Bratislava 28. júna (TASR) - Na čo najväčšiu účasť v septembrových parlamentných voľbách vyzval dnes občanov Slovenska v prejave pred zákonodarným zborom prezident SR Rudolf Schuster. Argumentoval tým, že pôjde o najdôležitejšie voľby od roku 1989.
Jedine vysokou účasťou na hlasovaní možno podľa prezidenta dosiahnuť objektívny výsledok, a tak rozptýliť obavy zahraničia o smerovanie Slovenska. Prezident pripomenul, že tento svoj názor tlmočil aj americkému prezidentovi Georgeovi W. Bushovi na ich nedávnom stretnutí v Bielom dome. Občania by sa podľa prezidenta mali na voľbách zúčastniť napriek sklamaniu z dopadu reforiem na ich plecia.
Nesmieme zľahčovať upozornenia zo zahraničia, súvisiace s našimi integračnými ambíciami, a najlepšie ich rozptýlime čo najvyššou volebnou účasťou, povedal dnes na pôde Národnej rady SR v poslednej správe o stave republiky, ktorú predniesol pred poslancami súčasného parlamentu.
Prezident podrobil kritike pôsobenie vlády vo viacerých oblastiach. Je presvedčený o tom, že súčasná vládna koalícia nenašla "silu a vôľu" koncepčne riešiť nedostatky a realizovať reformy pre svoje vnútorné rozpory. Za málo účinné označil opatrenia tejto vlády v boji proti korupcii a za nepresvedčivé výsledky vlády v jej odhaľovaní. Tento jav sa pritom vyskytuje v najvyšších sférach nášho spoločenského a politického života, vyhlásil prezident.
Vláda sa podľa prezidenta Schustera nemôže celkom zbaviť ani zodpovednosti za krach nebankových subjektov. Prezident pripustil, že za stratu svojich peňazí si môžu sami občania, ale "nie je možné, aby na nečinnosť či toleranciu štátu voči podvodnému konaniu doplácali iba vkladatelia a ich rodiny." Kompetentné orgány mali podľa neho indície o zlom hospodárení nebankových subjektov už od roku 1999 a nezasiahli. V tejto súvislosti sa kriticky vyjadril na adresu súdov, ktoré pri vyhlasovaní konkurzu či vydaní rozhodnutia o zákaze nakladania s majetkom konali príliš pomaly.
Prezidentovu výročnú správu o stave republiky sledovali v snemovni okrem členov zákonodarného zboru aj ministri kabinetu na čele s premiérom Mikulášom Dzurindom.