BRATISLAVA. Na Slovensku žije približne 800 až 900 párov orla krikľavého, ktorý patrí medzi významné druhy dravcov. Na rozdiel od známejšieho orla kráľovského, je orol krikľavý sťahovavým druhom.
V septembri opúšťa slovenské hniezdiská a letí až 10-tisíc kilometrov na juh, napríklad do Sýrie či Libanonu. Miestni obyvatelia však tento druh orla často nelegálne odstreľujú, čo ešte znižuje jeho populáciu, ktorá je aj tak na ústupe. Späť do Európy sa orol krikľavý vracia až v apríli.
Na ochranu populácie orla krikľavého je zameraný projekt spoločnosti Ochrany dravcov na Slovensku, ktorá sa spojila so spoločnosťami Stredoslovenská energetika a Východoslovenská energetika a začiatkom tohto roka odštartovali projekt Ochrana orla krikľavého na Slovensku. Cieľom projektu je vytvoriť priaznivé podmienky pre stabilizáciu slovenskej populácie orla krikľavého. Ochrana dravcov na Slovensku bude projekt realizovať v ôsmich chránených vtáčích územiach (CHVÚ), napríklad v CHVÚ Horná Orava a CHVÚ Laborecká vrchovina, kde budú v rámci projektu na stĺpoch elektrického vedenia nainštalované špeciálne ekochráničky, ktoré zabránia úhynu orla aj iných dravcov, na približne 80 kilometroch elektrických vedení.
Podstatnou časťou projektu bude aj monitoring 160 hniezdnych párov orla kráľovského. "Na základe výsledkov monitoringu bude vyhodnotený trend slovenskej populácie orla kráľovského, čo je dôležité pre následné formulovanie opatrení na jeho ochranu v budúcnosti," vysvetlil na dnešnej tlačovej besede Boris Maďarič z Ochrany dravcov na Slovensku. Tvorcovia projektu sa budú usilovať, aby sa jeho výsledky preniesli aj do tvorby Programu rozvoja vidieka pre nové programovacie obdobie 2014 až 2020. Kľúčovou aktivitou projektu bude aj vytvorenie ochranných zón v okolí hniezdisk či oprava hniezdisk.
Okrem stĺpov elektrického napätia populáciu orla krikľavého na Slovensku ohrozuje najmä lesohospodárska činnosť, nelegálne odstrely a otravy dravcov, ktorých v poslednom období pribúda. Projekt bude realizovaný štyri roky, prispela naň Európska komisia.