BRATISLAVA. Výsledky sčítania obyvateľov za vyše 30 miliónov eur môžu byť skreslené. Po výstrahe Združenia miest a obcí Slovenska varuje i ministerstvo vnútra.
Denník SME upozornil na rozsiahle chyby v internetovej aplikácii Štatistického úradu, cez ktorú mali obce a obvodné úrady navrhovať sčítacie obvody. V podkladoch chýbali alebo boli zle označené domy, ulice i celé štvrte.
Samosprávy opravovali chyby v preťaženej aplikácii po nociach a víkendoch, mnohé nezrovnalosti budú musieť riešiť sčítací komisári až v teréne.
Staré mapy
Kde sa sťažujú
V Turzovke nenašli 1500 ľudí.
V Spišskej Novej Vsi zmizli celé paneláky.
Časť Braväcova je inde, ako sa v skutočnosti nachádza.
V Trenčianskych Tepliciach boli zle očíslované domy.
V Bratislave chýbajú novostavby.
Ministerstvo vnútra tvrdí, že nepresnosti vznikli pre nevhodné mapové podklady, ktoré Štatistický úrad pri príprave sčítania pretláčal. Štatistický úrad naopak vinu pripisuje zlej spolupráci s rezortom vnútra.
Ministerstvo chcelo na vytvorenie sčítacích obvodov využiť katastrálnu mapu, v ktorej sú zakreslené všetky skolaudované budovy. Štatistický úrad však o jej vhodnosti pochyboval a rozhodol sa pre menej podrobnú mapu vytvorenú na základe leteckých snímok z rokov 2004 až 2009.
„Vzhľadom na to, že snímky pochádzali aj spred niekoľkých rokov, nepredstavovali reálny stav. Tieto nedostatky môžu ovplyvniť výsledky sčítania,“ napísala Natália Hattalová z ministerstva.
Štatistický úrad sa bráni, že mapové podklady zvolili na základe odborných posudkov ešte v roku 2009. Jeden z nich im vraj poskytol Úrad geodézie, kartografie a katastra. Sprístupniť ho však odmietli.
Úrad geodézie priznáva, že mapové podklady poskytol. Po komunikácii s ministerstvom vnútra však zmenil názor. „Štatistickému úradu sme zaslali v decembri 2010 stanovisko, v ktorom sme odporúčali na tvorbu sčítacích obvodov katastrálnu mapu, berúc do úvahy aj ekonomickú stránku,“ napísala Magdaléna Pisková z úradu.
Vnútro sa dištancuje
Štatistický úrad tvrdí, že zmena prišla neskoro a znamenala by nehospodárne nakladanie so štátnymi peniazmi. Spoločnosti IBM už totiž medzitým zaplatili za aplikáciu vyše milióna eur.
Po januárovom spustení aplikácie obvodné úrady, ktoré mali v spolupráci s obcami sčítacie obvody navrhnúť, hlásili jednu chybu za druhou a odmietli za ich podobu prevziať zodpovednosť. „Spoluprácu so Štatistickým úradom možno hodnotiť ako neuspokojivú,“ napísala Hattalová.
V Prešove si radšej podklady spravili sami
Zbytočný experiment, myslia si o metodike sčítania v treťom najväčšom meste u nás.
PREŠOV. „Je to moje tretie sčítanie ľudu. A dúfam, že aj posledné,“ hovorí Ľudmila Líšková z prešovskej radnice. Gestorka sčítania ľudu v tomto meste sa borí s veľkými problémami. Chýbali názvy ulíc, súpisné či popisné čísla domov, bloky s viacerými vchodmi evidované pod jedným číslom a nedávno postavené domy.
Také podklady dostala radnica začiatkom februára k sčítaniu obyvateľov, domov a bytov. Nechýbali v nich dávno asanované budovy.
Chýbajúce ulice
Z podkladov vypadla napríklad časť Ulice 17. novembra. Rodinné domy a dve bytovky neboli zaradené, chýbali ich čísla. „Nechápem, veď tieto domčeky postavili pred sto rokmi. Majú v tom zmätok,“ čuduje sa Iveta Slaninová, ktorá býva v jednom z domov.
Hlavu v smútku mali aj informatici mestského úradu. Okrem množstva chýb im život komplikoval aj pomalý aplikačný softvér: „Pod jedným prihlasovacím heslom nemohli pracovať dvaja alebo viacerí zamestnanci,“ približuje prípravu sčítacích obvodov informatik Miroslav Novák.
Zlá príprava
Prešov má po Petržalke najviac sčítacích obvodov na Slovensku. Keď na radnici zistili, že chyby sú aj v konečnej verzii podkladov, do ktorých mal Štatistický úrad zapracovať správne údaje, prestali ich skúmať a urobili si zoznamy podľa vlastných informačných zdrojov.
Sčítací komisári v 314 prešovských obvodoch budú mať okrem podkladov Štatistického úradu aj presný popis obvodov z mestského úradu. „Keby sme mali vychádzať z podkladov Štatistického úradu, nemohli by sme za výsledky sčítania niesť zodpovednosť,“ presviedča Líšková.
Podľa jej názoru stačilo oprášiť výsledky sčítania spred desiatich rokov a zadať nové sčítacie body. Presné zoznamy obvodov si aj počas predchádzajúcich sčítaní robili v Prešove sami. „Za dva týždne boli hotové. Chýbala dôslednejšia príprava v časovom predstihu.“
Mikuláš Jesenský

Beata
Balogová
