí napokon aj tak povedali, že v ich systéme sa to už opraviť nedá, poriadok majú spraviť sčítací komisári.
TURZOVKA. Primátor Turzovky Miroslav Rejda bol s údajmi o jeho meste, ktoré pripravili v Štatistickom úrade, nespokojný až tak, že s pomocou ministerstva vnútra nechal urobiť nový systém sčítavanie v meste. Aby ho mohol použiť, žiada od štatistikov oficiálnu výnimku.
V podkladoch od Štatistického úradu chýbalo v takmer osemtisícovej Turzovke približne 500 domov, respektíve približne 1500 ľudí. Okrem toho často nesedeli čísla domov, jednu mestskú časť zaradili do druhej, na mapách sú domy bez obyvateľov, hranice sčítacích obvodov pretínajú bytové domy tak, že jedna časť paneláku je v jednom a druhá v inom obvode.
Nebudú v úradoch
Päť Turzovčanov opravovalo chyby dva dni. Zbytočne, Štatistický úrad už vo vlastnom systéme nedokáže urobiť zmeny, chce, aby to riešili v teréne sčítací komisári. To je také zložité, že v Turzovke sa rozhodli, že spočítavať budú pracovníci úradu a poslanci. Z 33 komisárov v meste bude väčšina úradníkov, ktorí už poznajú chyby v podkladoch.
Tri týždne, keď budú pomáhať pri sčítaní, budú chýbať v úrade. „Občanov požiadame o zhovievavosť. Nahrádzame a sponzorujeme štát,“ komentuje primátor Turzovky.
Šéf mikroregiónu Horné Kysuce (združuje 11 obcí) a primátor Turzovky Rejda hovorí, že mapový softvér Štatistického úradu nefungoval poriadne od prvej chvíle. „Aplikácia bola v čase nasadenia absolútne nepoužiteľná. Systém bol nestabilný, zamŕzal a po desiatich minútach padal,“ povedal Rejda.
Zmeny pomohli málo
Štatistici si chybu čiastočne priznali, celý systém odstavili a prerábali, no problémy so zlým určením hraníc častí obcí a priraďovaním adries pretrvávajú doteraz.
Situácia je podľa neho až taká zlá, že štatistikom odkazuje, že pre ich chyby nemôže zobrať zodpovednosť za kvalitu zberu dát.
„Bol som pri sčítaní aj pred desiatimi rokmi. Vtedy bolo všetko bolo v poriadku, robili sme v pohode,“ porovnáva Rejda.
Daniel Vražda
Spišskej chýbala šestina
Väčšina chýb vznikala preto, lebo mapy boli staré a nepoznali novoskolaudované budovy.
„Z najväčšieho sídliska Mier vypadli celé ulice s panelákmi, v podkladoch chýbala aj celá mestská časť Novoveská Huta,“ hovorí primátor Spišskej Novej Vsi Ján Volný. Jeho mesto patrí k tým, ktorým sa chyby ešte podarilo opraviť.
Aj on kritizuje celkovú prípravu sčítania. „Pracovníčky, ktoré už absolvovali niekoľko sčítaní ľudu, tvrdia, že tak nepripravené ešte nikdy nebolo,“ dodal.
Neaktualizované
Nepresné podklady zo štatistiky dostali aj v Poprade „Z údajov nám vypadlo niekoľko častí ulíc, najmä v častiach Veľká a Stráže pod Tatrami. Veľa objektov nebolo v mapke zakreslených, chýbali súpisné čísla,“ povedala prednostka mestského úradu Oľga Netočná.
Príčina chýb je podľa nej jednoduchá, autori softvéru pre štatistikov museli vychádzať z niekoľko rokov neaktualizovaných dát.
V podkladoch pre 40-tisícovú bratislavskú mestskú časť Nové Mesto tiež chýbali novostavby a úrad im pridelil aj budovy, ktoré patria inej mestskej časti. „Dohodli sme sa, že komisári dostanú podklady od Štatistického úradu aj aktuálne mapy a zoznam bytov a domov od mestskej časti. Rozdiely budú na našich mapách farebne zvýraznené, aby ich sčítací komisári neobišli,“ opisuje riešenie hovorca Nového Mesta Marek Tettinger.
Neopravené
Čiernemu Balogu zas pribudla jedna miestna časť a z reálne najmenšej časti Fajtov sa podľa podkladov stane najväčšia. Prednosta tamojšieho obecného úradu Róbert Hlaváčik tvrdí, že na nepresnosti v podkladoch od Štatistického úradu upozorňovali už od začiatku roku.
„Povedali nám, že v systéme sa to už nedá opraviť,“ hovorí prednosta.
Mikuláš Jesenský, Daniel Vražda

Beata
Balogová
