BRATISLAVA. Podiel migrantov na Slovensku dosahuje zhruba jedno percento, v porovnaní s inými európskymi krajinami ide len o malé číslo. Migrujú viac muži (80 percent). Najpočetnejšia skupina prichádza z Rumunska, Ukrajiny, Srbska, Vietnamu, Číny a Ruska. Migranti na Slovensku majú zväčša vysokoškolské vzdelanie. V prieskume zameranom na pracovných migrantov v rokoch 2010-2011 to zistil Inštitút pre verejné otázky (IVO) na výberovej vzorke 350 respondentov.
Vysokoškolsky vzdelaných bolo medzi oslovenými najviac - 47 percent. "Vzdelanie na úrovni strednej školy s maturitou malo 37 percent, na učňovské vzdelanie pripadalo 11 percent a základné 5 percent skúmaných," uvádzajú autori.
Na Slovensko migrujú podľa IVO okrem klasických robotníckych profesií a povolaní v službách a administratíve aj učitelia (9 percent) a lekári (6 percent). Technických inžinierov je 10 percent, k ekonomickým profesiám sa prihlásilo 14 percent. Umelci či humanitné profesie patria do päťpercentnej skupiny.
"Pre niektorých nie je práca na Slovensku prvou migračnou skúsenosťou, pred príchodom pracovalo inde v zahraničí 14 percent skúmaných," uvádza IVO. Aj tu sa podľa inštitútu prejavili tradičné rodové rozdiely - z mužov prichádzajú podstatne častejšie robotníci a inžinieri technického zamerania, ženy sú pracovníčky v službách alebo učiteľky a ekonómky.
Podľa IVA, hoci nie je počet pracovných migrantov na Slovensku vysoký, rozhodne sa na nich nedá pozerať ako na homogénnu skupinu. "Naopak, ide o skupinu veľmi rôznorodú podľa krajiny pôvodu, ale aj podľa individuálnych znakov, rozdielne sú aj vzorce migrácie, jej dôvody a pracovné skúsenosti pred príchodom na Slovensko."