SME
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií z 31.5.2001

Slovensko sa spolu s ďalšími krajinami V4 predstaví rakúskej verejnosti

Viedeň 31. mája (TASR) - Predstaviť Slovensko, Českú republiku, Maďarsko a Poľsko a viac ich priblížiť rakúskej verejnosti je cieľom informačného podujatia krajín uchádzajúcich sa o členstvo v Európskej únii, ktoré sa dnes koná v dolnorakúskom meste Krems. Organizátormi netradičnej akcie sú kultúrne inštitúty jednotlivých krajín pôsobiace v Rakúsku v spolupráci s rakúskymi inštitúciami a predstaviteľmi mestského zastupiteľstva v Kremse.

Skryť Vypnúť reklamu

Počas celodenného programu, ktorý sa začína o 10.00 h na námestí pred miestnou radnicou a bude trvať do 17.00 h, budú môcť záujemcovia navštíviť stánky štátov tzv. Visegrádskej štvorky, kde budú k dispozícii informačné materiály prezentujúce atraktívne miesta jednotlivých zúčastnených krajín. Okrem vystúpení veľvyslancov je pre návštevníkov pripravený aj kultúrny program pozostávajúci z vystúpení slovenských, českých, maďarských a poľských umeleckých súborov. Slovenskú kultúru bude prezentovať folklórny súbor Ponitran. Pre divákov je pripravená aj súťaž, v ktorej môžu vyhrať pobyt pre dve osoby v niektorej z organizátorských krajín. V prípade výhry venovanej slovenskou stranou ide o pobyt v kúpeľnom mestečku Rajecké Teplice. Informácie TASR poskytol Slovenský inštitút vo Viedni.

Skryť Vypnúť reklamu

V Krakove sa predstavia nadané rómske deti zo Slovenska a Poľska

Krakov 31. mája (TASR) - V Krakove dnes otvoria výstavu malieb, kresieb, plastík a prác rómskych detí zo Slovenska a Poľskej republiky. Originálnu výstavu zorganizovalo veľvyslanectvo Slovenskej republiky v spolupráci s regionálnou kanceláriou Poľskej humanitnej akcie (Polska Akcja Humanitarna) v Krakove, ktoré nad akciou prebrali aj patronát. Podujatie je súčasťou rozsiahleho projektu muzikálno-maliarskych dielní, ktorý si podľa jedného z autorov projektu - Grzegorza Hajduka - kladie za cieľ ukázať svet Rómov očami detí, pomôcť pochopiť rómske etnikum a zvýšiť šance na porozumenie a integráciu tejto etnickej skupiny do spoločnosti.

Vernisáž výstavy sa uskutoční dnes v Centre židovskej kultúry v Krakove na ulici Rabina Meiselsa o 16. hodine. Expozícia bude otvorená do 8. júna 2001. Veľvyslankyňa SR v Poľsku Magda Vášáryová, ktorá je jedným z hostí otvárajúcich výstavu, v tejto súvislosti povedala. "Cesta rómskych detí k realizácii ich túžob i talentu je ťažšia a vyžaduje si usilovnejšiu prácu než v prípade zvyšných detí. Preto sme povinní im pomáhať. Emocionálny svet týchto detí sa môže na druhej strane ukázať nám veľmi blízky a môže nám uľahčiť prístup k nim." Výstava je potvrdením úspechu celého projektu i návodom, ako inými, efektívnymi formami prezentovať nadanie a životaschopnosť detí Rómov zo Slovenska i Poľska rovnako z vidieka ako i miest našich krajín. Umožňuje nielen prezentáciu týchto detí. V širšom kontexte je dôležitý i motivačný faktor spoločného rozvíjania schopností a súčasne poznanie rôznorodosti i hodnoty kultúr.

Skryť Vypnúť reklamu

Belgicko chce výraznejší a trvalý pokles slovenských žiadostí o azyl

Brusel 31. mája (TASR) - Zníženie počtu slovenských žiadostí o politický azyl v Belgicku v uplynulých týždňoch považuje belgický minister vnútra Antoine Duquesne za mierne zlepšenie. Kým nedôjde k výraznému a trvalému poklesu, stále podľa neho existuje hrozba obnovenia vízovej povinnosti pre Slovákov. "Tendencia je taká, že došlo k ľahkému zlepšeniu, ale ešte to nie je výrazné zlepšenie," uviedol Duquesne po rokovaní so slovenským vicepremiérom pre ľudské a menšinové práva a regionálny rozvoj Pálom Csákym v Bruseli. "Kým nie je toto zlepšenie výrazné a trvalé, stále existuje riziko (obnovenia vízovej povinnosti)," dodal belgický minister, podľa ktorého Brusel čaká na potvrdenie pozitívneho vývoja. Zatiaľ čo v apríli a začiatkom mája sa belgickým úradom denne hlásilo až okolo 20 slovenských Rómov, v posledných týždňoch sa tieto počty pohybujú v priemere okolo štyroch-piatich, pričom často za celý deň nepožiada o azyl ani jeden občan SR.

Skryť Vypnúť reklamu

V stredu sa napríklad úradom prihlásili štyria Slováci, v utorok dvaja a v pondelok po víkende deviati. Za celý mesiac máj to bolo bez dnešného dňa 110 žiadateľov, z nich však takmer 60 prišlo počas prvých štyroch májových dní. Minister Duquesne by však chcel vidieť ešte ďalší pokles a najradšej by bol, keby štatistiky trvale vykazovali v prípade Slovenska nulu. Podľa vicepremiéra Csákyho ide už teraz o výrazné zlepšenie situácie. "Myslím, že toto zlepšenie je signifikantné. Urobili sme konkrétne kroky na Slovensku, urobili konkrétne kroky oni a je výborná spolupráca medzi našimi orgánmi,...som presvedčený, že situácia bude lepšia," vyhlásil Csáky. Ani on, ani minister Duquesne však neprezradili, aké kroky Slovensko a Belgicko spoločne prijali.

Skryť Vypnúť reklamu

Duquesne iba zopakoval sprísnenú azylovú politiku v Belgicku, podľa ktorej už azylanti nedostávajú žiadnu finančnú pomoc, ich žiadosti sú posudzované do mesiaca a neúspešní žiadatelia sú veľmi rýchlo vyhosťovaní. Csáky odmietol informácie, že slovenské úrady pristúpili k odoberaniu pasov alebo že prestali vydávať pasy osobám, ktorým už bol v krajine EÚ zamietnutý azyl. Kritiku SR kvôli údajným takýmto opatreniam vyjadrila tento týždeň aj Helsinská komisia amerického Kongresu. "Chcem každého ubezpečiť, že konáme striktne v medziach zákonov a ústavy SR. Nikomu nebol odobratý pas,...sú to absolútne špekulácie," zdôraznil vicepremiér, ktorý dnes o rómskej problematike rokoval aj s belgickým vicepremiérom a ministrom pre sociálnu integráciu Johanom Vande Lanottom. Týmto stretnutím Csáky ukončil štvordňový pracovný pobyt v Bruseli.

Skryť Vypnúť reklamu

Garajová: Rada Európy je pre kandidátske štáty bránou do EÚ

Štrasburg 31. mája (TASR) - Od roku 2002 bude na pôde Rady Európy (RE) pôsobiť mediátor, ktorého úlohou bude analyzovať postavenie Rómov v jej jednotlivých členských krajinách a monitorovať existujúce spôsoby riešenia tejto problematiky. Podľa veľvyslankyne SR pri RE Evy Garajovej tento post vznikol na základe konsenzu RE v tom, že problematika Rómov v Európe má multilaterálny charakter. Veľvyslankyňa Garajová v rozhovore pre TASR uviedla, že RE je tesne pred rozhodovaním o rozšírení EÚ pre SR dôležitou inštitúciou, keďže monitoruje rešpektovanie ľudských práv v členských štátoch a každé zistenie jej spravodajcov - negatívne i pozitívne - sa dostane aj do Bruselu.

Skryť Vypnúť reklamu

Garajová spresnila, že v poslednom čase zaznieva v RE na adresu SR málo výčitiek, čo si možno vysvetliť nadštandardným stavom slovenskej legislatívy v oblasti ľudských práv,, ale aj tým, že nedávno sa členmi RE stali zakaukazské republiky: Gruzínsko, Arménsko a Azerbajdžan a pozornosť RE sa sústreďuje na hľadanie riešenia ich problémov. Slovensku je vytýkaný diskutovaný zákon o vyšších územných celkoch, uviedla Garajová. Na túto skutočnosť upozornili vo svojej správe o stave demokracie v SR na miestnej a regionálnej úrovni aj spravodajcovia Kongresu miestnych a regionálnych samospráv Európy (CLRAE). Správu v stredu schválilo 8. plenárne zasadanie Kongresu.

Spravodajcovia ocenili zámer vlády uskutočniť reformu verejnej správy a územnosprávneho členenia, pričom však zaznamenali existujúce rozpory v koalícii, ako aj vývoj na pôde parlamentu. Odporučili urýchliť realizáciu reformy verejnej správy, definovať počet krajov, ich kompetencie a spôsob financovania, pričom v tejto oblasti odporučili umožniť samosprávam zvýšiť si príjmy prostredníctvom daní a uskutočniť aj fiškálnu decentralizáciu. V rámci monitoringu demokracie na lokálnej a regionálnej úrovni plénum prijalo aj odporúčania spravodajcov, ktorí pôsobili v Slovinsku, Francúzsku, Írsku, Litve a na Cypre. Plenárne zasadanie CLRAE v stredu udelilo Juhoslovanskej zväzovej republike (JZR) štatút osobitného hosťa CLRAE, ktorý je konzultačným orgánom RE. V diskusii pred hlasovaním delegát Čiernej Hory vyslovil požiadavku udeliť tento štatút aj tejto menšej z oboch republík juhoslovanskej federácie. Predseda CLRAE Libert Cuatrecasas však jeho požiadavku zamietol s tým, že členom CLRAE môže byť len členský štát RE, preto Čierna Hora môže mať len štatút pozorovateľa - napr. v Komore regiónov CLRAE. Účastníci CLRAE na zasadaní v Štrasburgu diskutovali aj o právomociach samospráv pri prevencii kriminality v mestách.

Skryť Vypnúť reklamu

V tejto súvislosti je zaujímavé a sľubné, že výkonným predsedom CLRAE - prvým v jeho dejinách - sa stal Rinaldo Locatelli, ktorý sa na rôznych postoch v rámci RE venoval práve problematike kriminality. V rámci štrasburského zasadania jeho delegáti posúdili stav medzinárodnej spolupráce na úrovni regiónov, pričom vyzvali na jej zintenzívnenie. Jednou z ústredných tém rokovania, ktoré sa dnes v Štrasburgu skončí, bola aj demokracia na lokálnej a regionálnej úrovni. S prejavom na túto tému vystúpil generálny tajomník RE Walter Schwimmer, ktorý vyzval na posilnenie demokracie v Európe napr. aj prostredníctvom volieb do miestnych samospráv, lebo "niet demokracie bez demokracie na lokálnej úrovni". Schwimmer informoval aj o otvorení nových agentúr pre rozvoj demokracie v juhoslovanskom Niši a Subotici. K diskusii na túto tému prispel aj komisár RE pre ľudské práva Alvaro Gil-Robles, ktorý zdôraznil nenahraditeľnosť poslancov miestnych samospráv pri hľadaní riešenia prípadov porušovania ľudských práv v Európe.

Skryť Vypnúť reklamu

V Krakove sa dnes začína stretnutie premiérov V4

Krakov 31. mája (TASR) - V Krakove začínajú dnes dvojdňovú návštevu predsedovia vlád krajín Visegrádskej štvorky. Hlavný rokovací program sa začne v piatok. Do poľského Krakova pricestujú dnes premiéri Slovenska, Maďarska, ČR a Poľska Mikuláš Dzurinda, Viktor Orbán, Miloš Zeman a Jerzy Buzek. Premiéri V4 sa večer stretnú na slávnostnom Koncerte štyroch národov v miestnom divadle Julisza Slowackého. Diela skomponované skladateľmi z krajín regiónu V4 bude prezentovať komorný orchester Simfonietta Cracovia pod vedením Jerzyho Maksymiuka. Plenárna diskusia premiérov v priestoroch krakovského Národného divadla v sále Holdu Pruského v Sukienniciach tvorí v piatok jadro schôdzky.

Skryť Vypnúť reklamu

V programe, o ktorom SRo a TASR informoval tlačový odbor kancelárie poľského premiéra, je niekoľko ťažiskových tém. Účastníci zhodnotia desaťročný prínos existencie skupiny V4, súčasný stav i ďalšie perspektívy spolupráce v rámci organizácie. Hovoriť majú aj o aktuálnych otázkach európskeho integračného procesu a konzultovať nové perspektívy rozvoja regionálnej spolupráce. Konkrétne sa má tiež rokovať o návrhu zdvojnásobiť financie v Medzinárodnom visegrádskom fonde, ktorý bol založený, aby akceleroval kontakty medzi štátmi V4 prostredníctvom kultúry a oblasti vedy, výskumu a športu. Dosiaľ fond rozdeľujúci granty, o ktoré prejavili autori rôznych projektov zo Slovenska, Čiech, Maďarska i Poľska v minulom roku mimoriadny záujem. Disponoval sumou 450.000 eur, v prerátaní asi 20 miliónov korún. O aký záujem ide, naznačuje fakt, že bratislavský sekretariát fondu mohol uspokojiť len päť percent z celkového počtu návrhov. V Krakove Poľsko oficiálne ukončí svoje predsedníctvo vo V4 a funkciu odovzdá Maďarsku. Na záver summitu majú premiéri prijať spoločné vyhlásenie, ktoré má okrem iného pripomenúť dosiahnuté výsledky a úspechy tohto regionálneho zoskupenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Fico rokoval s podpredsedom čínskeho parlamentu

Peking 31. mája (TASR) - Predseda slovenskej mimoparlamentnej strany Smer Robert Fico absolvoval v stredu v Číne, kam sa presunul z Japonska, pracovné stretnutia s čínskymi predstaviteľmi. Ako dnes TASR informovalo mediálne oddelenie strany Smer, Fico sa stretol s podpredsedom čínskeho parlamentu Ťiang Čeng-chuom. Na rokovaniach zdôraznil, že integrácia Slovenska do európskych a severoatlantických štruktúr nemôže ísť na úkor dobrých vzťahov s takými krajinami, ako sú Japonsko, Čína či Rusko. Obaja politici načrtli možnosti spolupráce v troch oblastiach - v energetike, osobitne v jadrových elektrárňach, v poľnohospodárstve a environmentálnych programoch.

Podpredseda čínskeho parlamentu informoval svojho slovenského hosťa o zmene čínskeho prístupu k zahraničnému kapitálu s tým, že čínska strana bude uprednostňovať kvalitu a stabilitu predchádzajúcich investícií. Zaujímavosťou je, že Peking uvažuje o postupnom zrušení tzv. hospodárskych rozvojových zón, ktoré v praxi viedli k nerovnoprávnosti medzi podnikateľskými subjektmi. Fico a Ťiang sa zhodli v názore, že obchodné vzťahy SR a Číny majú veľkú perspektívu, pričom predseda Smeru zdôraznil potrebu kvalitnej prípravy výjazdov slovenských delegácií do tohto prostredia. Obaja plotici sa nevyhli ani diskusiám o treste smrti a problematike reformy právneho systému v Číne, pričom Fico ponúkol slovenské skúsenosti z rokov 1989-2000. Fico mal dnes na čínskom ministerstve zahraničných vecí prednášku na tému Slovensko v Európe a vo svete. Návrat predsedu Smeru na Slovensko je naplánovaný na sobotu.

Skryť Vypnúť reklamu

Belgicko je proti dátumom rozšírenia EÚ, Kadlečíková súhlasí

Brusel 31. mája (TASR) - Belgický vicepremiér a minister zahraničných vecí Louis Michel dnes vyslovil veľkú podporu úsiliu Slovenska vstúpiť do Európskej únie (EÚ) medzi prvými novými krajinami. Zároveň však dôrazne odmietol stanovenie dátumov vstupu pre kandidátske krajiny. "Slovensko výnimočným spôsobom doháňa oneskorenie, ktoré malo, a dnes je medzi najpokročilejšími kandidátskymi krajinami," povedal Michel po rokovaní so slovenskou vicepremiérkou pre integráciu Máriou Kadlečíkovou v Bruseli. Slovensko je podľa neho vo veľmi dobrej pozícii, aby mohlo vstúpiť do EÚ medzi prvými štátmi. Či sa to podarí, však bude závisieť na konečnom stave pripravenosti. Dôležité je preto udržať tempo rokovaní a prípravy.

Skryť Vypnúť reklamu

Belgicko urobí podľa Michela všetko pre to, aby Slovensko ukončilo prístupové rokovania v takom čase, aby mohlo byť medzi prvými krajinami v EÚ. Michel, ktorého krajina od 1. júla prevezme predsedníctvo v EÚ, je však jednoznačne proti stanoveniu dátumov vstupu prvých krajín do únie. Mohlo byť to totiž viesť k neplneniu kritérií kandidátskymi krajinami. "Som proti dátumom, do únie vstúpia krajiny, ktoré budú pripravené. Dátumy nemožno stanoviť, pretože pristúpenie krajín nezáleží od nás, ale nich samotných a od ich pripravenosti," povedal šéf belgickej diplomacie. Slovenská vicepremiérka Mária Kadlečíková nie je sklamaná, že ani Belgicko termín vstupu kandidátom neoznámi. "Nie je možné (dátumy) určiť. Zhodli sme sa na tom, že by to bolo demotivujúce pre všetky krajiny," konštatovala po rokovaní s Michelom. "Všetci máme rovnaké príležitosti a ide o to, ako aj negociácie v tých najnáročnejších kapitolách teraz zvládneme," dodala.

Skryť Vypnúť reklamu

Najoptimistickejším odkazom z dnešného stretnutia podľa Kadlečíkovej je, že "v Belgicku máme veľkého podporovateľa pre vstup už medzi prvými štátmi". Ešte pred rokovaním s Michelom sa Kadlečíková stretla s predsedom belgickej poslaneckej snemovne Hermanom De Crooom. Ten podľa jej slov zdôraznil najmä potrebu politickej stability na Slovensku. "Problémy, ktoré máme či už vo vnútri strán, alebo vo vládnej koalícii, treba čo najskôr vyriešiť a myslieť na naše priority, teda vstup do EÚ a NATO," zdôraznila vicepremiérka. Odkaz z dnešných rokovaní je podľa Kadlečíkovej jasný - ak politická stabilita vládnej koalície vydrží aspoň do volieb a koalícia splní všetky úlohy súvisiace s predvstupovou prípravou, bude to znamenať záruku, že Slovensko sa členom EÚ môže stať už v prvej vlne rozširovania.

Skryť Vypnúť reklamu

Kavan chce dať možnosť premiérom na realizovanie ich predstáv v kauze Kasárne

Praha 31. mája (TASR) - Ak sa ani premiérom SR a ČR Mikulášovi Dzurindovi a Milošovi Zemanovi nepodarí prispieť k riešeniu sporu o pozemky v hraničnej oblasti Makov-Kasárne, záležitosť budú musieť riešiť slovenské súdy. Uviedol to dnes český minister zahraničných vecí Jan Kavan v reakcii na stredajšie rokovania českých chatárov, slovenských majiteľov pozemkov a starostu Makova. Podľa Kavana ide v tomto prípade o občianskoprávny spor. České ministerstvo zahraničných vecí už pripravuje v spolupráci s právnikmi podklady, ktoré je ochotné poskytnúť, ak by to slovenské súdy nevyriešili. Šéf českej diplomacie však verí, že sa im to podarí. Ak nie, tak sa dá postupovať ďalej k vyšším súdnym inštanciám, ktoré má Európa k dispozícii, dodal. "Od politikov by som v tom prípade očakával to, čo mi už sľúbil minister zahraničných vecí Eduard Kukan, s ktorým som pravidelne v kontakte, že by sa aspoň pokúsili urýchliť súdnu procedúru," uviedol.

Podľa Kavana sa samozrejme nemôžu vmiešavať do rozhodovania nezávislých súdov, ale aj minister Kukan ho uistil, že by sa našli spôsoby, ako zaistiť, aby nedochádzalo k zbytočným prieťahom a aby to rozhodnutie súdu bolo čo najrýchlejšie. "V tejto chvíli dajme ešte možnosť premiérom, aby realizovali svoje predstavy," dodal šéf českej diplomacie. Premiéri oboch krajín v pondelok v Prahe vyzvali obe strany konfliktu na rokovania. Stredajšie stretnutie v Makove však neprinieslo žiadny zásadný posun. Chatári a slovenskí majitelia pozemkov požiadali premiérov o vytvorenie spoločnej komisie v kauze Makov-Kasárne. Komisia by mala prešetriť majetkovo-právne vzťahy právnických osôb k nehnuteľnostiam v tejto oblasti tak, aby v budúcnosti nedochádzalo k zbytočnému spochybňovaniu vlastníckych vzťahov. Ďalej deklarovali, že problém predaja pozemkov sa týka len zúčastnených právnických, a nie fyzických osôb, ktoré sú v tejto oblasti majiteľmi chát. Obe strany nechcú týmto problémom narušovať dobré vzťahy medzi SR a ČR.


EÚ sa dohodla na spoločnej pozícii o voľnom pohybe kapitálu

Brusel 31. mája (TASR) - Členské štáty Európskej únie (EÚ) sa dnes dohodli na spoločnej rokovacej pozícii ku kapitole voľný pohyb kapitálu, ktorá priznáva Slovensku a ostatným kandidátskym krajinám možnosť o sedem rokov po vstupe odložiť predaj poľnohospodárskej a lesnej pôdy cudzincom z ostatných štátov EÚ. Švédske predsedníctvo v únii dnes TASR potvrdilo, že pätnástka sa dohodla na spoločnom stanovisku a že voľný pohyb kapitálu bude môcť byť zaradený na piatkové kolo prístupových rokovaní s Českom, Maďarskom, Estónskom a niektorými ďalšími kandidátskymi krajinami. Slovensko už toto kolo absolvovalo pred dvoma týždňami a najbližšie bude s EÚ rokovať až 12. júna na ministerskej úrovni v Luxemburgu. Spoločná pozícia EÚ priznáva právo na sedemročné prechodné obdobie, počas ktorého nebudú môcť obyvatelia ostatných členských štátov voľne nakupovať lesnú a poľnohospodársku pôdu. Text však vychádza v ústrety aj Francúzsku, pretože umožňuje znovuotvorenie kapitoly podľa výsledkov rokovania o problematike poľnonohpodárstva.

Paríž totiž minulý týždeň zablokoval dohodu a navrhoval presunúť časť o predaji poľnohospodárskej pôdy do kapitoly poľnohospodárstvo, o ktorej sa bude rokovať až na budúci rok. Pod tlakom ostatných krajín však Francúzsko nakoniec ustúpilo a súhlasilo s textom, ktorý ubezpečuje o nutnosti ďalej sa touto otázkou zaoberať a v prípade potreby aj otvoriť už uzavretú kapitolu voľný pohyb kapitálu. Slovensko požiadalo EÚ pôvodne až o desaťročné prechodné obdobie na predaj lesnej a poľnohospodárskej pôdy. Na nedávnom kole rokovaní však oznámilo zámer súhlasiť s modelom sedem plus tri, ktorý by predpokladal sedemročný odklad s možnosťou jeho predĺženia o tri roky v prípade potreby. Poľsko žiada až 18-ročné prechodné obdobie, ktoré však EÚ takmer určite neakceptuje a ČR s Maďarskom žiadali pôvodne rovnako ako Slovensko desaťročný odklad.


Dvere do EÚ sú pre SR otvorené, ale strany sa musia zjednotiť

Brusel 31. mája (TASR) - Dvere do Európskej únie (EÚ) sú pre Slovensko otvorené, ale politické strany vládnej koalície by sa mali zjednotiť a udržať politickú stabilitu. Takéto posolstvo tlmočil dnes slovenskej vicepremiérke Márii Kadlečíkovej v Bruseli európsky komisár pre rozšírenie Günter Verheugen. "Dvere do únie sú pre nás otvorené a všetko bude záležať od nás, ako sa vysporiadame s ostávajúcimi úlohami. Ale pokiaľ sa nezjednotíme, dvere zostanú zatvorené," povedala Kadlečíková novinárom po rokovaní. Verheugen podľa jej slov povedal, že súčasná vládna koalícia by sa teraz mala sústrediť hlavne na pozitívne výsledky, ktoré dosiahla, a chápať ich ako celok, nie ako výsledky jednotlivých strán.

Kadlečíková s Verheugenom sa zhodli na tom, že Slovensko musí jednoznačne pridať pri programovaní a realizácii projektov spolufinancovaných peniazmi EÚ v rámci programov PHARE a ISPA. "Jednoznačne musíme pridať, musíme vyčerpať všetky prostriedky, ktoré boli určené pre rok 1999, vyčerpali sme zatiaľ len 25 percent prostriedkov," upozornila vicepremiérka. O predvstupovej pomoci rokovala popoludní aj s belgickým vicepremiérom a ministrom zahraničia Louisom Michelom, s ktorým sa dohodla na expertíznej pomoci, ktorú Belgicko práve pri príprave projektov poskytne. Michel na stretnutí veľmi pozitívne hodnotil pokrok SR a prípravu na členstvo v únii a vyjadril presvedčenie, že Slovensku bude v prvej vlne rozšírenia EÚ. Jednoznačne sa však vyslovil proti stanoveniu dátumov vstupu pre kandidátske krajiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 4. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 5. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 6. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 8. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 9. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 10. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 1. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 4. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 5. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 8. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 024
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 376
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 395
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 19 014
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 14 931
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 12 427
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 184
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 786
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 344
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 518
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Matovič ponúka zdravotníkom mimoriadne odmeny (minúta po minúte)

Celkovo sa koronavírusom na Slovensku nakazilo 51 728. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 200 obetí.

Premiér Igor Matovič.
Plošne testovanie na Covid-19.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Z tohto už Fico neutečie

Fico je svojim ľuďom verný za každých okolností.

Peter Tkačenko
Laboratórne testy na nový koronavírus.

Neprehliadnite tiež

Plošne testovanie na Covid-19.

Matovič: Zdravotníci ochotní testovať celý víkend dostanú príplatok päťsto eur

Túžim po tom, aby sme v sobotu ráno spustili všetky odberné miesta, povedal premiér.

Ilustračné foto
Minister životného prostredia SR Ján Budaj.

Akcia Víchrica: Kolíková navrhla pozastaviť výkon funkcie dvom sudcom

Výkon funkcie pozastavili Jozefovi Kolcunovi z Najvyššieho súdu a Otílii Dolákovej z Okresného súdu Bratislava I.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.