BRATISLAVA. Organizuje ho Nadácia Milana Šimečku, festival je zameraný na migráciu, multikulturalizmus a postavenie nových menšín na Slovensku. Návštevníkom ponúka príležitosť stretnúť sa s komunitami migrantov, priblížiť ich život a dôvody, prečo sa rozhodli odísť zo svojej krajiny a prísť žiť práve na Slovensko.
Cudzie (ne)chceme, naše si (ne)dáme bol názov diskusnej témy dnešného podvečera v divadle Meteorit, ktorá hľadá odpovede na otázku, čo si o migrácii myslia predstavitelia parlamentných politických strán, či Slovensko otvorí hranice cudzincom, alebo ostane uzatvorené voči ich príchodu.
Slovensko je najmultietnickejšia krajina v strednej Európe, napriek tomu podľa výsledkov prieskumov vo vzťahu k integrácii cudzincov je Slovensko až v závere tretej desiatky krajín, uviedol v úvode diskusie podpredseda vlády SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolf Chmel (Most-Híd). Podľa jeho slov bolo v minulom roku z viac ako 500 žiadostí o azyl vybavených kladne iba 15, čo je možno aj dôsledkom dodnes pretrvávajúcej obavy pred cudzincami.
Z príspevkov diskutujúcich vyplynul aj názor, že z hľadiska demografického vývoja, keď starne populácia aj u nás, bude Slovensko odkázané v budúcnosti na prisťahovalcov. Z hľadiska integrácie migrantov to budú najmä stredoškolsky aj vysokoškolsky vzdelaní ľudia, aj keď v dnešnej dobe je Slovensko zatiaľ viac tranzitnou než cieľovou krajinou pre cudzincov.
Festival Týždeň nových menšín [fjúžn] počas jedného týždňa ponúkol dve desiatky rôznych kultúrno-spoločenských podujatí vo forme koncertov, diskusií, workshopov, filmových aj divadelných predstavení, výstav či autorského čítania. Otváracím bolo autorské čítanie slovensko-švajčiarskej novinárky a spisovateľky Ireny Brežnej z pripravovanej knihy Herzlich Willkomen, program festivalu ukončí v stredu 4. mája diskusia v kníhkupectve Artforum na tému Migranti v centre pozornosti a koncert Balkansambel v Kafe Scherz.